Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


Suni tohumlama amacıyla erkek arı toplama.?

Suni tohumlama amacıyla erkek arı toplama.?

Tarih 31 Mayıs 2018, 11:45 Editör

Yapay tohumlamada kullanılacak erkek arıların cinsel olgunluk yasına gelmis olmaları önemlidir.

Erkek arı cinsel olgunluk yasına 12–14 günde erisir.Yapay tohumlamada yararlanılacak erkek arılar 12–20 günlük yasta olmalıdır.

Genç erkek arılar (8–10günlük) ince sulu açık beyaz renkte semen üretir vebu semen çogunlukla mukoz sıvısı ile karısır. Oysa12 günlük ve daha yukarı yasta olan erkek arılarınürettikleri semen krem rengindedir ve kar beyazırenkte olan mukozdan kolayca fark edilir.

 Dörthaftalık veya daha yukarı yasta erkek arı kullanımı ise uygun degildir. Bu erkek arılar kullanıldıgındadaha az sperm spermatekada depolanır ve ana arıyumurta kanalında kalıntıya sebep olur ve bu daana arının hastalanmasına sebep olur (Mackensenve Nye, 1966; Kaftanoglu, 1987; Cobey, 2007). Busekilde tohumlanan ana arılar genellikleyumurtlamadan ölürler.

Hastalıkların çogukafeslenmis ana ve erkek arıların kullanımındankaynaklanır.Ayrıca, arılık içerisinde araziden dönen erkekarılardan da yararlanmak mümkündür.

 Bu yöntemleerkek arılardan yararlanmak kapalı populasyon ıslahında mümkün olmaktadır. Yoksa hat veyaırklar arası melezlemeler gibi ıslah çalısmalarındaveya kontrollü yetistiricilikte bu durum söz konusudegildir çünkü istenmeyen genetik karısmaolabilecektir.

Semen toplamak için cinsel olgunlugagelen erkek arılar küçük bir kafese alınır velaboratuvara getirilir. Kafes, erkek arıları içerisindenalmak için elin kolayca girebilecegi büyüklük veyapıda olmalıdır.

Örnegin kullanılan bir kafes30x28x23 cm ölçülerindedir. Kafesin yanyüzeylerine sinek teli çakılır ve ön tarafı bir bez ileörtülür. Böyle bir kafese her defasında yaklasık 30–35 erkek arı alınır.
 
Henüz ergin hale gelmis erkekarıların genellikle kıl örtüleri daha fazla,abdomenleri daha genis, cornuaları turuncu renkteve abdomenleri daha yumusaktır.

 Yaslı erkekarıların ise kıl örtüleri azalır ve kanatları çogunluklayıpranmıstır (Page ve ark., 1982).Sonuç olarak verimi yüksek ve hastalıklaradayanıklı arı genotiplerinin üretimi ülkemiz arıcılıgıiçin büyük önem tasımakta ve bir anlamda dazorunlu hale gelmistir.

 Aksi takdirde ülkenin zenginflora kaynakları ıslah edilmemis ham genetikkaynak niteligindeki kolonilerin yetistiriciliktekullanılması ile israf edilmektedir. Bu amaçla üretimmateryali ana arı yetistiriciligi yapan isletmelererkek arı üretimini ihmal etmemeli ve üreteceklerierkek arıları da özellikleri bilinen kolonilerdenseçmeye özen göstermelidirler.

Bu haber 629 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Damızlık Karniyol Arısı | Üretimi | Satışı

KARNİYOL ARI IRKI

KARNİYOL ARI IRKI Karniyol Arısı - Ana Arı Üretimi -KARNİYOL ANA ARI-KARNİYOL ARI IRKI-Karniyol Arısının Davranış Özellikleri -KARNİY...

ANA ARILARDA SUNİ TOHUMLAMA YÖNTEMİ

ANA ARILARDA SUNİ TOHUMLAMA YÖNTEMİ articles.extension.org web sitesinden Türkçeye çevrilmiştir. Türkçeye Çeviren Hakan BOZKURT

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.