Son dakika
Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır
Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır

Ana arı ile verim artırmak

Arı yetiştiriciliğinde verim alabilmek için; kullanılacak damızlığın bölgeye adapte olabilen ve genetik
potansiyeli bilinen ırk olması temel kuraldır.

Ülkemizde Doğu Anadolu, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege – Akdeniz bölgelerimizin iklimleri birbirlerinden fevkalade farklılık arz etmektedir.

Özellikle bu dört bölgemizin her birisinde yüzlerce yıldır yaşamakta olan arı kolonileri kendilerini bu bölgelerin iklim ve florasına öylesine adapte etmişlerdir ki; her bölgede, o bölgenin iklim ve florasından kaynaklanan ırklar oluşmuş ve bu ırklar fizyolojik olarak değişik davranışlara sahip olmuşlardır.

Flora ile olan ilişki sadece fizyolojik davranışlarda kalmamış, arıların morfolojisini de etkilemiştir ve
Kafkas arısının hortumu üçgül çiçeklerinin derinde olan deniz arıları orman gül ündeki kumarın maddesine dayanıklı hale gelmiş,

İç Anadolu Arısı Mayıs – Haziran ayı çiçekleri nektar akımından hızla faydalanmaya adapte olmuş, Muğla arısı ise Eylül – Ekim aylarında çam balı diye bilinen basra salgısına adapte olduğundan bu mevsime endeksle
nerek hızla çoğalmaktadır.

Son 30 – 40 yıldır gezginci arılarımız daha çok bal almak düşüncesi ile kolonilerini, çiçeğin olduğu ülkenin her yerinde gezdirmektedir.

Her bölgenin eko tipi olan yerli arılar, gezginci arıcıların arıları ile oğul mevsiminde melezleşerek yıllar yılı yörelerine adapte olarak doğal seleksiyon sonucu verimli hale gelen eko tipler gezginci arılar ile melezleşmişdir.

Ana arıların, 3 -8 km. çevrede uçuş sırasında çiftleşmesi doğal davranış olup; melezleşme kaçınılmaz bir sonuç olmuştur.

Yıllardır devam eden kontrolsüz melezleşme sonucunda da verimsizlik ve de jenerasyon görülmüştür.
Sonuçta çevre şartlarına dayanıklı eko tipler, gezginci arıcılık dolayısıyla kendi özelliklerini koruyamamışlar, olumsuz karakterler ileri melez jenerasyonlarda dominant karakter olabilmiştir.

Sonuç olarak arıcılarımızın yaygın şikayetleri Orta ve Doğu Anadolu’da yazın nektar akımı
döneminde çok hızlı yavru yapan ama bal stokla mayan, sonbahara çok yavrulu bol stoksuz giren,kış şartlarına dayanıksız ve ölen arı mevcudu oluşmuştur.

Ülkemizde, arıcılığın kurtuluşu gezginci arıcılık ile birlikte DAMIZLIK ANA ARI ÜRETİMİ VE DAMIZLIK ANA ARI KULLANIMIDIR

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcı'nın Ar-Ge hocaması Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

Ayrıca Kontrol Edin

Arılarda Akraba Döllenmeleri

Arılarda Akraba Evliliği Sakıncaları

Bir yorum

  1. Recep Tayyip Erdoğan

    Kraliçe Ana Arı Satışınız Başladı mı?. Mustafa bey Saf Damızlık Garantili Ana Arılardan. %100 Verim alacağımız. Ana Arı. Kraliçe Arı. Hizmetlerinden yaralanmak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir