Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


Ana Arı | BAL ARILARINDA YAĞMACILIK DAVRANIŞI

Ana Arı | BAL ARILARINDA YAĞMACILIK DAVRANIŞI

Tarih 11 Temmuz 2017, 01:26 Editör

Balarısı davranışını araştırmak başlıca iki yönden önemlidir: Bu bilgi (1) biyoloji sorularımız ve (2) zirai sorunlarımız için yardımcı olabilir. Yağmacılık davranışı kovan üyelerinin tanınmasına dayanır; bu biyolojide genel bir kavram olan birey ve birey dışı ayrımına örnektir. Aynı zamanda başarılı arıcılık uygulaması için yağmacılık davranışı önlenmelidir. Bu makalede yağmacılık davranışını açıklıyor ve arıcıların bu davranışı arılıklarında nasıl önleyebileceklerini anlatıyoruz.

ROBBING BEHAVIOR OF HONEY BEES Summary It is important to study honey bee behaviorfor two fundamental reasons: It would help to solve (1) biological and (2) agricultural problems. Robbing behavior is important for understanding nest-mate recognition, a general concept of self-non-self discrimination in biology. At the same time robbing should be prevented as part of successful beekeeping practice. In this article we describe robbing behavior of honey bees and how beekeepers couldprevent this problem in their apiary. Bal arısı kolonisinde bulunan işçi arılar arasında iş bölümü vardır. Genç işçi arılar petek örme, yavruları besleme ve yiyecek depolama gibi işleri yapmak üzere genellikle kovan içinde bulunurlar. Yaşı ileri olan arılar ise kovan girişinde bekçilik etmek ve dışarıdan bal, polen, propolis ve su toplama işlerini yaparlar. Doğadaki birçok sosyal canlıda olduğu gibi bal arılarında da koloni bireylerini tanıma mekanizması gelişmiştir. Bu mekanizma yuva dışından gelen zarar verici etkilerden korunmak için kullanılır. Bu amaçla kolonide bulunan işçi arılardan tarlacılık görevine henüz başlamamış olan arılar bekçilik yaparlar. Bekçilerin yaşı genellikle 18-24 gün arasında olur. Bekçi arılar genellikle giriş deliğinin etrafında bulunurlar. Bu arılar kovan üyesi olmayan bal arılarını, böcekleri ve diğer hayvanları koklama, görme ve davranış gözlemleme yardımı ile çok rahat bir şekilde tanırlar ve onlara saldırırlar.
 
Yazar Devrim Oskay- Tuğrul Giray

Bu haber 3080 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ARICILIK | HABERLERİ | TEKNİK BİLGİ

Türk Arı profesörü Birleşmiş milletler tarafından Takdir edildi.!

Türk Arı profesörü Birleşmiş milletler tarafından Takdir edildi.! Prof.Dr. Muhsin Doğaroğlu ,nun yüksek Bal alınması için geliştirdiği yöntemi , Dünya aracılarına önerildi.?

İl Birliklerimiz

İl Birliklerimiz 2003 yılında kuruluşunu tamamlayan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB), 80 ilde toplam 57.847 üye ile ...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.