Son dakika

Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) nedir?
Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerinin, ülkemizin genel anlamda ekonomik kalkınmasında, özelde ürettiği katma değerde ve küresel rekabette önemli bir yeri var.

(Ar-Ge) OECD’nin tanımlamasına göre Ar-Ge, “Bilgi dağarcığını artırmak amacıyla sistematik olarak sürdürülen yenilikçi çalışma ve bu bilginin yeni uygulamalar oluşturmak için kullanılması” anlamına geliyor.

OECD tarafından hazırlanan bir kılavuza göre Arıcılık,da Ar-Ge, “temel araştırma, uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme” olmak üzere başlıca üç bölümden oluşuyor.

Ana-arı-mandible-kesme

Arıcılık,da Temel Araştırma: Yeni bilgi edinmek için, uygulanabilir olup olmadığına bakılmaksızın yapılan deneysel ya da teorik çalışmalar.

Arıcılık,da Uygulamalı Araştırma: Yeni bilgi edinmek için, öncelikli ve özel olarak pratik bir amaç ya da hedefe yönelik olarak yapılan özgün araştırmalar.

Arıcılık,da Deneysel Geliştirme: Yeni süreç, sistem veya hizmet üretmek ya da halihazırda üretilmiş veya kurulmuş olanları büyük ölçüde geliştirmek amacıyla yeni materyal ve ürün üretmeye yönelik olarak araştırma veya pratik deneyimler sonucunda elde edilen bilgiler üzerinden yapılan sistemli araştırmalar.

Günümüzde tartışmaların merkezinde şu sorular yer alıyor: Üretim ve bilişim teknolojileri, özellikle gelişmiş ülkelerde hızla gelişirken, Türkiye bu sürece katılabilecek mi? Türk arıcısı bu sürece katılması için ünüversiteler Ar-Ge harcamalarını ne kadar artırması gerekiyor, artırırsa Arıcılık,da Diyer ülkelerle rekabet etmek için yeterli olacak mı?

Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)
Mustafa ŞİMŞEK

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcı'nın Ar-Ge hocaması Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

Ayrıca Kontrol Edin

HOŞ ÇAKAL BAL

İtalyan bilim insanları balın 100 yıl içinde ortadan kalkabileceğini söylüyor… Milano üniversitesinin yaptığı araştırma ile …

Bir yorum

  1. Mehmet Çağlar

    Selamün aleyküm ben yeni arıcı sayılırım bu sene 5 kovan ile hobi olarak Batı Karadeniz rakım 1100 genelde sert bir iklimde sabit arıcılık ile emeklilik hayatımı sürdürme niyetindeyim lakin bazı satıcıların yeniyim dediğimde beni istismar etmelerinden muzdarip im ( 5 arimi bal sagimindan sonra bölerek çoğaltmak istiyorum öneriniz nedir teşekkür ederim 05322960489 Mehmet Çağlar caglarmerkez@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir