Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


Ana Arı | Dünyaca tanınan önemli hibridler Arılar

Ana Arı | Dünyaca tanınan önemli hibridler Arılar

Tarih 25 Aralık 2016, 23:19 Editör

Dünyaca en önemli hibridler Arılar

Sterline : 1949 ́da ABD ́de üretilmiştir. İtalyan arısının dört hat hibrididir. Midnite : 1957 ́de ABD ́de üretilmiştir. Kafkas soyunun dört hat hibrididir. Saf hat ebeveynlere göre % 130 -200 daha verimlidir.

Buckfast : Br. Adam ́ın İngiltere ́de geliştirdiği bir hibriddir. Buckfast ana X Anadolu baba hırçın ve hareketli, Anadolu ana X Buckfast baba sakin ve uysaldır. Buckfast hibridi ebeveynlere göre % 128 -151 daha verimli bulunmuştur. Hibrid yetiştiriciliğinde ilk olarak yöreye uygun ve iyi kombinasyon verecek ırklar ya da hatlar seçilir. Her zaman istenilen sonucun alınabilmesi için, seçilen ebeveyn hatlar seleksi yon yoluyla, mümkün olduğunca ortak özelliklere kavuşturularak saflaştırılır, istenilen karakterler elde edilir ve sabitleştirilir. Bu saf hatların elde edilebilmesi için yapay dölleme gereklidir. Kullanma Melezleri : Saf bir ırkın bakire ana arısının; yaşanılan coğrafi bölgede bulunan lokal kolonilerin erkek arıları ile çiftleşmesi ile elde edilen çiftleşmiş ana arılara kullanma melezi ana arılar denmektedir.
 Burada bir nevi hibrid yetiştiriciliği yapılmakla beraber erkek kolonilerin ırk özellikleri bilinmediğinden ve bilinse bile tecritli çiftleştirme bölgesinde kontrollü çiftleştirme yapılmadığından bu ana arılara hibrid demek mümkün olmamakta, verimleri konusunda kesin bir ifade kullanılamamaktadır.

Tecritli çiftleştirme alanları tesis edemiyorsanız bu tür üretim kaçınılmaz olmaktadır. Türkiye ́de 1978 yılından bu yana yapılan ana arı yetiştiriciliği bu temele dayalı olarak yapılmaktadır.

 Ana hattı Kafkas olan kullanma melezi ana arılar yetiştirilmektedir. Ana arılar Kafkas ırkından yetiştirilmekte, bu ana arıların çiftleşmeleri için normal yani değişik ırk ve melez kolonilerin bulunduğu yerlerde çiftleşmeleri sağlandığından erkek koloniler hakkında hiç bir şey söylemek mümkün olmamaktadır.
buyüzden yıllar geçmesine ragmen Türkiye ana arı üretiminde hala başlanğıç noktasında durmaktadır.
yapılması gereken bunlar varken,hani nasıl derler iştir kişinin aynası lafa bakılmaz.

ıslah çalışmasında aranan şartlar başlıca sunlardır.?
KARAKTERLER Irk Orijinal Yeri Renk Gömeç kapatmaArıların davranışı Kışa dayanıklılık Oğul eğilimiDil uzunluğu (mm) 1 günlük ana arı (mg) Çiftleşmemiş ana arı (mg) Çiftleşmiş ana arı (mg) Ana* verimliliği Her ırkın, diğer ırklara göre üstünlük gösterdiği bal akışı koşulları Orta Rusya Arısı Kuzey Kafkaslar hariç Rusya'nın Avrupa kısmı koyu gri beyaz saldırgan (hırçın) çok yüksek güçlü 5.9 -6.35 110 190 210 1500 -2000 Ihlamur ve karabuğdaydan sürekli bal akışı. Baklagiller ve fasulyenin dışında, tek çiçekten bal akışı Kafkas Arısı Kafkasların kuzeyi ve ötesindeki dağlık bölgeler (Gruzyia, Azerbaycan, Ermenistan) gümüşi gri esmer çok uysal düşük çok düşük hemen hemen yok 6.7 -7.2 90 180 200 1100 -1500 Nisbeten zayıf ve yetersiz, ama sürekli bir bal akışı. Tecrit sahalarındaki tek çiçekten bal akışı, üçgül ve diğer baklagiller Karpat Arısı Karpat Dağları (Ukrayna'nın batısı) gri genellikle beyaz uysal yüksek düşük 6.3 -7.0 110 185 205 1200 -1800 Mevsimin ilk yarısında ve mevsim ortasında, nisbeten fakir, tek ve çok çiçekten bak akışı Step Ukrayna Arısı Ukrayna'nın step bölgeleri gri beyaz orta derecede hırçın yüksek güçlü 6.3 -6.55 105 180 200 1100 -1800 Özellikle tek çiçeklerden sağlanan zengin ve sürekli bal akışı Uzakdoğu Arısı Uzakdoğu gri ve gri ile sarı çeşitli orta derecede hırçın yüksek oldukça güçlü 6.5 -6.8 105 180 200 1100 -1600 Zengin ve sürekli ıhlamur bal akışı ile nisbeten fakir, tek ve çok çiçekten bal akışı Carnica Arısı Güneydoğu Alpler (Yugoslavya, Avusturya gümüşi gri çeşitli uysal düşük ama Kafkas'tan daha yüksek düşük 6.4 -6.8 110 185 205 1400 -2000 Özellikle mevsimin ilkyarısında, nisbeten fakir, tek ve çok çiçekten bal akışı İtalyan Arısı İtalya gri ile sarı beyaz ve çeşitli orta derecede hırçın düşük orta (ölçülü, aşırı değil) 6.2 -6.15 115 190 210 1500 -2000 Mevsim ortası ve yaz sonunda, tek ve çok çiçekten zengin, sürekli bal akışı

Bu haber 2844 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Damızlık Belfast Arısı | Üretimi | Satışı

Arılarda Vitamin Kullanımı ve Sonuçları.?

Arılarda Vitamin Kullanımı ve Sonuçları.? Benzer konular.! arılara vitamin ne zaman verilir,arı vitamin ilaçları arı vitamini nasıl verilir,beeagra arı vita...

Ana Arı | Polinasyon nedir

Ana Arı | Polinasyon nedir BİTKİLERDE TOZLAŞMA VE DÖLLENME bitkilerde dollenme nedir-tozlaşma bitki bilimi bulmaca tozlaşma çeşitleri-tozlaş...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.