Damızlık Kafkas Ana Arı


Açıklama: Kafkas Ana arı ile ilgili bulunanlar. kafkas ana arı fiyatları-kafkas ana arı özellikleri,macahel kafkas ana arı fiyatları-kafkas ana arı fiyatları 2016,kafkas ana arı satışı-satılık kafkas arısı,artvin kafkas ana arı satışı-damızlık kafkas arısı fiyatları
Kategori: Damızlık Kafkas Arısı | Üretimi | Satışı
Eklenme Tarihi: 06 Ocak 2018
Geçerli Tarih: 15 Ağustos 2018, 08:39
Site: ANA ARI ÜRETİMİ VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
URL: http://aridostlari.com/haber/128-damizlik-kafkas-arisi-uretimi-satisi-damizlik-kafkas-ana-ari.htmlKafkas arisinin (Apis mellifera Caucasica) ana yurdu Kafkasların dağlık bölgesidir. Kafkasların alçak ovalarında sari abdomen halkalı olan Apis mellifera Remipes alanlarına kadar değişik lokal formları bulunmakla birlikte bizi ilgilendiren, dağ arisi da denen yüksek rakımlı bölgelerin uzun ve karlı kışına adapte olmuş siyah renkli arılardır.

Koloni Davranışları: (Fizyolojik Özellikleri)

Sayılan bu özellikleri ile Dağ arisi olarak da adlandırılan Kafkas arıları, kışı soğuk ve karlı iklimlerde basarili, dünyadaki iki önemli ari ırkından birisidir.

Kafkas arisi, ABD'nin kuzey eyaletlerinde, Kan
ada'da, Orta ve Kuzey Avrupa ülkelerinde,

Rusya'nin hemen her yerinde,Çin'de, Mançurya ve Moğolistan'da, Orta Asya

Cumhuriyetlerinde ve soğuk iklime sahip diğer bazı ülkelerde basari ile kullanılan en önemli arı ırkıdır.

Kafkas Arisinin Kuzeydoğu Anadolu Bölgesindeki Mevcut Durumu

Gezginci aricilik başlamadan önce Ardahan, Artvin, Kars ve bazı çevre illerde Kafkas arisi saf olarak bulunuyordu. Çünkü doğal coğrafya Kafkas arılarının saf olarak kalabilmesini sağlıyordu. 1950'li yıllarda gezginci arıcılığın başlaması ile bu illere çevre bölgelerden gelen farklı ırktan Suriye arisi, Iran arisi, Anadolu arısı ve Muğla arısı gibi arılar Kafkas arisini melezlemişlerdir. Artik bu illerde Kafkas arisi saf olarak bulunmamaktadır. Saf Kafkas arisi 1983 yılında Ardahan'ın Posof ilçesi dolaylarında bulunabilmişken, bugün Posof ve çevresinin de melezlendiği görülmektedir. Zaman zaman Artvin Zeytinlik , bölgesinde, bazen de Posof'ta konaklayan (ve melezlenmiş olan) Ardahan Aricilik Üretme İstasyonu kolonileri le 1999 yılında başka bölgelerden getirilerek Ardahan köylülerine dağıtılan 1550 koloni bu melezlenmeyi tetiklemiştir. Ayrica Akdeniz Bölgesinden gelerek Ardahan'da konaklayan bir ana ari üretim isletmesi de, tüm bölgeye ana arılar satarak melezlenmeyi daha da hızlandırmıştır. Kafkas arisinin bulunduğu bu bölgenin çevresindeki Iran, Ermenistan, Suriye ve Anadolu arılarının tamamı sari abdomen halkalı arılardır. Siyah renkli Kafkas arisi, çevreden gelen sari renkli kolonilerle melezlendiğinde, Kafkas koloniler de sari renkli isçi arılar ortaya çıkmaktadır. Böylece melezlenme kolayca görülebilmektedir.


Camili Havzası'nda Saf Kafkas Irki Ari Varlığının Belirlenmesi

Artvin ilinin Borçka ilçesi Camili Havzası'ndaki tüm kolonilerin saf Kafkas olarak kalabildiği, 1998 ve daha sonraki yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla belirlenmiştir.


Kafkas arısının özellikleri :

Öncelikle ana arı kutusunun hazırlanma aşamasındai kutumuzda yavrulu ve ballı çıta olursa çok iyi olur.
            Yavru olmadanda ana arı kutusu arılandırılır, videonun en son parçası yavrusu olmayan ana arı kutusu hazırlanmasıdır, yiyecegi var, arısı silkelenip memesini takıyoruz, verdiğimiz arılar anasız, analı kovandan arı aldığımızda kapanmış 10 günlük meme, üç gün sonra kutu