Ana Arı Yapay tohumlama amacıyla erkek arı toplama.?


Açıklama: Balarısı Islahı, Anaarı Yetiştirme ve Yapay Tohumlama,Arıcılıkta Yapay (Suni) Tohumlama,Arıcılıkta suni tohumla ve yapay dölleme aleti,Nasıl Yapay Dölleme Nedir?Suni Tohumlama Yöntemleri,Yapay Tohumlamanın Gelişimi,Yapay Tohumlama Uygulaması…. Prof. | Arıcılıkta Suni Tohumlama | Ana Arı Yapay Dölleme,Arıcılıkta Suni Tohumlama | Ana Arı Yapay Dölleme
Kategori: ANA ARI ÜRETİMİ | ANA ARI SATIŞI
Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2018
Geçerli Tarih: 15 Ağustos 2018, 08:38
Site: ANA ARI ÜRETİMİ VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
URL: http://aridostlari.com/haber/310-ana-ari-uretimi-ana-ari-satisi-ana-ari-yapay-tohumlama-amaciyla-erkek-ari-toplama.html


Yapay tohumlamada kullanılacak erkek arıların cinsel olgunluk yasına gelmis olmaları önemlidir.

Erkek arı cinsel olgunluk yasına 12–14 günde erisir. Yapay tohumlamada yararlanılacak erkek arılar 12– 20 günlük yasta olmalıdır.

Genç erkek arılar (8–10 günlük) ince sulu açık beyaz renkte semen üretir ve bu semen çogunlukla mukoz sıvısı ile karısır.

Oysa 12 günlük ve daha yukarı yasta olan erkek arıların ürettikleri semen krem rengindedir ve kar beyazı renkte olan mukozdan kolayca fark edilir.

Dört haftalık veya daha yukarı yasta erkek arı kullanımı ise uygun degildir.

 Bu erkek arılar kullanıldıgında daha az sperm spermatekada depolanır ve ana arı yumurta kanalında kalıntıya sebep olur ve bu da ana arının hastalanmasına sebep olur (Mackensen ve Nye, 1966; Kaftanoglu, 1987; Cobey, 2007).

Bu sekilde tohumlanan ana arılar genellikle yumurtlamadan ölürler.

Hastalıkların çogu kafeslenmis ana ve erkek arıların kullanımından kaynaklanır. Ayrıca, arılık içerisinde araziden dönen erkek arılardan da yararlanmak mümkündür.

Bu yöntemle erkek arılardan yararlanmak kapalı populasyon ıslahında mümkün olmaktadır. Yoksa hat veya ırklar arası melezlemeler gibi ıslah çalısmalarında veya kontrollü yetistiricilikte bu durum söz konusu degildir çünkü istenmeyen genetik karısma olabilecektir.

Semen toplamak için cinsel olgunluga gelen erkek arılar küçük bir kafese alınır ve laboratuvara getirilir. Kafes, erkek arıları içerisinden almak için elin kolayca girebilecegi büyüklük ve yapıda olmalıdır.

Örnegin kullanılan bir kafes 30x28x23 cm ölçülerindedir. Kafesin yan yüzeylerine sinek teli çakılır ve ön tarafı bir bez ile örtülür. Böyle bir kafese her defasında yaklasık 30– 35 erkek arı alınır.

Henüz ergin hale gelmis erkek arıların genellikle kıl örtüleri daha fazla, abdomenleri daha genis, cornuaları turuncu renkte ve abdomenleri daha yumusaktır.

Yaslı erkek arıların ise kıl örtüleri azalır ve kanatları çogunlukla yıpranmıstır (Page ve ark., 1982).

Sonuç olarak verimi yüksek ve hastalıklara dayanıklı arı genotiplerinin üretimi ülkemiz arıcılıgı için büyük önem tasımakta ve bir anlamda da zorunlu hale gelmistir.

Aksi takdirde ülkenin zengin flora kaynakları ıslah edilmemis ham genetik kaynak niteligindeki kolonilerin yetistiricilikte kullanılması ile israf edilmektedir.

Bu amaçla üretim materyali ana arı yetistiriciligi yapan isletmeler erkek arı üretimini ihmal etmemeli ve üretecekleri erkek arıları da özellikleri bilinen kolonilerden seçmeye özen göstermelidirler.