Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


AMATÖR ARICILARA BAL HASADI, AMBALAJ VE SATIŞ TAVSİYELERİ

AMATÖR ARICILARA BAL HASADI, AMBALAJ VE SATIŞ TAVSİYELERİ

Tarih 22 Ekim 2016, 01:51 Editör

AMATÖR ARICILARA BAL HASADI,bal hasadı ne zaman yapılır,bal hangi ayda hasat edilir,bal hasadı hangi ayda yapılır
Arıcılık sertifikası almak için kursa gittiğimde kurs öğretmenimiz biz arı dostlarını, amatör arıcılar ve profesyonel arıcılar diye ikiye ayırmıştı.

 3–5 kovanla evinin önünde arıcılık yapan, 25 kovanla arıcılık yapan, kısaca gezginci arıcılık yapmayan arı dostlarını amatör arıcı olarak niteledi. Gezginci arıcılık yapan ve bal dışında arı ürünleri üretip satan, teknoljiyi takip eden arı dostlarını profosyonel arıcı olarak niteledi. Bende bal süzme konusunda âcizane bazı tecrübelerime dayanarak bilgiler sunacağım.

      Hasat önce bütün kolonilerin ballıklarında yapılır. Kovana uçma deliğinden körükle duman verilir. Kapak sessice kaldırılır, üstten tekrar duman verilir ve örtü kaldırılır. Ballıktaki çerçeveler elden geçirilmeye başlanır. 2/3 (üçte ikisi) ü sırlanmış yani olgunlaşmış çerçeveler ve süzme makinesinde süzülecek çerçeveler üzeerindeki arılar kuvvetli silkme ile kovanın içine dökülür ve kalan arılarda suyla ıslatılmış fırça ile nazikçe temizlenir.  Arıya kış yiyeceği bırakılır. Yavrulu çerçevelere girmekte de arının yumurtlaması için fayda vardır. Yavruya yer açmak için balların fazlası süzülmelidir.  Arıdan temizlenen ballar gerideki yardımcıya verilerek önceden hazırladığımız ağzı kapalı içi boş kovana konmalı ve üzeri ıslak bezle hemen örülmelidir. Kovanlarınız önden ve arkadan kaldırmak için tutacaklı olmalıdır. Böyle kovanları kaldırmak daha kolaydır ve bel ağrısı yapmaz. Boş kovanımız ballı petekler ile dolduğunda hemen arılıktan uzaklaştırılmalı, arının bal kokusunu alıp giremeyeceği kapalı bir yere veya daha önceden kurulmuş olan çadıra götürülmelidir.

       1–2/3 ü sırlanmış peteklerin balını hasat edin, aksi halde bal yeterince olgunlaşmadığı için ekşime yapar. Bal süzme zamanını iyi bilin. Bal süzmede geç kalırsanız, arılarınız balı yerler siz de hava alırsınız.

       2-Sağım çadırlarının tabanını toprakla teması kesecek şekilde örtün, böylece toz ve toprağın bala yapışmasını önlersiniz. Bal çadırı seçerken çabuk kurulan geçirmeli demirlerden oluşan çadır cinsi kamp çadırı, deprem çadırı seçiniz. Giriş kapısı ve yükseklik süzmeye uygun ve arın gireceği delik olmamalıdır. Ehli keyif iseniz dört tarafı sineklikle kaplı bir çadır yaptırın.
     
       3-Balla temas eden malzemeleri her kullanımdan sonra yıkayarak temizleyin. Yedek malzeme bulundurun.

       
4-Hasat yapılırken sıcaklığın 25–30 0C olması gerekir. Düşük sıcaklıklarda yapılan hasatta bal petekte kalır ve tam olarak çıkmaz. Zayıf koloniler sabah ve akşam; güçlü koloniler öğle saatlerinde hasat edilmelidir. Zayıf koloniler kendilerini bu saatler dışında yağmacılığa karşı kendilerini savunamazlar.
       
       Yukarıdaki maddelerde yazılan konulara dikkat edin. Bal süzülecek yere bal süzme makinesini nasıl kolay çalışacaksanız o şekilde sabitleyin makineyi kullanmaya başladığınızda sallanmasın. Süzme yapılacak balların sırrı; sır bıçağı, sır tarağı ve sır bozma rulosu boş kovan üzerine koyduğumuz sini üzerinde bozulur. Süzmek üzere ayırdığınız ballı çerçevelerden birini bu sinini üzerine yatırın ve sır tarağını sırrın altına sokup arkaya doğru yatırarak kaldırınız. Bu şekilde seri bir şekilde sırları bozabilirsiniz.

