Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


Ana Arı | Arıcılıkta Neftalin Kullanımı.!

Ana Arı | Arıcılıkta Neftalin Kullanımı.!

Tarih 10 Ocak 2017, 01:17 Editör

Ekmeklerde boya ballarda naftalin! , Doğal, Yapay Ballar ve Balda Kalıntı - Bal mumunda depolanan naftalin ,Kullanılan bu kimyasallar mum güvesinin .güvesine karşı Naftalin kullanımı yasaklanmıştır.ÜLKEMİZ BALLARINDA KALINTI SORUNU ,Arıcılıkta Kullanılan İlaçlar |petek balların büyük bölümünde naftalin var .

Türkiye, uygun coğrafik yapısı ve iklim şartları, zengin bitki florası, çalışkan insanı sayesinde dünyanın en önde gelen bal üreticilerindendir. Dünyanın hemen hemen en zengin bitki çeşitliliğine ve ballı bitkiler florasına sahip ülkesidir. Türkiye’de her yıl yaklaşık 5.000.000 kovan ile 90 bin ton bal üretilmektedir. Son 10 yılda arıcılık, önemli bir sektör haline gelmiş ve gelişmeye devam etmektedir. Fakat üretilen balların büyük çoğunluğu çeşitli nedenlerden dolayı sadece iç piyasada tüketilmekte ve ihraç edilememektedir.


İhraç edilemediğinden dolayı da arı ürünlerimiz ve dolaylı olarak arıcılık sektörü hak ettiği yerlere gelememektedir, bu da ekonomik kayıp demektir. Peki ama bunun sebebi nedir? Bal, polen, propolis gibi çok değerli ve birer şifa kaynağı olan bu doğal ürünlere dünya ortalamasına göre yüksek seviyelere sahip olmamıza rağmen onlardan yeterince yararlanamayışımızın esas sorumlusu yine bizleriz. Bu problem, arıcılığın yapıldığı temiz alanların giderek azalması, tarımda giderek daha sık ve bilinçsiz kullanılan zirai ilaçlar, hava kirliliği, sanayi ve çevresel atıklar ile arıcıların kullandığı çeşitli ilaçlardan kaynaklanmaktadır.

 Arıcılar, arı hastalıkları ile mücadele ederken bal ve peteklerde kalıntı bırakacak ilaçları bilinçsiz şekilde kullanmaktadır. Bugün bir arıcı “Ben %100 organik bal üreteceğim.” dese de bu oldukça zordur. Arıcının kendisi arılığında hiç kimyasal ilaç kullanmamış olsa bile başlangıçta kullandığı temel petek eğer ticari yollarla satın alınmış ise balda mutlaka kalıntı tespit edilecektir. Arıcılar arı hastalıklarını önlemede ve kovan ve peteklerin korunmasında çeşitli antibiyotikler ile naftalin en fazla kullanılan ilaçlar olup kalıntıya sebebiyet vermektedirler.

Ulusal ve uluslar arası standartlarda balda bulunması gereken maddelerin limit değerleri ifade edilmiştir. Bunlardan son yıllarda öne çıkan naftaline dair limit değerleri Avrupa birliği düzenlemelerine (EC) No 396/2005) göre 10 mg/kg olarak belirtilmiştir.

Türkiye Arıcılığının Önemli Bir Sorunu: Naftalin Naftalin aromatik bir hidrokarbon olup her sıcaklıkta ve ortamda çok kolay süblimleşebilen (katı halden gaz haline geçebilen) beyaz, toz ve kristalize bir maddedir. Kimya sanayiinde maden kömürünün damıtılmasıyla elde edilmektedir ve pestisitlerden plastik sanayine kadar pek çok kullanım alanı bulunmaktadır.

Naftalin yapı itibariyle bal mumuna benzer bir kimyasal özelliğe sahip olduğundan (lipofilik) mumda çok iyi çözünür ve bu nedenle de mumdan uzaklaştırılması mümkün olmaz. Naftalin sayısız toksik özelliklere sahip olduğundan zararlı her çeşit böcek ve güvelerden kurtulmak için çok yaygın kullanılan bir kimyasaldır. Ülkemizde naftalin özellikle güvelenmeye, küflenmeye ve böceklenmeye karşı evlerde halı, yorgan ve elbiselerin uzun süre muhafaza edilmesinde, akar kokularının giderilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Satışı serbest olup çarşı ve marketlerde çok ucuza satılmaktadır. Yine benzer sebeplerle arıcılar kovanlarını ve boş peteklerini gelecek seneye güveden, böcekten, küften vs. korumak için naftalin kullanmaktadırlar. Böylece naftalin peteğe ve bala nüfuz ederek kalıntı oluşturur.

