Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


Ana Arı | Anadolu arısının seleksiyonla ıslahı

Ana Arı | Anadolu arısının seleksiyonla ıslahı

Tarih 05 Ocak 2017, 10:29 Editör

Anadolu arısı ile ilgili bulununlur.?Lisanslı, saf, hakiki damızlık Kafkas ana arı, Kafkas F1 .Anadolu Arısı Ege Ekotipi (Apis mellifera Anatolica) Ana Arılarında Üreme Özellikleri-anadolu arisi özellikleri-anadolu arısı satışı-anadolu arısı Mustafa ŞİMŞEK - anadolu irkı arıların verimi-anadolu arısı inci arıcılık
anadolu arısı özelliği-anadolu arısı resmi - anadolu arısı bal verimi

          Anadolu Arısı Ege Ekotipi (Apis mellifera Anatolica) Ana Arılarında Üreme Özellikleri

En belirgin özellikleri nelerdir

 Anadolu arısı (Apis mellifera anatoliaca) olarak da isimlendirilen bu ırk, Anadolu'nun büyük kısmında yayılış göstermektedir. 1953 yılında ırk düzeyinde sınıflandırılmıştır. Anadolu arısı, İngiltere ve ABD'ne götürülerek bu ülkelerdeki ıslah çalışmalarında kullanılmıştır. Ege formu gibi değişik alt türlerinin olabileceği bildirilmektedir.
      Anadolu arısı esmer ve küçük yapılı arılardır. Olumsuz kış şartlarına çok dayanıklı olup yavru ve bal üretim kabiliyetleri yüksektir.
Anadolu arısı genelde esmer renklidir. Sakin tabiatlı bir arı türüdür. Her türlü iklim koşullarına uyum sağlayan Anadolu arısı çok çalışkan bir arı olarak bilinir. Anadolu’nun her tarafında yetiştirilmektedir. Diğer arı türleri ile melezleme çalışmaları da yapılmaktadır. Arı çeşitleri bunlarla sınırlı değildir. Ancak ülkemizde ve çevresindeki yaygın olan arı çeşitleri olmasından dolayı öncelikle bu arı çeşitlerini inceledik.

        Araştırmada Beypazarı ve, Tokat yörelerinde, yöre populasyonlarının seçilmiş kolonilerinden yetiştirilen ana arılar ile oluşturulan koloniler ile bunların melezleri (Beypazarı x Tokat) üzerinde morfolojik, fizyolojik ve davranış özelliklerini saptama çalışmaları yapılmıştır. Hem saf hem de melez grupların oluşturulmasında doğal çiftleştirme uygulanmıştır.

         Morfolojik verilerin diskriminant analizinde Beypazarı grubunun büyük Ölçüde bir örnek olduğu ve diğer gruplardan ayrıldığı belirlenmiştir. Üreme etkinlikleri bakımından Orta Anadolu ekotipinin Tokat yöresinin kolonilerine göre az da olsa geri kaldığı, ancak Beypazarı x Tokat melezi kolonilerde üremenin her iki gruptan önemli düzeyde farklı ve yüksek olduğu görülmüştür. Bal verimi bakımından Tokat yöresi kolonileri en düşük bal verimine sahip olmuş, melez kolonilerde üreme etkinliğinde olduğu gibi her iki gruptan önemli düzeyde farklı ve yüksek bal verimi saptanmıştır. Bu çalışmada da görülmektedir ki; kalıtım dercesi yüksek ve bal verimi ile yakın ilişkili üreme etkinliği yönünde yalnız ana hattında yapılacak bir seleksiyon bile melez kolonilerde verimliliği önemli düzeyde arttırmaktadır. Bu yol damızlık ana arı yetiştirme programlarında izlenecek ucuz ve kolay bir yoldur.
Etiketler:ana arı ile birlikte :ana arı satışı , ana arı yetiştiriciliği , videoları ana arı üretimi, nasıl yapılırana arı çiftleştirme kutusu, fiyatlarıana arı üretim,setiana arıana arı üretimiana , arı yetiştiriciliğiana arı kaç günde çıkar,

Bu haber 2926 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Anadolu Ana Arısı | Üretimi | Satışı

Arıcılık Takvimi

Arıcılık Takvimi arıcılık ilaçlama takvimi-arıcının takvimi-arıcılık mevsimi-bal hasadı hangi ayda yapılır-arıcılık bilgileri-mayıs ...

ANA ARI ÜRETİMİ

ANA ARI ÜRETİMİ BAL ÜRETİM İŞLETMELERİNİN İÇİNDE ANA ARI ÜRETİMİ.?

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.