Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


Çam Balı Üretimi 2016 Yılında Düştü

Çam Balı Üretimi 2016 Yılında Düştü

Tarih 25 Kasım 2016, 20:17 Editör

çam balı üretimi,çam balı faydaları,çam balı fiyatları,çam balı mı çiçek balı mı
çam balı ile çiçek balı arasındaki fark,çam balı ne işe yarar,çam balı mevsimi
çam kozalağından bal nasıl yapılır,çam balı nasıl çıkar,Türkiyenin çam balı üretiminin yüzde 80 ini karşılayan Muğla iklim değişikli sebebiyle çam balı üretiminin 10 bin tona kadar düşdüğü.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği İkinci Başkanı ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin, “Felaket tellallığı yapmaya gerek yok. Türkiye’ye yetecek çam balımız var fakat ihracatımız bu yıl olmayacak.” dedi.

Muğla’da son beş yıldır çam balı üretiminde büyük düşüşler yaşanıyor. Yaklaşık 1,5 milyon kovandan 35 bin ton olan bal üretiminin, bu yıl 10 bin tona gerilemesi bekleniyor. Ağustos ve eylül döneminde üretimde yaşanan denge bozukluğu sebebiyle bu yıl henüz ilk hasatlar yapılamadı. Ekim ayındaki olumlu hava şartlarıyla yapılması bekleniyor. Şahin, normal şartlarda ağustosun ilk haftasında hasat yapılması gerektiğini ancak iklim değişikliği sebebiyle çam balı üretiminde denge bozukluğu yaşandığını belirterek, “15 Eylül’e kadar yapılması gereken hasatlar, havaların aşırı sıcak olması nedeniyle bu yıl henüz yapılamadı.” şeklinde konuştu. Ağustostaki aşırı sıcakların, arıların bal yapmasına yardımcı olan ve çam ağaçlarının dallarında bulunan basra böceğinin (marchelina helenica) yaşam döngüsünü kesintiye uğrattığını, bu yüzden bugüne kadar bal hasadı yapamadıklarını vurguladı. Basra böceğinin Muğla’daki çam ormanlarının yüzde 14′lük kısmında bulunduğunu, yaşamlarını devam ettirebilmek için ağacın özsuyunu emdiklerini anlatan Şahin, “Böcekler, ağacın özsuyunda bulunan proteinin yüzde 20′sini kendi bünyesine alıyor, yüzde 80′lik karbonhidrat kısmını da ifraz (salgı) ediyor. Arılar, bu salgıdan karbonhidratı alarak çam balına dönüştürüyor. Basra böcekleri çok sıcak ortamda yaşayamadığı için arılar da çam balını üretemiyor.” ifadelerini kullandı.

Çam balı üretiminin yarısını ağustos ve eylül aylarında yaptıklarını kaydeden Ziya Şahin, “Bu yıl bu dönemde ciddi bir bal üretimi olmamıştır. Neyse ki basra böceğinde aşırı ölümler yok. Son iki üç gündür havadaki nisbi nem, böceğin yaşamasına uygun şartları oluşturdu. Bu yıl 10-12 bin ton bal rekoltesi beklenmektedir.” açıklamasında bulundu.

ÇAM BALI NASIL ÜRETİLİR?

Çam balının üretilmesi için halk arasında basra böceği denen böceğe ihtiyaç duyuluyor. Bu böcek, sadece kızılçam, karaçam ve Halep çamında yaşıyor. Çamın özsuyunu emerek besleniyor. Artanı da tatlı bir madde halinde dışkılıyor. Temmuzla ekim ayları arasında salgıladığı bu sıvı, arılar tarafından yenip bal haline getiriliyor. Basra böceği Türkiye’de Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale ve Antalya illerinin Ege Denizi sahil şeridi boyunca yaşıyor.


Antalya, aydın, balıkesir, Basra, Basra böceği, Bu, çam balı, Çam Balı Fiyat, Çam Balı üretimi, Çambalı üreticileri, Çanakkale, Da Son, Daki, Dedi, Denge, Gerek, İklim Değişikliği, İklim Değişikliği çam Balı üretimini Düşürdü, Ilk, Ini, Izmir, Muğla, Sini, türkiye, yök, Ziya

Bu haber 8601 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Bal | Üretimi | Satışı

Balder Başkanı Çalca'dan Açıklama

Balder Başkanı Çalca'dan Açıklama Balın Aracı Olamadan Tüketiciye Ulaşmasını Arzuluyoruz.?

Anzer Balı;nın kilosu 900 lira, yok satıyor

Anzer Balı;nın kilosu 900 lira, yok satıyor anzer balı ile ilgili bulunanlar anzer balı faydaları,anzer balı dinle,anzer balı kooperatifi anzer balı vikipedi...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.