Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


Karadeniz’de geleneksel arıcılık bitiyor!

Karadeniz’de geleneksel arıcılık bitiyor!

Tarih 27 Aralık 2017, 17:06 Editör

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, AB Erasmus + Programı kapsamında gerçekleştirilen “Arıları Yaşatalım” projesi için Karadeniz Bölgesi’nde yaptığı saha araştırmasında, bölgede geleneksel arıcılığın tükenmek üzere olduğu tespitini yaptı.

AB Erasmus + Programı kapsamında Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından yürütülen “Arıları Yaşatalım” projesi kapsamında saha çalışmaları devam ediyor.

Son olarak kaybolmakta olan geleneksel arıcılık yöntemlerinin izi, Karadeniz bölgesinde Kabaca Köyü (Murgul/Artvin), Esenkıyı (Hopa/Artvin), Dereüstü Köyü (Kemalpaşa/Artvin) ve Kamilet Vadisi’nde sürüldü. karadeniz-geleneksel-ari-kovani-gidahatti Ağaç kovanlarda artık bal üretilmiyor Bölgeye yapılan ziyaretlerde, geleneksel arıcılık yöntemleri ve uygulamalarının tarihe karışmak üzere olduğu tespit edildi.

Çoğunlukla fenni (modern) kovanlara geçildiği gözlenen bölgede, ağaç ve kayalara monte edilmiş az sayıdaki geleneksel kovanlar ise artık bal yapımı yerine, oğul zamanı kılavuz takibi ve oğul yakalamak için kullanılıyor. Yeni nesil arıcılıkla ilgilenmiyor Bölgedeki arıcılık yöntemleri ve arıcılığa dair bilgiler, aile üzerinden aktarılıyor ancak yeni nesil, arıcılıkla çok ilgilenmiyor.

Bu nedenle bölgedeki geleneksel arıcılığa dair bilgiler, yeni nesillere aktarılamadan kayboluyor. Bölgedeki her arıcının ortalama 200 kovanı var ve bal üretimini fenni kovanlarda yapıyorlar. Arıcılar, kütük kovanların (kara kovan) varroa gibi hastalıkları barındırmayacağını düşünseler de, kontrol ve kullanım kolaylığı nedeniyle tamamı fenni kovanlara geçmiş durumda.

karadeniz-ari-gidahattiHastalıklarla mücadele Bölgedeki arıcıların yaşadıkları en önemli sorunlar, varroa paraziti ve Amerikan yavru çürüklüğü hastalıkları. Varroa ile mücadelede oldukça etkin olan kendir bitkisi daha önce kullanılsa da, kendir yetiştiriciliği yasaklandığı için, arıcılar artık ticari ilaçları kullanmayı tercih ediyor. Geçmişte sadece varroa hastalığına karşı değil, ona benzer virütik ve bakteriyel hastalıklara karşı da kullanılan kendir, hem kovanların etrafına ekiliyor, hem de dumanı kovana verilerek arılar dezenfekte ediliyor ve arıların direnci yükseltiliyordu. Amerikan yavru çürüklüğü hastalığı da, varroa kadar olmasa da, sıklıkla görülüyor ve çözüm olarak antibiyotik tercih ediliyor. Ayılar büyük tehdit! Arıcıların en büyük problemlerinden biri de ayılar. Balı çok seven ayılar, ciddi şekilde kovanlara ve arılara zarar veriyor.

Arıcılar ayıları uzak tutmak için korkuluk yerleştiriyor, su ile çalışan ve periyodik sesler çıkaran aletler kullanıyorlar. Bununla birlikte kovanlarını yüksek dallara yerleştiriyor ve ayıların tırmanmasını engellemek için ağaçların gövdelerini varillerle kaplıyorlar. bugday-dernegi-karadeniz-aricilik-gidahattiArılara bal bırakıyor, arılarını gezdirmiyorlar Bölgede arı dostu uygulamalara da rastlanıyor. Bölgedeki arıcıların tamamı, ülkemizdeki yaygın ve yanlış uygulamanın aksine, balın hepsini almak yerine arıların payını bırakıyorlar.

Böylece arılar doğal yöntemlerle, kendi ürettikleri balla besleniyorlar. Az da olsa, yetmediği durumlarda besleme de yapılıyor. Kolonilerin oğul vermesini çok önemseyen ve bu şekilde koloninin gençleşeceğine inanan arıcılar, bunun için kütük kovanları kullanıyorlar. Arıcılar, hastalıklara karşı önlem olarak bölgeye dışarıdan arı sokmamayı ve kendi arılarını gezdirmemeyi tercih ediyorlar. Bu yöntemle bölgeye hastalıkların girmesini engellemeye çalışıyorlar. ari-kovan-gidahattiArı dostu yöntemler yaşatılmalı! Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin yürüttüğü Arıları Yaşatalım projesinin en önemli hedeflerinden biri, ülkemizdeki arı dostu, geleneksel ve ekolojik arıcılığa dair bilgi eksikliğini ortadan kaldırmak.

Arıları bal üreten işçiler olarak görmek yerine, arı odaklı, arılara ve çevreye zarar vermeyen geleneksel ve ekolojik arıcılık yöntemlerinin yaşatılması ve yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Bu amaçla, Türkiye içinde ve yurt dışında yapılan ziyaretlerle, bilgi eksikliğini ortadan kaldırmaya yönelik kapsamlı bir web sitesi ve eğitim programı hazırlığı yapılıyor.

Eğitimler videoya çekilerek, web sitesinden de paylaşılacak. bugday-dernegi-logo-gidahattiUluslararası Ekolojik Arıcılık Konferansı Derneğin proje ortaklarıyla birlikte düzenlediği Uluslararası Ekolojik Arıcılık Konferansı, 9 Aralık’ta İzmir Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Konferansta, Türkiye’de ilk defa arı odaklı, arılar ve ekosistem için bütüncül arıcılık ve ekolojik arıcılığın temelleri tartışılacak, Türkiye ve dünyadan ilham veren örnekler aktarılacak.

Bu haber 838 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ARICILIK | HABERLERİ | TEKNİK BİLGİ

Türk Arı profesörü Birleşmiş milletler tarafından Takdir edildi.!

Türk Arı profesörü Birleşmiş milletler tarafından Takdir edildi.! Prof.Dr. Muhsin Doğaroğlu ,nun yüksek Bal alınması için geliştirdiği yöntemi , Dünya aracılarına önerildi.?

İl Birliklerimiz

İl Birliklerimiz 2003 yılında kuruluşunu tamamlayan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB), 80 ilde toplam 57.847 üye ile ...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.