PROLİN NEDİR.


Açıklama: Prorin neyi anlatır. Baldaki görevi nedir.
Kategori: ANA ARI ÜRETİMİ | ANA ARI SATIŞI
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2017
Geçerli Tarih: 20 Ağustos 2018, 15:14
Site: ANA ARI ÜRETİMİ VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
URL: http://aridostlari.com/haber/259-ana-ari-uretimi-ana-ari-satisi-prolin-nedir.html


Balda yaklaşık olarak 15 çeşit amino asit olmakla birlikte en önemlisi ve fazla olanı prolindir.

Prolin arılar tarafından bal oluşumu sırasında bala aktarılan bir amino asittir. Baldaki prolin miktarı balın kalitesini doğrudan belirler.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Bal tebliği (2005/49)’ne göre,üretilen ballarda protein ve ham bal delta Cl3 değerleri arasındaki fark -1 veya daha pozitif; protein ve ham bal delta Cl3 değerlerinden hesaplanan C4 şekerleri oranı (en fazla) % 7 olmalıdır. Bu değerlerin dışına çıkan ballarda taklit ve tahşiş olduğu kolayca anlaşılmaktadır.

 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın arı yetiştiricilerinde kalite değeri olarak koyduğu taban değeri 300 prolindir. En değerli balımız Anzer balının prolin değeri 1335 prolindir. Şimdi bu kıriterlere göre,kaliteli bir balın anliz sonuçları şöyledir. Prolin değeri,1136 prolin. C 13 Protein, C 13 Hambal, C 4 Şeker, Değerleri normal istenilenden çok daha güzel ve olumlu bir bal .

Bu kadar güzel bir bal üilkemizde üretildiğini görmek bizlere gurur vermektedir.

Emeklerin karşılığı olarak çok güzel bir sonuç elde etmek tüm arıcıların hakkıdır . Balımı gururla eş,dost,arkadaş ve çevredeki insanlara tavsiye edebilmeniz için kalite şart baldaki bu değerlendirme arı dostları'nın bütün yorgunluğunu alıp götürmektedir.

Bu değerlerde veya daha üstün özelliklerde balları olan arkadaşlarım analiz sonuçlarını paylaşırlarsa sevinçlerine ve gururlarına ortak olmuş olmakla beraber,tebrik etme şansını da yakalamış olacağız. Ballarınız daki prolin değeri nedir.?

 Bunu araştırıp öğrenerek,çevremizdeki bal tüketicilerine de öğretmemiz gerekiyor. En kaliteli üstün nitelikteki ballar,içindeki prolin miktarının fazla olmasından kaynaklan dı gını,bal alırken mutlaka balın içindeki prolin miktarını sorulması gerektiğini arı dostları olarak görev bildik. Ayrıca Bal alır iken diyer dikkat edeceğimiz bir husus ise .

! Balları aracıdan değil ARICI’dan satın alın. Sağlıcakla kalın.

Sitemizde bulunan benzer konular:en iyi bal -anzer balı -petek bal - hakiki bal -zara balı -bursa balı -anzer poleni -kestane balı -anzerde arıcılık -karakovan balı -bal anzer -anzer yaylasırize bal