Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ | ANA ARI SATIŞI | Sertifikalı
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


İşçi Arı


Ana Arı | Yığılca Arısı

Ana Arı | Yığılca Arısı

Tarih 25 Aralık 2016, 23:43 Editör

Yığılca Arısı ile ilgili olarak sunları sitemizde bulu bilirsiniz
yığılca arı ırkı özellikleri,satılık yığılca arısı,yığılca arısı videoları
yığılca arıcılar birliği,yığılca balı,yığılca arıcılar birliği iletişim
yığılca bal üreticileri birliği kimlerin elinde,düzce yığılca arısı

             Kekeçoğlu (2007)’nun Türkiye’nin 56 farklı lokasyonundan örnek alarak yaptığı araştırmada Yığılca arısı vücut iriliği ve organlarının uzunlukları bakımından diğer illerin arı popülasyonlarından farklı bulunmuştur.
                Yığılca arısının ön kanat uzunluğu ortalama 9.30; arka kanat uzunluğu ortalama 6.60 çıkmıştır. Bacak karakterlerinden Femur uzunluğu * 2.81 Tibia uzunluğu *3.23, Basitarsus uzunluğu*2.18, Basitarsus genişliği* 1.20. olarak bulunmuştur.
                 Daha sonra sürdürülen geniş çaplı araştırma sonuçları da Yığılca arı ekotipinin genetik ve morfolojik bakımdan farklılığını ortaya koymuştur. Moleküler tekniklere dayanılarak yapılan genetik çalışmalarda Yığılca arısı mtDNA/SspI kesim bölgesine göre genetik bakımdan da farklı bulunmuştur (Kekeçoğlu 2009a,b,c). Daha sonra Ticari Ana arı Üretimi Yapan İşletmelerden Alınan Ana arılarla oluşturulan Kolonilerin Bazı davranış, Koloni Gelişimi ve verim özelliklerinin Batı Karadeniz Bölgesi koşullarında Karşılaştırılması başlıklı tübitak projesindeAnadolu Kafkas ve Yığılca arısı karşılaştırılmış ve Yığılca arısının Anadolu ve Kafkas arısına göre 3 katı daha fazla bal verimine sahip olduğu görülmüştür (Gösterit ve ark., 2011, TUBİTAK 1100432 nolu proje). Güler ve ark. (2011) Batı Karadeniz Bölgesi Balarısı (Apis mellifera L.) Populasyonun Morfolojik Özellikleri isimli bildirisinde Yığılca arısının scutellum renginin sıfıra yakın olması ile diğer bal arısı populasyonlarından ayrıldığı bildirilmiştir. Diğer bazı araştırıcılarda yayınlarında Yığılca arısının farklı bir ekotip olduğundan söz etmektedir (Güler et al. 1998;Kandemir 2010 ve Bouga ve ark., 2011).
                 
                     Araştırma sonuçlarının yayınlanması ile literatürlere giren Yığılca ekotipi yüksek bal verimi ile Türkiye arıcılığına ümit vad ediyor. Çalışkan , kışa dayanıklı, diğer ekotiplerin 3 katı bal verimine sahip. Gelecekteki ıslah ve seleksiyon çalışmaları için ümit vaadediyor. Ve artık Tarım Bakanlığı tarafından tescillenmeyi bekliyor. Resim 1. Yığılca Ekotipi Saklı kent Yığılca’nın il merkezine çok uzak olması yollarının bozuk olması nedeniyle bu ilçeye dışardan göçer arıcı girişi söz konusu olmamıştır. Modern hayatın henüz uğramadığı Yığılca’da tıpkı insanı gibi doğanın ve arılarının dahomojen yapısı bozulmamıştır. İlçede yapılan araştırmalar sonucu arıcıların dışarıdan ana arı satın almadığı, 20-30 yıllık bir zaman diliminde atadan deden kalma kolonilerin devamlılığını sağladıkları anlaşılmıştır.
                        Burada uzun yıllardır saf sürekli kendi içinde yetiştirme dışardan göç almama söz konusudur. Dolayısıyla Yığılca’da coğrafik izolasyona bağlı olarak bulunduğu çevreye ve floraya adapte olan bir ekotip gelişmiştir. İlginçtir bu ilçenin arısı tıpkı insanı gibi, saf temiz kirlenmemiş, istemez ilçesine bir başka yörenin arısının girmesini. Yığılca, yerli halkı tarafından “saklı kent” olarak anılmaktadır. Batı Karadeniz Bölgesi’nde Düzce İli’ne bağlı bir ilçe olan Yığılca (saklı kent), batıdan Düzce ili ve Akçakoca ilçesi, güneyden Kaynaşlı ilçesi ve Bolu ili, kuzeyden Zonguldak ilinin Alaplı ilçesi, doğudan Bolu ilinin Mengen ilçesi ile çevrilidir. İlçe toprakları engebeli ve dağlık bir arazi yapısına sahiptir. Yığılca İlçesi arazi konumunun eğimli, kayalık ve ormanlık olmasından dolayı tarıma elverişli değildir. Ülkemiz arıcılığının temel unsurlarından olan bitki çeşitliliği bakımından son derece zengin; topografik yapısı nedeniyle arıcılık için son derece elverişlidir. Yabancıları sevmez, Yığılcalı olmayan dostlarına karşı hırçındır.. Resim 2. Orman Gülü (Rhododendron) Yığılca’da göçer arıcılık yapılmadığı için burada arıcılığı geliştirmeye yönelik bal üretim ormanları kurulmaya başlanmıştır. Çevre Orman Bakanlığı’nın desteklediği ve Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) yürütücülüğünde gerçekleştirilen Bal Üretim Ormanları sayesinde Yığılca’da arılara 6-7 aylık bir periyotta sürekli bir nektar ve polen kaynağı sağlanacaktır.
     