    
 Sır bıçağı ile Sır çıkarılırken çerçeveler dik tutulur, bıçak aşağıdan yukarıya doğru çalıştırılarak sır çıkartılır. Bu işlemden sonra çerçeveler bal süzme makinesine gözlerdeki meyiller dönme istikametinin aksine gelecek şekilde yerleştirilir. Kol önce yavaş, sonra hızlı çevrilerek birinci yüzdeki balın yarısı süzülür, çerçeve çevrilir ikinci yüzün tamamı süzülür. Tekrar çevrilerek birinci yüzdeki kalan ballar süzülür. Böylece peteklerin parçalanması önlenmiş olur. 

    
İçeriye birkaç boş kovan ve ballık koyunuz. İçinde 5 adet çakılmış temel petek takılmamış çerçeve koyun.  Bu kovana daha sonra bir ballı ve bir boş çerçeve şeklinde sırlı ballar yerleştirilecektir. Bu sizin için balları taşımakta kolaylık olacak, kovan ağır olmayacak ve ballı çerçevelerin sırrı bozulmayacaktır. Boyunuza göre yüksekliğe bir sini koyun bu sininin üzerinde balların sırrı bozulacaktır. Bu yüksekliği sinin altına boş kovan ve ballık koyarak ayarlayabilirsiniz.

    
Bal süzeceğiniz yerde iki adet ağzı açılmış peynir tenekesi bulundurun. Birisine süzme makinesinden bal süzecek ve diğerine bozduğunuz sırları koyacaksınız. Bal süzeceğiniz ağzı açılmış tenekenin ağzına süzme işleminin basit olması için 10 numara elek teli veya sineklik telini yumuşak bir tel ile bir oradan bir buradan batırarak tenekenin kenarını dolaşarak ortası çukur olmak kaydıyla geriniz. Bu arada ağzına elek teli bağladığınız tenekenin sağından ve solundan alta gelecek şekilde tel ile bağlayınız ki süzme bal ağırlık yapınca tel tenekenin içine göçmesin. Tülbent ile uğraşmayın tülbent sizi uğraştırır. Gözenekleri sıktır bal zor geçer. Balınızı eve götürdüğünüzde mutlaka tülbentten süzeceksiniz. Çünkü günlük yavrular bu düzenekten geçecektir. Bal süzdüğünüz yere fazla arı girişini önlerseniz balınız temiz olacaktır. Süzme makinenizden bal ile süzülen petek, sır kalıntıları, ergin arı ölüsü ve açık yavru gözlerindeki larvalar bu sistemde elek telinizi tıkayamayacaktır. Bal süzme makinenizin musluğuna tenekenin ağına hazır tel süzgeç de koyabilirsiniz. Zücaciyelerde ve pazarlarda satılan plastik kovalara göre süzgeçler de vardır. Bunları da kullanabilirsiniz. Tenekeniz dolmaya başlayınca süzme makinesinin musluğu kapatılıp balın dışarı akması önlenmelidir. Dolan tenekenin bir kenarı açılıp eğdirilerek azaldıkça kaldırılarak peynir tenekelerine aktarılıp ağzı iyice kapatilmalidır. 

     
İkinci tenekeye de pazarlarda satılan kırmızı renkteki bildiğimiz kuru soğan çuvalını  (telis) tenekemize geçirip alttan iple bağlayarak ortasını çukurlaştırarak içine sırrın bozduğumuz balların sırlarını koyarız. Kovamız doldukça alt taraftaki ipi çözerek çuvalın biraz daha yukarı çıkararak sırla beraber giden birkaç kilo balı süzebiliriz. Posası kalan sırları daha sonra eritip bir kaba dökerek yerine arı malzemeleri satan yerlerden temel petek alınabilir.

   
Bal süzülen yere bir kova su ve bal alınan arılığa fırçayı bezleri ıslatmak için bir kova su konmalıdır.

  
 Kuluçkalıkta arının yiyeceği 6 kg bal bırakılır. Ballık kapağı ve örtüsü ile beraber başka bir arının üzerine konur ve arıları talandan böylece korumuş oluruz. Ballıklı kolonide Kovanının kapağı açık tutulmaz. Hasat bittikten sonra balıktaki arılar kuluçkalığa silkilir ve çerçeveler düzenlenir. Bal hasadı bittikten sonra sırlı ballar hemen arılıktan kovan ve ballık içinde, süzülen ballarımız tenekelerle uzaklaştırıp arıcılığa uygun panelvan veya toros gibi kapalı araçlarla bal odasına getirilir. Süzme makinesinde süzülen çerçeveler tekrar arıya verilir. Evde yapılacak hasat için yavrulu çerçeveler eve getirilmez kovanda kalır. Uzun zaman dışarıda kalacağından yavrulara zarar gelir.

