Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ | ANA ARI SATIŞI | Sertifikalı
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


İşçi Arı


Ana Arı | Arılarda Hırçınlık | Davranışları ve Ekolojisi

Ana Arı | Arılarda Hırçınlık | Davranışları ve Ekolojisi

Tarih 02 Ocak 2017, 23:06 Editör

Arının hırçınlık sebepleri - Teknik Arıcılık Bilgi Paylaşma Forumu - Arılarda Hırçınlık - hırçın arı - Arilarda hircinlik - Bilinen bir sebep yokken arılar neden saldırgan olur - arılarda saldırganlık - arı neden saldırganlaşır arılar neden hırçın olur

Arı kolonilerinin hırçın ya da sakin oluşu genelde sahip olunan arı ırkayla ilgilidir.

Aynı arılıkta bazı aileler son derece sakin davranıp arıcıyı sokma davranışı göstermezken, bazı arılar ise son derece hırçın olurlar. Arılıkta mümkün olduğunca sakin kovanlardan ana arı üreterek çok hırçın olan ve arıcıyı canından bezdiren kovanlara verilmelidir.


Eğer arının hırçınlığı ırk özelliklerinden kaynaklanmıyorsa bu kolonideki bir takım problemlerin işareti olabilir. En büyük problem ise kovandaki besin miktarının kritik seviyeye inmiş olmasıdır. Arazide nektar kaynaklarının bol olduğu dönemlerde arılar genelde çok sakin olurlar.

Arıları genelde hırçınlaştıran faktörler ve dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

a) Kovan muayenesini genelde işçi arıların arazide olduğu saatlerde yapmak gerekir. Çünkü dışarıda çalışan işçi arılar, kovan içinde çalışan genç arılara nazaran daha sokucu olurlar. Sabah güneşin doğmasıyla birlikte öğle sıcağı bastırmadan az evvelki zamana kadar olan süre en iyisidir. Öğle sıcağının bastırdığı saatlerde kovanı kesinlikle açmamak gerekir.

b) Fırtınalı, yağmurlu, soğuk ve rüzgarlı havalarda kovan kapağını açmak arıları fazlasıyla hırçınlaştırır.

c) Arılığın içine korkulu ve telaşlı hareketlerle girmek de yanlıştır. Ani hareketler arıları koruma içgüdüsüyle hırçınlığa sevkeder.

d) Kolonya, esans, parfüm gibi sert kokulu şeyler sürerek arılığa yaklaşmamak gerekir. Bu tür sert kokular koklama duyusu çok gelişmiş olan arının dikkatini çeker ve onları hırçınlaştırır.

e) Arı yığınları üzerine üflemek, nefesi doğrudan arıların üzerine doğru vermek de arıyı kızdırır.

f) Kovan bakımı yapılacağı zaman gayet sakin ve seri hareket etmek gerekir. Özellikle üst örtüsünü açarken aşırı gürültü çıkarmak, ya da çerçeveleri zorlayarak çıkarırken sağa sola çarpmak yine arıları hırçınlaştıran sebeplerden birisidir.

g) Arıların uçuş yolları üzerinde durmamak gerekir. Özellikle kovan muayenesi esnasında kovanın arkasında durmak gerekir. Eğer kovanın önünde durulursa arı kolonisi bunu kendisine bir saldırı olduğunu zannederek hırçınlaşır.

Ayrıca : Balarıları, kendilerine özgü davranış biçimleri olan sosyal böceklerdir. Arılar, yatayla 9–14 derecelik bir açıyla ve altıgen gözler biçiminde ördükleri petekler üzerinde yaşamaktadırlar. Bir arı ailesinin lideri ana arıdır. Ana arı vücut dışına salgıladığı feromonlarını sürekli olarak kovan ortamına yayarak koloni bireylerini sevk ve idare eder. Ana arının etrafında onunla her zaman temas halinde olan ve bakımını, beslenmesini ve koruma görevini üstlenmiş olan bir grup bakıcı genç işçi arı bulunmaktadır. Arıların dünyasında, ana arı bile olsa, görevini yerine getiremeyen hiçbir bireyin yeri ve önemi yoktur.

Bir kolonideki esas birey grubunu oluşturan işçi arılar farklı iş kollarında yetenekli alt çalışma gruplarından oluşmaktadır. Her kovanın giriş deliği önünde kovan bekçiliği yapan bekçi arılar bulunmaktadır. Kovan bekçileri içeri girişine engel olamadıkları yabancı arıları 2 heptanon adlı bir feromonla işaretleyerek adeta damgalarlar. İşçi arılar, kovandaki binlerce yavru için gerekli sıcaklık ve nemi sağladığı gibi; bütün yavruları larva dönemi boyunca büyük bir özenle beslerler. Her larva, besleme döneminde bakıcı arılar tarafından günde ortalama 1.300 defa ziyaret edilmektedir.

Arılar arasında çok iyi işleyen ve feromonlarla arı danslarının kullanıldığı etkili bir haberleşme sistemi mevcuttur. Arılarla bitkiler arasında karşılıklı bir yarar ilişkisi bulunmaktadır. Bir arı ailesinden yılda 2 milyon civarında polen seferi yapılmakta ve 1 kg bal için yaklaşık 12.000.000 çiçek ziyaret edilmektedir. Arılar, tozlaşmayı aynı tür bitkiler arasında yaparak çapraz tozlaşma yoluyla bitki türlerinin birbirine karışıp yok olmalarını önlemektedirler.

Böylece arılar doğaya ve insanlığa hizmet etmektedirler.

Bu haber 1456 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yığılca Ana Arısı | Üretimi | Satışı

Ana Arı | 2017 Kraliçe | arı satışı | Ana arı satışı| ana arı fiyatları

Ana Arı | 2017 Kraliçe |  arı satışı |  Ana arı satışı| ana arı fiyatları kraliçe arı satışı ile ilgili olarak sunları sitemizde bulu bilirsiniz kafkas ana arı satışı,karniyol ana arı satı...

Ana Arı | Arı Cinsleri,Arılar , Arı Türleri, Irkları Nelerdir.? (En Verimli Arı Irkı Hangisidir)

Ana Arı | Arı  Cinsleri,Arılar , Arı  Türleri, Irkları Nelerdir.? (En Verimli Arı Irkı Hangisidir) Arı Türleri ve Irkları - Alem - Animalia -Hayvanlar alemi - Cins Apis Bal arıları - türler 1 Apis mellifera Bal ar...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı......."Ana Arılar Bal Tutan Eller" Projesi07 Aralık 2017

Apimondia 2017

DOST SİTELERana arı satışı
ana arı üretimi
ana arı kovanları
ana arı yetiştirmek
 arniyol ana arı satışı
 karniyol ana arı fiyatları
ankara  ana arı satışı
 damızlık ana arı

Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.