ANA ARI ÜRETİMİ VE ANA ARI SATIŞI

Ana Arı Yapay tohumlama amacıyla erkek arı toplama.?

Ana Arı Yapay tohumlama amacıyla erkek arı toplama.?
14 Ekim 2018 - 19:38

Ana Arı Yapay Dölleme Yapay tohumlamada kullanılacak erkek arıların cinsel olgunluk yasına gelmiş olmaları önemlidir.

Erkek arı cinsel olgunluk yasına 12–14 günde erisir. Yapay tohumlamada yararlanılacak erkek arılar 12– 20 günlük yasta olmalıdır.

Genç erkek arılar (8–10 günlük) ince sulu açık beyaz renkte semen üretir ve bu semen çogunlukla mukoz sıvısı ile karısır.

Oysa 12 günlük ve daha yukarı yasta olan erkek arıların ürettikleri semen krem rengindedir ve kar beyazı renkte olan mukozdan kolayca fark edilir.

Dört haftalık veya daha yukarı yasta erkek arı kullanımı ise uygun degildir.

Bu erkek arılar kullanıldıgında daha az sperm spermatekada depolanır ve ana arı yumurta kanalında kalıntıya sebep olur ve bu da ana arının hastalanmasına sebep olur (Mackensen ve Nye, 1966; Kaftanoglu, 1987; Cobey, 2007).

Bu sekilde tohumlanan ana arılar genellikle yumurtlamadan ölürler.

Hastalıkların çogu kafeslenmis ana ve erkek arıların kullanımından kaynaklanır. Ayrıca, arılık içerisinde araziden dönen erkek arılardan da yararlanmak mümkündür.

Bu yöntemle erkek arılardan yararlanmak kapalı populasyon ıslahında mümkün olmaktadır. Yoksa hat veya ırklar arası melezlemeler gibi ıslah çalısmalarında veya kontrollü yetistiricilikte bu durum söz konusu degildir çünkü istenmeyen genetik karısma olabilecektir.

Semen toplamak için cinsel olgunluga gelen erkek arılar küçük bir kafese alınır ve laboratuvara getirilir. Kafes, erkek arıları içerisinden almak için elin kolayca girebilecegi büyüklük ve yapıda olmalıdır.

Örnegin kullanılan bir kafes 30x28x23 cm ölçülerindedir. Kafesin yan yüzeylerine sinek teli çakılır ve ön tarafı bir bez ile örtülür. Böyle bir kafese her defasında yaklasık 30– 35 erkek arı alınır.

Henüz ergin hale gelmis erkek arıların genellikle kıl örtüleri daha fazla, abdomenleri daha genis, cornuaları turuncu renkte ve abdomenleri daha yumusaktır.

Yaslı erkek arıların ise kıl örtüleri azalır ve kanatları çogunlukla yıpranmıstır (Page ve ark., 1982).

Sonuç olarak verimi yüksek ve hastalıklara dayanıklı arı genotiplerinin üretimi ülkemiz arıcılıgı için büyük önem tasımakta ve bir anlamda da zorunlu hale gelmistir.

Aksi takdirde ülkenin zengin flora kaynakları ıslah edilmemis ham genetik kaynak niteligindeki kolonilerin yetistiricilikte kullanılması ile israf edilmektedir.

Bu amaçla üretim materyali ana arı yetistiriciligi yapan isletmeler erkek arı üretimini ihmal etmemeli ve üretecekleri erkek arıları da özellikleri bilinen kolonilerden seçmeye özen göstermelidirler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ANA ARIANA ARI SATIŞI
Yapay Tohumlamanın Önemi
ARICILIK VİDEOLARI
Arılarınız Yok olmasın 1
ARICILIK VİDEOLARI
Arılarınız Yok olmasın 2
ARICILIK VİDEOLARI
KAFKAS ARI IRKI
DAMIZLIK ANA ARIKarniyol Ana Arı
Ana arı yetiştiriciliği, ana arı üretimi
ANA ARIANA ARI SATIŞI
Yapay Tohumlamanın Önemi
ARICILIK VİDEOLARI
Arılarınız Yok olmasın 1
ARICILIK VİDEOLARI
Arılarınız Yok olmasın 2
ARICILIK VİDEOLARI
KAFKAS ARI IRKI
DAMIZLIK ANA ARIKarniyol Ana Arı
Ana arı yetiştiriciliği, ana arı üretimi

Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur. Encok bulunan konular. ana arı satışı,ana arı yetiştirme,ana arı yetiştiriciliği,ana arı kaç günde yumurtlar,ana arı üretimiana arı yetişdirmek,ana arı fiyatları,ana arı yumurtası gibi konuklar