Son dakika

Arılarda Akraba Döllenmeleri

Arılarda Akraba Evliliği Sakıncaları;

Bu konuyu anlaşılması için en iyi örnek insanlardaki kan gruplarıdır.

Bilindiği gibi 4 kan grubuna sahibiz. Bunlar A,B,AB ve 0. Bu 4 kan grubunun 6 tane alelleri vardır. A grupları AA ve A0, B grupları BB ve B0, AB grupları AB, 0 grupları 00 allelerinden birini taşıyor.

Örneğin annesi A0, babası B0 olan ailenin çocukları A,B,AB veya 00 kan gruplarına sahip olabilir veya annesi A0 babası 0 ise çocukları ya A yada 0 kan grubuna da sahip olabilir. Aleller baskınlık dereceleri vardır.

Bu dereceler A=B>0 Genlerinde A0 alelleri taşısa da kişi A grubu olur çünkü A aleli 0 alelinden baskındır.

Arılarda döllenmiş yumurtadan işçi arı oluşabilmesi için cinsiyet genlerinde birbirine denk, iki farklı baskın karakter olması lazım. Örneğin a1a2, a1a3, a1a4, a1a5 gibi… Bizim AB kan grubu gibi. Eğer a1a1 veya a2a2 gibi aleller döllenmiş yumurtada denk gelirse bunlardan diploid erkekler meydana gelir.

Bu erkekler pupa evresine ulaşılmadan koloniden üretim hatası olarak temizlenir. Bu durum ananın çiftleştiği erkeklerden akrabası olduğu durumda daha çok görülür.

Bu durumda kuluçkalık saçma atılmış gibi olur. Kapalı, yumurta, karışık günlük larvalar iç içe olur. Koloni istenilen hızda gelişemez, gelişmesi durur veya geriye düşer… Fakat bazen dikkatlerden kaçarak gözleri bitişik (tek göz) erkekler dünyaya gelmektedir.

Bu durumda işçi arılar ana değişimine gidebilir. Fakat her dağılmış kuluçka düzeni ana arının akraba evliliği yaptığına kanıt değildir. Bunu anlamak için kuluçkalığa boş bir kabarmış petek konulur.

Ana arı yumurta attıktan sonra 11 gün sonra kapanan yavrular gözlemlenir. Kuluçka düzenli ise ana arıda sıkıntı yoktur.

(Başıma geldi.. 2 çerçevelik bölmede ana çıkana kadar her yeri nektarla doldurdular ana çıktıktan sonra yumurta atacak yer olmadığından düzensiz kuluçkalığa sahip oldum. Boş bir kabartılmış çerçeve verdim ana arı full yavru ile döşedi…)

Arıcı gözlem yeteneği yüksek ve arı davranışlarını iyi okumalı ve buna dair teçrübe sahibi olmalıdır.

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcı'nın Ar-Ge hocaması Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

Ayrıca Kontrol Edin

Karniyol Arısı'nın özellikleri

Karniyol Arı Irkı

Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve dünya da arıcılık ve arı ürünleri üretiminde daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir