Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


Ana Arı Verilecek Koloniler Ve Yapılması Gerekenler

Ana Arı Verilecek Koloniler Ve Yapılması Gerekenler

Tarih 25 Aralık 2016, 23:24 Editör

Ana Arı Verilecek Koloniler Ve Yapılması Gerekenler

1 - Ana arıyı değiştirecekseniz; mevcut ana arıyı imha ettikten sonra 5 gün beklemelisiniz. Bekleme süresinden (5 gün) sonra ana arı yüksüklerindeki tüm larvalar alınmalı ve imha edilmelidir. Tek bir yüksük bile kalmadığına emin olduktan sonra ana arıyı kovana verebilirsiniz.

 

2- Suni bölme yaptıktan sonra ana arı verecekseniz; yine 5 gün beklenmeli, 5. günden sonra ana arı yüksüklerindeki tüm larvalar alınarak imha edilmelidir. Tek bir yüksük kalamadığına emin olduktan sonra ana arıyı kovana verebilirsiniz.

3- Eğer koloni kendiliğinden anasız kalmış ise; ana arı olmadığına kesin emin iseniz, ana arı yüksüğü hazırlanmış larvalı ve yumurtalı çerçeveleri kontrol edip yüksüklerdeki larvaları, varsa pupaya dönmüş yüksükleri imha etmelisiniz. Yüksükten çıkmış dölsüz ana arı olma ihtimali varsa, mutlaka dölsüz ana arıyı imha ettikten sonra ana arıyı vermelisiniz.

 

4- Kendi ana arısını kendisi değiştirme yoluna giden koloni var ise; bu tür kolonide iyi bir ana arı olmayacağı için bu ana arıyı kolonide bırakma yolunu asla seçmeyin. Bu tür kolonideki ana arı yüksüklerini veya dölsüz ana arıyı mutlaka imha edip yeni ana arı verebilirsiniz.

 

KOLONİYE ANA ARI VERİLİRKEN UYULMASI GEREKEN KURALLAR

 

1- Ana arı kafesleri taşıma ve saklama sırasında; güneş ışığından, aşırı sıcaktan ve soğuktan, kimyasal kokulardan (benzin, mazot, boya, alkol, tiner, parfüm vb. gibi)maddelerden korunmalıdır.

 

2- Ana arı kafesleri size ulaşır ulaşmaz ilk yapacağınız işlem, her kafese 1 veya 2 damla bal damlatmaktır. Verdiğiniz balı tüketirlerse işlemi tekrarlayabilirsiniz.

 

3- Aşağıdaki işlemleri yaparken ana arıya zarar vermemelisiniz. Eğer ana arı kafesin dışarısına çıkarsa ana arıyı avucunuzun içine alıp kafese kendisinin geçmesini sağlayın. Ana arının gövdesine yapacağınız basınç ana arıya zarar verir, verimsiz bir ana arı olmasına sebep olmuş olursunuz.

 

4- Ana arı kafesinin kek bölümündeki kafesi kesip içindeki naylon poşeti ve kafes kısmını atınız.

 

5- Kafesin içindeki işçi arının tamamını arılığın içinde uçurunuz. Bu işçi arıları kesinlikle öldürmeyiniz. Zira bu işçi arılar kendilerini içeri alacak bir koloniyi mutlaka bulacaklardır.

 

6- Kafesin içinde ana arı tek bırakıldıktan sonra kafesin içine bir damla bal damlatılır ve balın kafesin dip kısmına damlaması beklenir.

 

7- Ana arıyı vereceğiniz kolonide ana arı kafesini koyacağınız çerçeve arası belirlenir. Bu boşluk arı kolonisinin tam ortası, yani arıların en yoğun olduğu merkezde olmalıdır.

 

8- Ana arı kafesini, belirlediğiniz yere kek bölümü üstte, ana arı kısmı kafesin alt bölümünde kalacak şekilde çerçeve arasına şıkıştırın veya ana arı kafesini bağlayacağınız bir tel ile aşağıya sarkıtın. Kafesin kek bölümüne arıların rahat ulaşabileceğine emin olduktan sonra koloniyi kapatabilirsiniz.

 

9- Koloniye ana arı verme işlemi bitmiştir. Ana arı verdiğiniz koloniye işlem bittikten sonraki 6 gün çerisinde hiçbir şekilde müdahale yapılmaz. Örneğin besleme yapılmaz, duman sıkılmaz, kapağı ve örtüsü açılmaz, yerinden oynatılmaz, sarsılmaz ve taşınmaz.

10- Ana arıyı verdiğiniz koloniyi bir hafta sonra yani 7. günde açıp ana arı kafesini ve ana arı kotrolünü yapınız. Bu işlem sırasında çok az duman kullanın mümkünse hiç kullanmayın. Ana arıyı ve yumurtayı gördüğünüz an hemen koloniyi kapatın. Uzun süre açık tutmamalısınız.

Bu haber 3942 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANA ARI ÜRETİMİ | ANA ARI SATIŞI

Ana Arı Yapay tohumlama amacıyla erkek arı toplama.?

Ana Arı Yapay tohumlama amacıyla erkek arı toplama.? Balarısı Islahı, Anaarı Yetiştirme ve Yapay Tohumlama,Arıcılıkta Yapay (Suni) Tohumlama,Arıcılıkta suni tohumla ve ...

Ana arıya erkek arı yumurtası yumurtlatma.

Ana arıya erkek arı yumurtası yumurtlatma. Ana arıya erkek arı yumurtası yumurtlatma ile ilgili Bulunanlar.? ana arı hangi ayda yumurtlar-ana arı neden yumur...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.