Son dakika
Ana Arı Kalitesi,ana arı üretimi,ana arı satışı-ana arı üretimi,ana arı yetiştiriciliği,ana arı yetiştirme,ana arı kalite kontrolü,ana arı günde yumurtlar,ana arı fiyatları,ana arı işaretleri
Ana Arı Kalitesi,ana arı üretimi,ana arı satışı-ana arı üretimi,ana arı yetiştiriciliği,ana arı yetiştirme,ana arı kalite kontrolü,ana arı günde yumurtlar,ana arı fiyatları,ana arı işaretleri

Ana Arı Kalitesinin Önemi

Türkiye’de Ana Arı Yetiştiriciliğinin Mevcut Durumu ve Ana Arı Kalitesinin Önemi
In Turkey Current Situation of Queen Bee Breeding and the Importance of Quality Queen Bee

Arıcılık işletmelerinin ve bal üretiminin temel kriteri kaliteli ve genetik potansiyeli bilinen ana arılarla çalışmaktır.
Türkiye’de mevcut kayıtlı ana arı üretim işletmelerinin tam kapasiteyle çalışması sonucunda bile mevcut ihtiyacın çok az bir kısmını karşılamaktadırlar.

Bugün Türkiye’de 8 milyona yaklaşan arı kolonisi bulunmaktadır.
Modern arıcılıkta ekonomik olarak her 2 yılda bir ana arı yenilenmesi önerilir, ve bu da yıllık 4 milyon kraliçe arı üretimine ihtiyaç olduğu anlamı taşımaktadır.

Buna karşın, ülkemizde ana arı yetiştiriciliği yapan kurum ve kişilerin yıllık ana arı üretim miktarı, 2019 yılı verilerine göre 377.300 adet olarak bilinmektedir.

Yıllık yaklaşık 3,5 milyon ana arı açığı olmasına karşın, en önemli sorunun kalite olduğunu söylemek mümkündür.
Yetiştirilen ana arının kalitesi bir çok çevre faktörünün etkisi altında olup bunlar sırasıyla; ana arının genotipi, uygulanan ıslah programı, yetiştirme tekniği ve mevsimi, transfer edilen larvanın yaşı, bakıcı kolonilerin nitelikleri, yeterli sayıda ve kalitede erkek arı varlığı, ana arının hastalık ve zararlılarla bulaşık olup olmadığıdır.

Bu derleme ile Türkiye’de ana arı üretimindeki eksiklikleri belirlemek ve kaliteli ve verimli ana arı yetiştirebilmek için dikkat edilmesi gereken konular vurgulanmıştır.

aZootekni Bölümü, Hayvan Yetiştirme ve Islahı AD, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Diyarbakır, TÜRKİYE
Türkiye de Ana Arı Yetiştiriciliğinin Mevcut Durumu ve Ana Arı Kalitesinin Önemi. Küçükersan MK, editör. Arıcılık, Arı Ürünleri ve Apiterapi. 1. Baskı. Ankara: Türkiye Klinikleri; 2018. p.49-54.
Article Language: TR

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcı'nın Ar-Ge hocaması Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

Ayrıca Kontrol Edin

Brother Adam kimdir.?

Adı Karl Kehrle diğer adı ” Brother Adam”. 11 yaşında Almanya’da hastalandığı için annesi iyileşmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir