Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


Ana Arı | Türkiye'de Arıcılığın Son Durumu.?

Ana Arı | Türkiye'de Arıcılığın Son Durumu.?

Tarih 26 Ocak 2017, 02:12 Editör

Benzer Konular ile ilgili Bulunanlar:türkiyede arıcılık nerelerde yapılır,türkiyede arıcılık coğrafya,türkiyede arıcılık haritası,türkiyede arıcılık vikipedi,dünyada arıcılık videoları,dünyada arıcılık sıralaması,türkiye'de Arı böcekçiliği,çinde arıcılık.Arıcılıki en çok hangi bölgede yapılır,türkiyede arıcılık haritası,türkiyede arıcılık coğrafya,arıcılık nerelerde yapılır vikipedi,arıçılık nerede yapılır,türkiyede Ana Arı Üretimi hangi bölgede yapılır,Damızlık Ana arı Üretimi nerelerde yapılır,
ülkemizde Ana Arı çeşitleri.

Bazı konularda fikir ayrılıkları, yanlış, eksik bilgiler arıcılarımızda kargaşa ve kararsızlığa neden olmaktadır.

Tüm bu sorunların çözümü bilgi birikimi ve tecrübesi olan, dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden ve özellikle uygulamalı arıcılıkta güvenilir bir ekip ile mümkün olabilir. Sonuç olarak çözümün en zor kısmı maalesef bu noktada karşımıza çıkmaktadır.

Çünkü ülkemizde birbirini tamamlayacak disiplinler arası ekip kurmak en zor konulardan biridir. İşte çözümün aslında başarılması zor olan kısmı burasıdır. Daha önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uzun yıllardır desteklediği ve büyük bütçeli ulusal arıcılık projesi maalesef başarı ile sonuçlandırılamamıştır.

Bu bütçenin sadece 1/10’i ile ülkemiz arıcılığının sorunlarının çoğu çözülebilir.

 İşte bu yüzden öncelikle arıcılık konusunda pratik uygulamalar ve başta Varroa ve diğer arı hastalıklarında yeterli tecrübe ön planda olmalıdır.

Çünkü pratik arıcılıkta yeterli tecrübe olmadan kolonilerin doğru olarak yönetilebilmesi mümkün olamamakta ve değişik nedenlerden dolayı koloni kayıpları yaşanmaktadır.

 Bu durumda da koloni kayıplarının olabilecek diğer nedenleri hesaba katılmadan yanlış sonuçlar çıkarılmaktadır.

 Varroa dışındaki bakım-besleme, ana arı ve diğer hastalıklar nedeni ile koloni kayıplarının öncelikle önüne geçilmesi gerekmektedir. Bunun dışında internet nedeni ile bilgiye ulaşmak artık çok kolaydır.

Fakat bu durum aynı zamanda bilgi kirliliğini beraberinde getirdiğinden bilginin güvenilir kaynaklardan alınması son derece önemlidir. Ülkemizde arıcılık konularında bilgi sağlayan resmi ve özel birçok kaynak internet aracılığı ile bulunabilse de bu kaynaklar genelde yeterli ve doyurucu bilgiler yerine dolaylı şekilde bilgiler sağlayabilmektedir.

Arıcılık konularında gerekli bilgileri kendi uygulamalarından sonra kendi tecrübelerini yansıtarak doyurucu bir şekilde sağlayacak ve arıcılarımızın çoğunun hem fikir olacağı resmi bir kurum henüz mevcut değildir.

Teorik olarak da arıcılarımızın arıcılık konusunda bilgilerini güncellemeleri ve en azından bir arıcılık dergisine abone olması gerekmektedir.

 Arıcılığın gelişmiş olduğu ABD ve Almanya gibi daha yakından tanıdığımız ülkelerde arıcıların bilgi seviyesi oldukça yüksektir.

