Karadeniz’de geleneksel arıcılık bitiyor!


Açıklama: Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, AB Erasmus + Programı kapsamında gerçekleştirilen “Arıları Yaşatalım” projesi için Karadeniz Bölgesi’nde yaptığı saha araştırmasında, bölgede geleneksel arıcılığın tükenmek üzere olduğu tespitini yaptı.
Kategori: ARICILIK | HABERLERİ | TEKNİK BİLGİ
Eklenme Tarihi: 27 Aralık 2017
Geçerli Tarih: 21 Eylül 2018, 00:58
Site: ANA ARI ÜRETİMİ VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
URL: http://aridostlari.com/haber/273-aricilik-haberleri-teknik-bilgi-karadenizamp8217de-geleneksel-aricilik-bitiyor.html


AB Erasmus + Programı kapsamında Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından yürütülen “Arıları Yaşatalım” projesi kapsamında saha çalışmaları devam ediyor.

Son olarak kaybolmakta olan geleneksel arıcılık yöntemlerinin izi, Karadeniz bölgesinde Kabaca Köyü (Murgul/Artvin), Esenkıyı (Hopa/Artvin), Dereüstü Köyü (Kemalpaşa/Artvin) ve Kamilet Vadisi’nde sürüldü. karadeniz-geleneksel-ari-kovani-gidahatti Ağaç kovanlarda artık bal üretilmiyor Bölgeye yapılan ziyaretlerde, geleneksel arıcılık yöntemleri ve uygulamalarının tarihe karışmak üzere olduğu tespit edildi.

Çoğunlukla fenni (modern) kovanlara geçildiği gözlenen bölgede, ağaç ve kayalara monte edilmiş az sayıdaki geleneksel kovanlar ise artık bal yapımı yerine, oğul zamanı kılavuz takibi ve oğul yakalamak için kullanılıyor. Yeni nesil arıcılıkla ilgilenmiyor Bölgedeki arıcılık yöntemleri ve arıcılığa dair bilgiler, aile üzerinden aktarılıyor ancak yeni nesil, arıcılıkla çok ilgilenmiyor.

Bu nedenle bölgedeki geleneksel arıcılığa dair bilgiler, yeni nesillere aktarılamadan kayboluyor. Bölgedeki her arıcının ortalama 200 kovanı var ve bal üretimini fenni kovanlarda yapıyorlar. Arıcılar, kütük kovanların (kara kovan) varroa gibi hastalıkları barındırmayacağını düşünseler de, kontrol ve kullanım kolaylığı nedeniyle tamamı fenni kovanlara geçmiş durumda.

karadeniz-ari-gidahattiHastalıklarla mücadele Bölgedeki arıcıların yaşadıkları en önemli sorunlar, varroa paraziti ve Amerikan yavru çürüklüğü hastalıkları. Varroa ile mücadelede oldukça etkin olan kendir bitkisi daha önce kullanılsa da, kendir yetiştiriciliği yasaklandığı için, arıcılar artık ticari ilaçları kullanmayı tercih ediyor. Geçmişte sadece varroa hastalığına karşı değil, ona benzer virütik ve bakteriyel hastalıklara karşı da kullanılan kendir, hem kovanların etrafına ekiliyor, hem de dumanı kovana verilerek arılar dezenfekte ediliyor ve arıların direnci yükseltiliyordu. Amerikan yavru çürüklüğü hastalığı da, varroa kadar olmasa da, sıklıkla görülüyor ve çözüm olarak antibiyotik tercih ediliyor. Ayılar büyük tehdit! Arıcıların en büyük problemlerinden biri de ayılar. Balı çok seven ayılar, ciddi şekilde kovanlara ve arılara zarar veriyor.

Arıcılar ayıları uzak tutmak için korkuluk yerleştiriyor, su ile çalışan ve periyodik sesler çıkaran aletler kullanıyorlar. Bununla birlikte kovanlarını yüksek dallara yerleştiriyor ve ayıların tırmanmasını engellemek için ağaçların gövdelerini varillerle kaplıyorlar. bugday-dernegi-karadeniz-aricilik-gidahattiArılara bal bırakıyor, arılarını gezdirmiyorlar Bölgede arı dostu uygulamalara da rastlanıyor. Bölgedeki arıcıların tamamı, ülkemizdeki yaygın ve yanlış uygulamanın aksine, balın hepsini almak yerine arıların payını bırakıyorlar.

Böylece arılar doğal yöntemlerle, kendi ürettikleri balla besleniyorlar. Az da olsa, yetmediği durumlarda besleme de yapılıyor. Kolonilerin oğul vermesini çok önemseyen ve bu şekilde koloninin gençleşeceğine inanan arıcılar, bunun için kütük kovanları kullanıyorlar. Arıcılar, hastalıklara karşı önlem olarak bölgeye dışarıdan arı sokmamayı ve kendi arılarını gezdirmemeyi tercih ediyorlar. Bu yöntemle bölgeye hastalıkların girmesini engellemeye çalışıyorlar. ari-kovan-gidahattiArı dostu yöntemler yaşatılmalı! Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin yürüttüğü Arıları Yaşatalım projesinin en önemli hedeflerinden biri, ülkemizdeki arı dostu, geleneksel ve ekolojik arıcılığa dair bilgi eksikliğini ortadan kaldırmak.

Arıları bal üreten işçiler olarak görmek yerine, arı odaklı, arılara ve çevreye zarar vermeyen geleneksel ve ekolojik arıcılık yöntemlerinin yaşatılması ve yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Bu amaçla, Türkiye içinde ve yurt dışında yapılan ziyaretlerle, bilgi eksikliğini ortadan kaldırmaya yönelik kapsamlı bir web sitesi ve eğitim programı hazırlığı yapılıyor.

Eğitimler videoya çekilerek, web sitesinden de paylaşılacak. bugday-dernegi-logo-gidahattiUluslararası Ekolojik Arıcılık Konferansı Derneğin proje ortaklarıyla birlikte düzenlediği Uluslararası Ekolojik Arıcılık Konferansı, 9 Aralık’ta İzmir Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Konferansta, Türkiye’de ilk defa arı odaklı, arılar ve ekosistem için bütüncül arıcılık ve ekolojik arıcılığın temelleri tartışılacak, Türkiye ve dünyadan ilham veren örnekler aktarılacak.