senem toplama
senem toplama

Arılarda Suni Tohumlama İçin Sperma Toplanması

Elde edilen spermanın miktarı ve tutarlılığı değişmektedir. Genel olarak, her bir erkek yaklaşık 1 μl (mikrolitre) sperma verecektir (1000 μl = 1 ml = 1 cc) . Ana arı başına standart doz 8 ila 10 μl’dir. Şırıngadaki salin solüsyonu* kısmından, spermayı ayırmak için başlangıçta bir hava boşluğu yaratın.
 
*Açıklama: Salin ya da salin solüsyonu, belli ölçülerde sodyum bikarbonat (içme sodası) ve sodyum klorür (tuz) içeren distile su çözeltileridir. Daha çok eczacılık’ta burun içi bakımı ve nemlendirilmesinde kullanılırken, ayrıca kontakt lens bakımı için de kullanılır.
 
          Spermadan kolayca ayrılan viskoz, yapışkan mukozadan kaçının. Bir direnç hissedilirse, büyük ihtimal şırınganın ucu mukus içine girmiştir ve iğne ucunu tıkayacaktır. Salin solüsyonu, iğne ucunun kurumasını önlemektedir fakat aşırı miktarda kullanmayın.
 
          Bir sonraki erkekten sperm toplamak için, küçük bir damla spermi iğne ucundan dışarıya çıkararak, erkeklik organının sperma kısmına daldırın ve şırıngayı çekin.

Erkeklik organındaki sperma ile temas sağlamak için ilk erkek arıda, iğne ucunda bir damla salin çözeltisi toplayın. Diğer erkek arılarda, spermanın toplanması için, şırıngadan bir damla meni çıkarın.

Hava kabarcığı toplamaktan ve alt kısımdaki mukus tabakasına girmekten kaçının. Spermayı şırınga içine alın ve mukus tabakasından temizleyin.

  İstenen sperma miktarı toplanana kadar, bu işlemi tekrarlayın. İğnedeki sperma kısımları renk ve yoğunluk bakımından aynı olmalıdır. Temizlik koşullarına sadık kalın. Kirlilik, ana arı ölümünün önemli bir nedeni olabilir. Spermanın ve kritik alet parçalarının, el ile temasından kaçınmaya dikkat edin.

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcılık Araştırma ve geliştirme Uzmanı

Ayrıca Kontrol Edin

bees-belfat

Belfast & (Buckfast) Ana Arı

Belfast Irkı Ana Arı,Hibrit Bir arı ırkıdır,ana hattı İtalyan Olup Baba Hattı Karniyol ve Farklı Eko tiplerinden Üretilmiştir. Avrupa'daki arıların hasta olmasından dolayı büyük ölümlere neden olan hastalık sonucu papaz Edıms yapmış olduğu araştırmalarda melez arıların pek etkilenmediğini gördü ve bundan sonra İtalyan arısı başta olmak üzere Avrupa esmer arısı ,kaniyol,iran,da arısı,yunan arısı ve hatta Anadolu arısı gibi arıları birbirlerine çaprazlayarak hirbit bir ırk oluşturmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir