Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ | ANA ARI SATIŞI | Sertifikalı
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


İşçi Arı


Ana Arı | Arı Genotiplerinin Değerlendirilmesi

Ana Arı | Arı Genotiplerinin Değerlendirilmesi

Tarih 02 Ocak 2017, 23:19 Editör

Arıcılık Anket Ana arı Bal verimi - floraya bağlı olmakla birlikte genotip - ortaya konulması ve değerlendirilmesi - koşullarına uygun olmayan arı genotipleri ile çalışılması kolonilerin oğul - arasındaki farklıkların değerlendirilmesinde - Arı Genot

Arı Genotiplerinin Değerlendirilmesinde Moleküler Genetik Tekniklerin Kullanımı,Dünyada olduğu gibi ülkemizde de arıcılık önemli ekonomik kaynaklardan birisidir.

27 adet bal arısı türü bu amaçla kullanılmaktadır. Türkiye’de bölgelere göre Kuzeydoğu Anadoluda Kafkas arısı, Güneydoğu Anadoluda İran arısı, Orta Anadoluda Anadolu arısı, Ege Kıyılarında Muğla arısı, Hatay yöresinde Suriye arısı, Gökçeada yöresinde Gökçeada arısı, Düzce yöresinde Yığılca arısı ve Trakya bölgesinde Karniyol arısının varlığından bahsedilmektedir.

Genetik kaynak olarak ifade edeceğimiz bu arı ırk ve/veya genotiplerinde bugüne kadar üzerinde çok değerli bilgiler içeren morfoloji, verim, genetik farklılık gibi çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Ancak sonuçlarının bölgesel, belirli klonilere ait olduğu ve genel olarak Ülkemiz populasyonunun hepsini tanımladığı ve/veya ifade ettiği söylenemez. Bununla beraber, arıcılıkla ilgili birçok problemin çözümü bu genetik kaynakların bilinçli bir şekilde kullanılmasıyla alakalıdır.

Son zamanlarda biyoteknolojik çalışmalarla ortaya çıkan yeni gelişmeler diğer canlı türlerinde yapılan çalışmalara paralel olarak arıcılıkta da çok önemli gelişmelere neden olmuştur. Arı ıslahında hastalıklara dayanıklılık, verim gibi özelliklerle ifade edilen genetik kaynaklar; çeşitli genleri taşıdığı ve bunlardan istifade yoluyla da arı hastalık ve zararlıları gibi arıcılığın büyük problemlerine yeni çıkış yolları ortaya konması yönünden önemli görülmektedir. Ülkemizde şimdiye kadar, Türkiye genel arı profilini ayrıntılı olarak ortaya koyan bir çalışma bulunmamaktadır.

Moleküler teknikler bu çalışmaları yönlendirebilecek en önemli araçlardan birisidir. Gen kaynaklarının değerlendirilmesi açısından birçok moleküler teknik bu amaçla kullanılmaktadır.

En yaygın kullanılan moleküler teknikler; mikrosatelit, RFLP; mtDNA çalışmaları, AFLP ve SNP dizilemedir. Ülkemizde yer alan arı genomunun tam DNA dizilim haritasının yapılarak gerekli biyoinformatik bilgilerin elde edilmesi gerekmektedir.

Bu haber 418 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ARICILIK | ARI HASTALIKLARI

Koloni çöküş (CCD) hastalığı

Koloni çöküş (CCD) hastalığı Koloni Çöküş Sendromu ile BeeMonitor'ün ilgisi nedir?-Koloni çöküş Sendromu (CCD) işçi arıların birden bire ort...

Ana Arı | Yayılış gösteren bal arısı Klonileri.?

Ana Arı | Yayılış gösteren bal arısı Klonileri.? Bulgaristan, Trakya ve Yunanistan'da yayılış gösteren bal arılarında ... Landmark metodu ile kanatta şekil anal...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Ana Arı | Arıcılık Takvimi - Arıcılık30 Ocak 2017

Apimondia 2017

DOST SİTELERana arı satışı
ana arı üretimi
ana arı kovanları
ana arı yetiştirmek
 arniyol ana arı satışı
 karniyol ana arı fiyatları
ankara  ana arı satışı
 damızlık ana arı

Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.