 Mumlardan ısıtma, süzme, bekletme yoluyla uzaklaşmadığı için bal mumlarının her yıl dönüşümlü olarak kullanılmasıyla mumdaki naftalinin (ve diğer kalıntıların) konsantrasyonu giderek artmaktadır. Naftalin insan sağlığını nasıl etkilemektedir? Karaciğer, vücuda alınan tüm kimyasal maddeleri suda çözünür hale getirerek değişik yollarla vücuttan atmaktadır. Ancak naftalin gibi aromatik karaktere sahip bileşikleri metabolize etmekte çok zorlanır ve sürekli naftaline maruz kalan insanlarda pek çok rahatsızlığın oluşmasına neden olur.

Yapılan pek çok bilimsel araştırmada naftalinin, naftalin buharlarına maruz bırakılmış deney hayvanlarında solunum yolu rahatsızlıklarına, akciğer tümörlerine, karaciğer hasarlarına, çeşitli kanserlere neden olduğu ve en tehlikelisi DNA mutasyonları oluşturduğu bildirilmektedir. Evlerde ve arıcılıkta fütursuzca kullanılan naftalin sağlığımızı sinsice tehdit etmektedir.

Naftalin sadece sağlığımızı değil aynı zamanda çok değerli bir ürünümüz olan balımızı da tehdit etmektedir. Herhangi bir arıcı hiç bir şekilde naftalin kullanmasa bile daha önce bal mumunda birikmiş olan naftalinden dolayı üretmiş olduğu balda naftalin görülecek, bu balın yurt içi ve yurt dışı satışında sorun olarak karşımıza çıkacaktır.

Dolayısıyla bu sorun, ekonomik kayıp olarak arıcılara ve ülkemize yansımaktadır. Peki ama neler yapılması gerekiyor?

Bu sorun, sadece arıcıların çözeceği bir sorun olmaktan
öte Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre
ve Şehircilik Bakanlığı, üniversiteler, arı yetiştiricileri birlikleri ve
bizzat bilinçli insanların katkılarıyla çözülebilecek bir problemdir.

 Bu nedenle yapılması gerekenleri maddeler halinde sıralayacak olursak;

• Sağlık Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
yetkililerince piyasada serbest olarak ve açıkta satılan naftalinin
1950’li yıllarda serbestçe kullanılan DDT gibi kimya sanayinin
dışında her çeşit satışının ve kullanımının yasaklanması veya
asgariye indirilmesi,

• Naftalin içeriği yüksek mumların imha edilmesi ve yerlerine kara
kovan yoluyla doğal mumların üretilmesi ve bu tür projelerin
desteklenmesi,

• Arıcıların naftalin konusunda bilgilendirilmesi, eğitim
programlarının artırılması ve sürekliliğin takip edilmesi,

• Naftalinin sağlığı tehdit edici özelliğinin medya aracılığıyla halka
bildirilmesi, bu konuda açık oturumların düzenlenmesi,

• Üniversitelerin bu konudan haberdar edilmesi ve balmumundan
naftalinin uzaklaştırılmasına yönelik bilimsel çalışmaların
yapılması ve planlanan çalışmaların desteklenmesi,

• Arıların ve kovanların korunmasında kalıntı bırakmayan ilaçların
geliştirilmesi ve bu tür çalışmaların desteklenmesi,

• Biyolojik yollarla mücadelenin teşvik edilmesi,

• Naftalin ve diğer kalıntı tespit edilen bal mumlarının toplanması
ve yeniden dönüşüme girmemesinin mutlaka sağlanması bu
konuda acil uyarı sistemlerinin kurulması gerekmektedir

Bu haber 1815 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ARICILIK | HABERLERİ | TEKNİK BİLGİ

Türk Arı profesörü Birleşmiş milletler tarafından Takdir edildi.!

Türk Arı profesörü Birleşmiş milletler tarafından Takdir edildi.! Prof.Dr. Muhsin Doğaroğlu ,nun yüksek Bal alınması için geliştirdiği yöntemi , Dünya aracılarına önerildi.?

Aydın'da Arıcılar İsyan Etti

Aydın'da Arıcılar İsyan Etti Türkiye’nin en önemli arı kışlak yerlerinden biri olan Aydın’da, arıcılar İncirliova Çiftçi Malları Koruma Başkanlı...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.