Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI SATIŞI | ANA ARI ÜRETİMİ | Sertifikalı
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


İşçi Arı


Ana Arı | Yayılış gösteren bal arısı Klonileri.?

Ana Arı | Yayılış gösteren bal arısı Klonileri.?

Tarih 27 Ocak 2017, 00:16 Editör

Bulgaristan, Trakya ve Yunanistan'da yayılış gösteren bal arılarında ... Landmark metodu ile kanatta şekil analizi için tpsDig 2.12 programı .... POPULASYONLARINDA LANDMARK VE FOURİER ŞEKİL ANALİZİ.

Bu çalışmada geometrik morfometri yaklaşımının landmark ve outline metotlarıkullanılarak Bulgaristan, Trakya ve Yunanistan’da yayılış gösteren bal arılarındakanatta ve kanat hücrelerinde şekil farklılıklarının araştırılması amaçlanmıştır.

Bulgaristan (58 koloni), Trakya (54 koloni), Yunanistan’dan (8 koloni), Girit (10 koloni) ve Skinos (10 koloni) adalarından toplanan 140 bal arısı kolonisi kullanılmıştır.

 Her birkoloniden 10 işçi arının sol kanatları mikroskop lamları arasına sabitlendikten sonrakanat görüntüleri Leica MZ-16 morfometri analiz sistemi ile bilgisayara aktarılmıştır.

Landmark metodu ile kanatta şekil analizi için tpsDig 2.12 programı kullanılarak her birörnek üzerinde kanat damarlarının birleşim yerlerinde, 20 homolog noktada landmarkişaretlemesi yapılmıştır.

 Morpheus programı kullanılarak generalized procrustesmetodu ile landmarklar üst üste bindirilmiştir. Elde edilen veriler kullanılarak çokdeğişkenli istatik analizler yapılmıştır.

 Outline metodu ile kanat hücrelerinde şekilanalizi için tpsDig 2.12 programı kullanılarak her bir kanat hücresinin çevresine eşitaralıklar ile konulan noktalar ile hücrelerin outline’ı belirlenmiştir.

 Bu noktalara ait x, ykoordinatları kullanılarak EFAwin programı ile eliptik fourier analiz yapılmıştır ve eldeedilen fourier katsayıları ile çok değişkenli istatik analizler gerçekleştirilmiştir.

Kanatta şekil analizi sonucu, Manova testi ile gruplar arası farklılık istatiksel olarakanlamlı bulunmuştur (p<0.001). Pairwise testi ile grupların ikili karşılaştırılmasısonucunda ise, yine grupların birbirlerinden istatistiksel olarak farklı olduğubulunmuştur (p<0.001).

 Yunanistan adalarından toplanan örnekler çıkarılarak yapılanikili karşılaştırmalarda, Trakya grubu yine farklılık gösterirken (p<0.001) Bulgaristan veYunanistan gruplarının birbirinden farklı olmadığı bulunmuştur (P>0.05). Ayrışımfonksiyon analizi sonucuna göre, Trakya grubu diğer iki gruptan ayrılırken Yunanistanve Bulgaristan birbirine yakın iki küme oluşturmuştur.

Üç bal arısı grubuna aitkolonilerin %97,9’u doğru bir şekilde kendi gruplarında sınıflanmıştır. Kanathücrelerinde şekil analizi sonucu, 2. kübital hücrenin şeklinin gruplar için ayırt ediciolduğu ve landmark metodu kullanılarak yapılan şekil analizi ile ayrışım fonksiyonanalizinde benzer sonucu verdiği görülmüştür.

Tüm hücrelerden elde edilen verisetinin birlikte analizi sonucu, ayrışım fonksiyon analizi grafiğinde üç grup birbirindentamamen ayrılmıştır.

Bu haber 1461 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ARICILIK | ARI HASTALIKLARI

Dünyadaki tehlike altında.

Dünyadaki tehlike altında. NEONİKOTİNOİD ARILARI ÖLDÜRÜYOR; KULLANIMI YASAKLANSIN, DENETİMLER ARTIRILSIN

Koloni çöküş (CCD) hastalığı

Koloni çöküş (CCD) hastalığı Koloni Çöküş Sendromu ile BeeMonitor'ün ilgisi nedir?-Koloni çöküş Sendromu (CCD) işçi arıların birden bire ort...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

Apimondia 2017

DOST SİTELERana arı satışı
ana arı üretimi
ana arı kovanları
ana arı yetiştirmek
 arniyol ana arı satışı
 karniyol ana arı fiyatları
ankara  ana arı satışı
 damızlık ana arı

Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.