Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ | ANA ARI SATIŞI | Sertifikalı
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


İşçi Arı


Erkek arıların cinsel olgunluk yası.?

Erkek arıların cinsel olgunluk yası.?

Tarih 20 Nisan 2017, 11:40 Editör

Erkek arıların cinsel olgunluk yası.? ile ilgili ,genetik rekombinasyon nasıl oluşur,arılar nerede yaşar,arı yetiştiriciliği,arı türleri,bal arısı,kraliçe arı,ari,arıcılık Yapay tohumlama amacıyla erkek arı toplama

Yapay tohumlamada kullanılacak erkek arılarıncinsel olgunluk yasına gelmis olmaları önemlidir.

Erkek arı cinsel olgunluk yasına 12–14 günde erisir.Yapay tohumlamada yararlanılacak erkek arılar 12–20 günlük yasta olmalıdır.

Genç erkek arılar (8–10günlük) ince sulu açık beyaz renkte semen üretir vebu semen çogunlukla mukoz sıvısı ile karısır. Oysa12 günlük ve daha yukarı yasta olan erkek arılarınürettikleri semen krem rengindedir ve kar beyazırenkte olan mukozdan kolayca fark edilir.

 Dörthaftalık veya daha yukarı yasta erkek arı kullanımı ise uygun degildir.

 Bu erkek arılar kullanıldıgındadaha az sperm spermatekada depolanır ve ana arıyumurta kanalında kalıntıya sebep olur ve bu daana arının hastalanmasına sebep olur (Mackensenve Nye, 1966; Kaftanoglu, 1987; Cobey, 2007). Busekilde tohumlanan ana arılar genellikleyumurtlamadan ölürler.

Hastalıkların çogu kafeslenmis ana ve erkek arıların kullanımından kaynaklanır.

Ayrıca, arılık içerisinde araziden dönen erkekarılardan da yararlanmak mümkündür.

Bu yöntemleerkek arılardan yararlanmak kapalı populasyon ıslahında mümkün olmaktadır.

Yoksa hat veyaırklar arası melezlemeler gibi ıslah çalısmalarındaveya kontrollü yetistiricilikte bu durum söz konusudegildir çünkü istenmeyen genetik karısmaolabilecektir.

Semen toplamak için cinsel olgunlugagelen erkek arılar küçük bir kafese alınır velaboratuvara getirilir.

Kafes, erkek arıları içerisindenalmak için elin kolayca girebilecegi büyüklük veyapıda olmalıdır.

Örnegin kullanılan bir kafes 30x28x23 cm ölçülerindedir. Kafesin yanyüzeylerine sinek teli çakılır ve ön tarafı bir bez ileörtülür.

 Böyle bir kafese her defasında yaklasık 30–35 erkek arı alınır.

Henüz ergin hale gelmis erkekarıların genellikle kıl örtüleri daha fazla,abdomenleri daha genis, cornuaları turuncu renkteve abdomenleri daha yumusaktır. Yaslı erkekarıların ise kıl örtüleri azalır ve kanatları çogunluklayıpranmıstır (Page ve ark., 1982).Sonuç olarak verimi yüksek ve hastalıklaradayanıklı arı genotiplerinin üretimi ülkemiz arıcılıgıiçin büyük önem tasımakta ve bir anlamda dazorunlu hale gelmistir.

Aksi takdirde ülkenin zenginflora kaynakları ıslah edilmemis ham genetikkaynak niteligindeki kolonilerin yetistiriciliktekullanılması ile israf edilmektedir.

Bu amaçla üretimmateryali ana arı yetistiriciligi yapan isletmeler erkek arı üretimini ihmal etmemeli ve üreteceklerierkek arıları da özellikleri bilinen kolonilerdenseçmeye özen göstermelidirler.

Bu haber 753 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANA ARI ÜRETİMİ | ANA ARI SATIŞI

2018 Ana Arı Satışı ·Türkiyenin enkaliteli Ana Arı Satış ve üretim Yerleri

2018 Ana Arı Satışı ·Türkiyenin enkaliteli Ana Arı Satış ve üretim  Yerleri Türkiye'nin en iyi bölgelerinde üretmiş olduğumuz başta anadolu arı sı olmak üzere belfast , karniyol, kafkas...

ANA ARI CİNSİ - IRKI Arıyorsunuz? | Tüm İhtiyacınızı Burada Bulabilirsiniz.!

ANA ARI CİNSİ - IRKI Arıyorsunuz? | Tüm İhtiyacınızı Burada Bulabilirsiniz.! ana arı ile ilgili sitemizde bula bilecekleriniz kısaca!.? karniyol ana arı satışı-italyan ana arı satışı-arı satı...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Ana Arı | Arıcılık Takvimi - Arıcılık30 Ocak 2017

Apimondia 2017

DOST SİTELERana arı satışı
ana arı üretimi
ana arı kovanları
ana arı yetiştirmek
 arniyol ana arı satışı
 karniyol ana arı fiyatları
ankara  ana arı satışı
 damızlık ana arı

Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.