Ana Arı | Türkiye'de Hangi Bölgeler İçin Hangi Irk, Eko Tip ve Melezler Üretilebilir?


Açıklama: Ana arı üretimi nasıl yapılır,arı yetiştiriciliği nasıl yapılır,en verimli arı ırkı,angisidir,ana arı yetiştirme yöntemleri,ana arı fiyatları,ana arı ne demek,arı yetiştiriciliği videoları,arı yetiştiriciliği ,Türkiye'de Hangi Bölgeler İçin Hangi Irk, Eko Tip ve Melezler,Türkiye; bal arısı ırk ve ekotipleri bakımından büyük genetik çeşitlilik Gezginci arıcılık başlamadan önce Türkiye'de Kafkas, Anadolu, Muğla, Suriye ve İran Arı Irkları kendi .
Kategori: ANA ARI ÜRETİMİ | ANA ARI SATIŞI
Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2017
Geçerli Tarih: 20 Haziran 2018, 02:38
Site: ANA ARI ÜRETİMİ VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
URL: http://aridostlari.com/haber/220-ana-ari-uretimi-ana-ari-satisi-ana-ari-turkiye39de-hangi-bolgeler-icin-hangi-irk-.html


Başarılı bir bal üretim arıcılığı için arıcı aşağıdaki temel kuralları göz önünde bulundurmak zorundadır. Birinci kural Bal üretim arıcılığı yapacak veya yapmakta olan arıcı çalışacağı bölgede veya gezgincilik yapacağı bölgelerde başarılı ve verimli olan ırk, eko tip veya melez ana arılarla çalışmak zorundadır.

İkinci kural Bu ırk, eko tip veya melez an a arılar gerek genetik özellikleri, gerekse yetiştirme kalitesi yönünden güvenilir olmalıdır. Bunun doğruluğu kontrol edilmelidir.

Üçüncü kural Yukarıdaki şartlara göre belirlenen ana arılar güvenilir yerlerden temin edilemiyorsa; kimliği ve kalitesi bil inmeyen sıradan ana arılar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Zira istenen genetik özelliklerde ve kalitede olmayan ana arılar adaptasyon ve kalite problemlerinden dolayı verilen kolonilerin de ölümüne sebep olmaktadırlar.

Dördüncü kural Bal üretim işletmeler i güvenilir ana arı bulamamaları halinde ihtiyaçları olan ana arıları kendileri üretmelidirler. Üretilecek ana arıları kullanacak olan bal üretici işletmeler olduğuna göre konuya bu işletmeler açısından bakıldığında yukarıdaki durum ortaya çıkmaktadır.

Ku rulacak ana arı üretim işletmeleri bu ihtiyacı karşılayacak düzeyde olmalı. İşletmeler genetik materyal ve üretim kalitesi yönünden kendilerini eksiksiz programlamalıdır.