Son dakika
senem toplama
senem toplama

Arılarda Suni Tohumlama İçin Sperma Toplanması

Elde edilen spermanın miktarı ve tutarlılığı değişmektedir. Genel olarak, her bir erkek yaklaşık 1 μl (mikrolitre) sperma verecektir (1000 μl = 1 ml = 1 cc) . Ana arı başına standart doz 8 ila 10 μl’dir. Şırıngadaki salin solüsyonu* kısmından, spermayı ayırmak için başlangıçta bir hava boşluğu yaratın.
 
*Açıklama: Salin ya da salin solüsyonu, belli ölçülerde sodyum bikarbonat (içme sodası) ve sodyum klorür (tuz) içeren distile su çözeltileridir. Daha çok eczacılık’ta burun içi bakımı ve nemlendirilmesinde kullanılırken, ayrıca kontakt lens bakımı için de kullanılır.
 
          Spermadan kolayca ayrılan viskoz, yapışkan mukozadan kaçının. Bir direnç hissedilirse, büyük ihtimal şırınganın ucu mukus içine girmiştir ve iğne ucunu tıkayacaktır. Salin solüsyonu, iğne ucunun kurumasını önlemektedir fakat aşırı miktarda kullanmayın.
 
          Bir sonraki erkekten sperm toplamak için, küçük bir damla spermi iğne ucundan dışarıya çıkararak, erkeklik organının sperma kısmına daldırın ve şırıngayı çekin.

Erkeklik organındaki sperma ile temas sağlamak için ilk erkek arıda, iğne ucunda bir damla salin çözeltisi toplayın. Diğer erkek arılarda, spermanın toplanması için, şırıngadan bir damla meni çıkarın.

Hava kabarcığı toplamaktan ve alt kısımdaki mukus tabakasına girmekten kaçının. Spermayı şırınga içine alın ve mukus tabakasından temizleyin.

  İstenen sperma miktarı toplanana kadar, bu işlemi tekrarlayın. İğnedeki sperma kısımları renk ve yoğunluk bakımından aynı olmalıdır. Temizlik koşullarına sadık kalın. Kirlilik, ana arı ölümünün önemli bir nedeni olabilir. Spermanın ve kritik alet parçalarının, el ile temasından kaçınmaya dikkat edin.

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcı'nın Ar-Ge hocaması Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

Ayrıca Kontrol Edin

ANA ARI ÜRETİMİ

ANA ARI YETİŞTİRİCİLİĞİ  TALİMATNAMESİ

AMAÇ Ana arı arıcılıkta koloni verimliliğini etkileyen en önemli girdilerden biridir. Arıcılıkta yüksek verim elde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir