Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


Ana Arı | ana arı kaç günde yumurtlar

Ana Arı | ana arı kaç günde yumurtlar

Tarih 25 Aralık 2016, 23:38 Editör

ana arı kaç günde yumurtlar ile ilgili sitemizde bulununlur.,ana arı kaç günde yumurta atar-ana arı memeden kaç günde çıkar,ana arı çiftleşme-ana arı neden yumurtayı keser,arı yumurtas, resmi-ana arının çiftleştiği nasıl anlaşılır,ana arı kaç metrede çiftleşir-ana arı kovanda çiftleşirmi

Çiftleşme için genelde esintisiz durgun ve güneşli havaları takip ederler. Güneşin yeryüzüne dikey vurmadığı 9.00-11.00 ile 14.00-16.00 saatleri arasında 15 ile 30 metre yüksekliklerde çiftleşebilirler.

Çiftleşme olgunluğuna erişmiş olan ana arılar feromon denilen özel bir koku salgılamaktadırlar. Bu kokuyu algılayan erkek arılar ana arının peşine takılarak çiftleşme uçuşuna çıkarlar.

Düzenli bir şekilde, kendisine yetişen güçlü erkek arılarla çiftleşirler. Bakire ana arılar ana arı gözlerinden çıktıktan 6 ila 10 gün sonra çiftleşme uçuşuna çıkarlar.

Ana arı, çiftleşme esnasında 7 ile 11 erkek arı ile çiftleşebilir. Bu tamamen sperm kesesinin dolmasına bağlıdır. Bir ana arının yumurtlama verimi tamamen ergen ve yoğun erkek arıya bağlıdır.

Erkek arıların, ana arı çiftleştirme döneminden önce üretimi mutlaka gerçekleştirilmelidir.

Yeterli spermi 1 seri çiftleşmede depo edebilmişlerse çiftleşme tekrarı gerçekleşmez. Ancak sperm depolama keselerine yeterli stok yapılamamışsa, yeterli sperm sağlanıncaya kadar devam edilir.

Bir ana arının sperm deposunda takriben 5-6 milyon civarında sperm vardır. Bakire bir ananın çiftleşme olayı 3 haftalık zamanın dışına çıkarsa çiftleşmemiş yumurta atma riski artar.

Düzenli ana arılar çiftleşme sonundaki bir haftalık süre içerisinde yumurta atmaya başlarlar.

Ana arının ortalama yaşı 5 yıl kadardır. Fakat asıl verimlilik yaşı ilk 2 yıldır. Bundan sonraki yıllar performansın düşmesine sebep olacaktır.
Daha ilerleyen süreç içerisinde ise yumurtalarını döllemede kullanacağı spermin bitmesi onun erkek yumurta atmasına yol açacaktır.
Bu da siz arıcılarımızın boşa zaman kaybetmeleri demektir. Bir kolonide 1’den fazla ana arı olursa aralarında kavga başlar. Kavga sonunda güçlü olan kazanır ve koloniye sahip olur.

Ana arı üretiminin en önemli unsurlarından biri TECRİTLİ ALAN konusudur.
Yurt çapında hali hazır kurulmuş ve faaliyetlerini sürdüren Üniversitelerimizin önderliği ve arıcılıkla ilgili kurum ve kuruluşlarında, kişisel egoistliklerini bırakmaları şartı ile tecritli alan konusu çok kısa bir süre içerisinde çözülecektir.
Neden tecritli alan? Daha önce ülkemizin kovan sıralamasında dünya devletleri arasında ilk dördüncü sırayı almasına rağmen bal konusunda neden kovan ortalaması l3 ila l6 kilogramdan yukarı çıkamamaktadır?

Tecritli alan mevzuatı direk olarak kovan başına düşen bal miktarıyla yüzde yüz bağlantılıdır. Yurdumuz rakım yükseklikleri bakımından, sıfır rakım yüksekliğinden bir anda yüzlerce hatta binlerce metrelik rakım yüksekliğine çıkılabilmektedir.

Arıcılık mesleğinin inceliklerini kavrayanlar, anlatmaya çalıştığımız bu çok önemli hususun pek ala farkındadırlar.

Ne yazık ki böylesine önemli ve milli ekonomimizi bal alanında ilgilendiren bu husus hakkında gözle görülen ve elle tutulan bir ilerleme yapılmamaktadır.
Yıllar önce kurulan ve halen faal durumda çalışan TKV ise yıllardan beri yalnız başına bu yükü yüklenmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Burada TKV yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkürü kendimize bir borç biliyoruz.
Burada tecritli alan konusuna gereken itinayı göstermemiz ve yeniden ellerimizi şakaklarımıza dayayıp yeni bir yapılanmanın acilen gündeme getirilerek milli ekonomimize katkıda bulunabilmenin yolları acilen masa üzerine yatırılmalıdır.

Bir arıcı takviminde kaç günlük bal akımı olduğunun bilincinde olarak bu çalışmalara gereken ehemmiyeti göstermek üzere, yurt çapında arıcılık yapan ama amatör ama profesyonel alanda arıcılık yapan tüm meslektaşlarımızı göreve davet ediyoruz.
Alıntı Deyerli abim :
AHMET BİRBİLEN

Bu haber 7634 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Damızlık Belfast Arısı | Üretimi | Satışı

Arılarda Vitamin Kullanımı ve Sonuçları.?

Arılarda Vitamin Kullanımı ve Sonuçları.? Benzer konular.! arılara vitamin ne zaman verilir,arı vitamin ilaçları arı vitamini nasıl verilir,beeagra arı vita...

Ana Arı | Polinasyon nedir

Ana Arı | Polinasyon nedir BİTKİLERDE TOZLAŞMA VE DÖLLENME bitkilerde dollenme nedir-tozlaşma bitki bilimi bulmaca tozlaşma çeşitleri-tozlaş...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.