Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


Ana Arı | Bal Arılarında Antibiyotiksiz Mücadelesi

Ana Arı | Bal Arılarında Antibiyotiksiz Mücadelesi

Tarih 01 Ocak 2017, 04:23 Editör

Konular: Amerikan yavru çürüklüğünde kullanılan ilaçlar arı hastalıklarında kullanılan ilaçlar arıcılıkta yavru çürüklüğü video avrupa yavru çürüklüğünde kullanılan ilaçlar yavru çürüklüğü nasıl anlaşılır neo-terramycın+vitamin nasıl kullanılır neo terramyc

Bal arıları (Apis mellifera L.) hem en değerli besin maddelerinden biri olan bal üretimi hem de polinasyondaki rolleri açısından çok büyük öneme sahiptir. Dünyada koloni varlığı bakımından 2. sırada yer alan ülkemizin, bal üretiminde daha alt sıralarda yer almasının en büyük nedeni üretimdeki verimi azaltan arı hastalıklarıdır.

Ancak sağlıklı arının, sağlıklı ve verimli bir şekilde bal verebileceği kaçınılmaz bir gerçektir. Bu gerçekten yola çıkarak arı sağlığının korunması ve arı hastalıklarıyla mücadele edilmesi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de üzerinde önemle durulan bir konudur.

Özellikle bakteriyel arı hastalıklarıyla mücadelede antibiyotik kullanımı Avrupa Birliği tarafından uzun zaman önce yasaklanmıştır. Öte yandan bu yasaklamanın ardından arıcılara herhangi bir alternatif sunulmamış olması ve arıcıların kültürel önlemler hakkında bilgi sahibi olmaması da sorunun diğer bir boyutudur.

Antibiyotik kullanımının yasaklanmasıyla, bakteriyel hastalıkların görülme oranının artması, tüm Avrupa ülkelerinde arıcıları korkutmuş ve antibiyotik kullanımı sadece tedavi olmaktan da çıkıp artık profilaksiye dönüşmüştür. Antibiyotiklerin profilaktik kullanımı, özellikle çevresel değişkenlerle de birleştiğinde bal arısı normal mikroflorası üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır.

Antibiyotikler, ortamda herhangi bir patojen olmaksızın kullanıldığında, spektrumlarına dâhil olan her türlü mikroorganizmanın ortadan kalkmasına neden olduklarından, normal flora bakterilerinin yer tutucu özelliklerini kaybetmelerine ve bal arılarının dışarıdan gelebilecek patojenlere daha da açık hale gelmelerine neden olmaktadır. Normal flora bakterileri yer tutucu özelliklerinin yanı sıra ürettikleri bazı antimikrobial maddeler ve metobolitlerle de ortama farklı bir bakteri grubunun yerleşmesini ya da herhangi bir maya, fungus üremesini inhibe edebilmektedir.

Bu anlamda antibiyotik kullanımı, patojen bakterilerin tedavisinde bile, direnç oluşumunu sağlaması ve balda kalıntı sorunu oluşturmasının yanında profilaktik kullanımıyla da mikroflorayı tahrip edici özelliğiyle bal arılarını hastalıklara daha da açık hale getirmektedir.

Bal Arılarında Antibiyotiksiz Mücadelesi

Bu haber 1881 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ARICILIK | ARI HASTALIKLARI

Bal Arısı Koloni Kayıpları Ve Çözüm Yolları Nelerdir.?

Bal Arısı Koloni Kayıpları Ve Çözüm Yolları Nelerdir.? Bal arıları şifa kaynağı bal ve diğer arı ürünlerinin yanında bitkilerin tozlaşma vektörü olarak ekolojik-denge ve...

Dünyadaki tehlike altında.

Dünyadaki tehlike altında. NEONİKOTİNOİD ARILARI ÖLDÜRÜYOR; KULLANIMI YASAKLANSIN, DENETİMLER ARTIRILSIN

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.