Buckfast arısı. Brother ADAM’ın…


Açıklama: Buckfast arısı. Brother -buckfast arısının özellikleri belfast arisinin ozellikleri-buckfast bee buckfast arı ırkı özellikleri-belfast arı amasya belfast arısı özellikleri-belfast arı verimi belfast ana arı satıcıları
Kategori: Belfast Ana Arı | Üretimi | Satışı
Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2017
Geçerli Tarih: 20 Ağustos 2018, 15:15
Site: ANA ARI ÜRETİMİ VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
URL: http://aridostlari.com/haber/122-belfast-ana-ari-uretimi-satisi-buckfast-arisi-brother-adamin.html


1916 Yılında Wight Adası üzerinden gelen bir parazit, İngiltere’deki tüm yerli arıların ölmesine neden olmuş. Sadece Karniol ve İtalyan arısı sağ salmış bu salgında. (Apis mellifera carnica, Apis mellifera ligustika)…
Bunun Üzerine, Brother Adam, dayanıklı arılar bulmak için dünyanın her yerinden arıları ülkesine taşımıştır.
Türkiye de gittiği ülkeler arasındaydı, tarih 1917.
1917 yılında başlanılan yurt dışı arı transferleri 1976 yılına kadar sürmüş.
Daha önce gelişi güzel çiftleşen kraliçeler için izole bölgeler oluşturmuş. Yıl 1925.
Getirilen artılar sürekli gözlem altına alınıp ana arılar üretilmiş ıslah işlemine hiç ara vermeden yıllarca devam ediliyor.
Videonun 31 dakikası, 1952 yılında yeniden arı getirmeye başlamışlar, 1962 Ülkemizden arı götürülmüş.  Rusya, Avrupa’da bir sürü ülkeden olmak üzere, Afrika, Kıbrıs, Suriye ve Türkiye. Papazın son arı getirme işlemleri 1952 yılında başlayıp, 1976 yılına kadar sürmüş. Papazın ömrü boyunca kaç ıslah işlemi yaptığını kimse bilmiyor. Sonuçta farklı ırklardan yola çıkarak birkaç tur sonrası verimli hat yakalamasını biliyor.
Melezlenen arıların temelinde iki arı var, birisi İtalyan arısı diğeri ise Karniol arısı, bu arılar sürekli elinde mevcut. Bu arılara sürekli başka arıları çaprazlı yor. Bu günlerde nihayet formüllerin bazıları resim olarak, şema olarak piyasaya düşmeye başladı. Bizde formüllerden bir şeyler çıkartmaya çalışıyoruz.
Buckfast denilen (papaz arısı) arı hibrit bir arı, formülü elinizde değilse üretme şansınız yoktur.