Özellikle Almanya organik asitlerin yoğun kullanıldığı Varroa ile mücadelenin etkili yapılıp verimin yüksek olduğu bir ülkedir.

 Bu ülkelerde arıcılar bir veya birden fazla dergiye abone olarak sürekli bilgilerini güncellemekte ve arıcılıkta daha az emek ile daha çok kazanmaktadır.

 Ülkemizde ise hemen her ilde Arıcı Birlikleri kurulmuş olmasına rağmen bu birliklerin küçük bir dolap halinde bile çoğunun kütüphanesi ve içinde ülkemizde çıkan dergileri bile henüz göremiyoruz.

Ancak kendilerine ücretsiz olarak gönderilen bazı dergileri görebilirsiniz.

Birlikler Bakanlığın son yıllarda artan destekleri ve üyelerin çoğaldığı hesaba katılırsa mali olarak eskisinden daha yeterli durumdadır.

 Öncelikle birliklerin bu dergilere abone olup, en azından ülkemizde periyodik olarak çıkan dergilerin her sayısından 10 adet masalarında güncel olarak gelen üyelerine sunması gerekmez mi? Tüm bu beklentilerin ve yapılması gerekenlerin maalesef arı kayıpları arttıkça gündeme gelip dikkate alınacağını ve zararın neresinden dönersek kardır denilerek uygulamaya konulacağını düşünüyorum. İşte bizim amacımız bu süreyi mümkün olduğunca kısaltabilmektir.

Ülkemiz arıcılığında artık hemen her ilde kurulmuş olan birlikler araştırmacılarla işbirliği yaparak bu süreci mümkün olduğunca hızlandırmalı ve iletişim kanallarının açık ve hızlı olduğu bu yıllarda bu durumu iyi değerlendirmelidir.

Arıcılarımızın ihtiyacı olan bilgilerin kendilerine en hızlı ve doğru şekilde ulaştırılması koloni kayıplarının azaltılması için oldukça önemli bir görevdir. Sonuç olarak ülkemiz arıcılığında oldukça ciddi ve artan koloni kayıpları ile sorunların giderek büyüdüğünü görmekteyiz.

Özellikle Burdur civarında arıcılık konusunda oldukça bilgili ve dünyadaki gelişmeleri takip edebilen arıcılarımızın artan koloni kayıpları ile endişeleri artmaya başlamıştır.

Bu koloni kayıpları için birçok faktör etkili olsada en önemli ve asıl nedeni Varroa destructor olup bu sorunun kalıcı olarak çözülmesi gerekmektedir.

 Önce bu konuda fikir birliği sağlamamız gerekiyor. Sorunun kalıcı çözümü ise varroa’ya dirençli kolonilerin farklı bölgelerde seçilmesi ve bu kolonilerden ana arıların üretilmesidir.

 Bunun yeterli olmaması durumunda ise yılda bir veya iki kez organik ilaçlarla belli zaman aralıklarında varroa ile mücadele edilmesidir.

Çözümün mümkün olduğunu ve yapılacak çalışmalarla ve işbirliği yapılarak sorunların hepsinin olmasa bile çoğunun çözülebileceğini ve özellikle koloni kayıplarının önemli derecede azaltılabileceğini belirtmekte yarar

Bu haber 1610 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ARICILIK | HABERLERİ | TEKNİK BİLGİ

Türk Arı profesörü Birleşmiş milletler tarafından Takdir edildi.!

Türk Arı profesörü Birleşmiş milletler tarafından Takdir edildi.! Prof.Dr. Muhsin Doğaroğlu ,nun yüksek Bal alınması için geliştirdiği yöntemi , Dünya aracılarına önerildi.?

Aydın'da Arıcılar İsyan Etti

Aydın'da Arıcılar İsyan Etti Türkiye’nin en önemli arı kışlak yerlerinden biri olan Aydın’da, arıcılar İncirliova Çiftçi Malları Koruma Başkanlı...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.