                   Ayrıca DAGEM tarafından Yığılcalı genç kızlar ve bedensel özürlü kişiler arıcılık konusunda eğitilerek yörede arıcılığın yaygınlaştırılmasına işsizlere istihdam sağlanmasına çalışılmaktadır. Resim 3. (Yığılca’da) Arıcılık araştırma çalışmalarından manzaralar. Ekotipler genom ya da gen frekansı bakımından farklılık göstermeyebilir. Ancak morfometrik, fizyolojik ve doğal yaşam koşullarına uyum bakımından diğerlerinden farklılık gösterirler. Bunun en güzel örneği Muğla arısıdır. Türkiye’deki arı ırkları ile ilgili şimdiye kadar yapılan araştırmaların hiçbirinde Muğla arılarının genetik farklılığından söz edildiğine rastlanmamaktadır. Ancak Muğla arısının üretim dönemini çam ağaçlarının çiçek açma zamanına göre ayarlaması ve Muğla yöresinin iklim şartlarına daha fazla uyum göstermesiyle diğer arılardan farklılaşmıştır ve bu farklılığı uluslar arası platformda kabul görmüştür. Yığılca ekotipi ise kışı geç bitirip ilkbahara geç girmesine rağmen hızla diğer yöre arılarına ulaşmakta ve diğerlerinin 3 katı bal verimi sağlamaktadır.      
 Dikkat : Yığılca Arısı satışımız yoktur..!  yığlıca arısı DAGEM tarafından Yığılcalı genç kızlar ve bedensel özürlü kişiler arıcılık konusunda eğitilerek yörede arıcılığın yaygınlaştırılmasına işsizlere istihdam sağlanmasına çalışılmaktadır.

Bu haber 13906 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yığılca Ana Arısı | Üretimi | Satışı

Ana Arı | 2017 Kraliçe | arı satışı | Ana arı satışı| ana arı fiyatları

Ana Arı | 2017 Kraliçe |  arı satışı |  Ana arı satışı| ana arı fiyatları kraliçe arı satışı ile ilgili olarak sunları sitemizde bulu bilirsiniz kafkas ana arı satışı,karniyol ana arı satı...

Ana Arı | Arı Cinsleri,Arılar , Arı Türleri, Irkları Nelerdir.? (En Verimli Arı Irkı Hangisidir)

Ana Arı | Arı  Cinsleri,Arılar , Arı  Türleri, Irkları Nelerdir.? (En Verimli Arı Irkı Hangisidir) Arı Türleri ve Irkları - Alem - Animalia -Hayvanlar alemi - Cins Apis Bal arıları - türler 1 Apis mellifera Bal ar...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı......."Ana Arılar Bal Tutan Eller" Projesi07 Aralık 2017

Apimondia 2017

DOST SİTELERana arı satışı
ana arı üretimi
ana arı kovanları
ana arı yetiştirmek
 arniyol ana arı satışı
 karniyol ana arı fiyatları
ankara  ana arı satışı
 damızlık ana arı

Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.