     BALIN AMBALAJLANMASI VE SATIŞI

   
Diğer besin maddelerinde olduğu gibi balında taze olarak yenmesi en faydalı şeklidir. Sırlı ballarımız eve geldiğinde polenli, polensiz, kesip kilo satılacak ve kesilmeden satılacak şeklinde gruplayarak kovan içinde kapalı olarak saklanacaktır. Ballarınızı kapatmazsanız güve kelebeğiyle mücadele etmeniz gerekecektir. Katlar arasına ceviz yaprağı koymanız tavsiye olunur. Ambalaj malzemeleri satan bir yere gittiğinizde onlardan 5 kg pirinç poşeti istediğinizde onların size vereceği poşet langroth kovanın çerçevelerine olur. Sırlı ballarınızı bu şekilde bantlayarak koruyabilirsiniz. Takılan poşet sırlı ballarınızı da bozabilir ve balınız poşete akabilir.  Satarken de poşetleyebilirsiniz. Çerçeve derinlikleri farklı olduğundan size poşet ölçüsü vermeyeceğim. Sırlı ballarınızı arada sırada kontrol edin ve güve kelebeği olan balları arıya geri verebilirsiniz. 

   
 Kesip satacağınız ballar için çağımızda 500 gr, 1 kg çok güzel saklama kapları bulunmaktadır. 

  
Süzülen ballar bir müddet dinlendirildikten sonra ağzı açılmış olan boş 20 kiloluk peynir tenekelerinin ağzına süzgeç veya 10 numara elek teli konarak musluğun altına konur. Bir süzme bal dolu teneke 25 kg gelir. Tülbentten de balınızı süzebilirsiniz. 

   
Tenekede balın hava ile teması önlenir. Hava ile temas balın suyunu buharlaştırır ve balımız çabuk şekerleşir. Ama siz süzülen balı ısıtmadan tüketiniz. Isıtılan balda kanserojen maddi olma ihtimali vardır. Balı kesinlikle kaynatmayın.

  
 Süzülüp dinlendirilen ve sıcak suda tutulan ballar 660 cc 1 kg cam kavanozlarda, 330 cc yarım kiloluk ve 1320 cc 2 kg cam kavanozlarda ambalajlanır. Cam kavanozların kağıt ambalajı da olursa ballarınızı yan yana koyabilirsiniz. Fakat firma ismi olmadığından marketlere koyamazsınız. 30 000 ytl verip firma ismi alamayacağınıza göre toptan ucuz fiyata veya eşe dosta parkende satmak zorundasınız. Pazara da çıkaramazsınız vergi mükellef olmanız gerekir.

  
 Bir de balın şekerdir derler. Çam balı dışında bütün balları kristalize olacağını söyleyiniz. Kristalize olmayan balların gerçek bal olmadığını söyleyiniz. Balın kovanda dahi hasat edilmeden şekerleştiği görülmüştür. Bal mevsiminde verilen şekerin bile arının işleyip bala dönüştürdüğünü söyleyiniz. Piyasada glikozdan yapılan ve tatlandırıcı kullanarak yapılan ballar olduğunu söyleyiniz. Balın şekerlenmesini sağlayan sakaroz denilen bir şeker türü yani çay şekeridir. Balı süzerken içine polen karışır ve bu da balın kristalize olmasını çabuklaştırır. Büyük firmalar bu poleni baldan ayırmakta ve tezgâhtaki karışık tek tip balları iki ayda bir değiştirmektedir. 

    
Balın faydalarını öğrenin. Balda bir çok mikrobun yaşayamayacağını söyleyin. Çünkü balın içinde bulunan yüksek şeker oranı bir çok mikrobun içinde barınamamasını sağlar. Balın yapısında bulunan vitaminler, minereller ve antioksidan maddeler nedeniyle insan sağlığına çok faydalı olduğunu mutlaka belirtin. Sattığınız balların en hızlı 13-14 0C de kristalize olacağını bu yüzden ballarını bu sıcaklıktan aşağıda yada yukarıda saklamalarını belirtin. Bal havadaki yada ortamdaki nemi çeker. Buda balın daha hızlı bir şekilde fermente olmasına neden olur. Bu yüzden bal kaplarının yada kavanozlarının ağzı kapalı tutulmalıdır.

 
 Ballarını hasat ederken ortalıkta bal bulaşığı bırakmayınız; arılığınızda yağmacılık davranışını teşvik eder.

 
Bal hasadı yaptıktan sonra varroa mücadelesine başlayınız. Eğer arı bölecekseniz şerbet veriniz ve kolonileri sıkıştırınız.

Yazar Ahmet Hancı

Bu haber 9116 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ARICILIK | HABERLERİ | TEKNİK BİLGİ

İl Birliklerimiz

İl Birliklerimiz 2003 yılında kuruluşunu tamamlayan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB), 80 ilde toplam 57.847 üye ile ...

Türk Arı profesörü Birleşmiş milletler tarafından Takdir edildi.!

Türk Arı profesörü Birleşmiş milletler tarafından Takdir edildi.! Prof.Dr. Muhsin Doğaroğlu ,nun yüksek Bal alınması için geliştirdiği yöntemi , Dünya aracılarına önerildi.?

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.