Bal | Özellikleri | Üretimi | Satışı

Bal | Özellikleri | Üretimi | Satışı

Balın yapısında yaklaşık olarak 200 çeşit bileşen bulunmaktadır. Bal içerdiği vitaminler, mineraller, organik asitler, flavonoidler, fenolik asitler, aminoasitler ve enzimler nedeniyle sindirimi kolay, besleyici ve pek çok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici özellik gösteren fonksiyonel bir gıdadır.

Balın kimyasal bileşimi coğrafi ve botanik kaynağına göre değişiklik göstermektedir. Ancak temel olarak bal; yaklaşık %82 karbonhidrat, %17 su, %0.7 mineral ,%0.3 protein, vitamin, organik asit, fenolik bileşikler ve serbest aminoasit gibi makro ve mikro bileşenlerden oluşmaktadır.

Balın içerdiği temel şekerler fruktoz ve glikoz olup bu monosakkaritlerin yanı sıra yapısında
sakkaroz, maltoz, izomaltoz, laktoz, galaktobiyoz gibi disakkaritleri ve bazı oligosakkaritleri de bulundurmaktadır.

Bal, bileşiminde bulunan yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle düşük su aktivitesi değerine sahip olup bu değer yaklaşık 0.59-0.63 aralığında bulunmaktadır.
Bal, yapısında bulunan hayvansal ve bitkisel kaynaklı glukonik, bütirik, asetik, formik, laktik, süksinik, malik, sitrik ve okzalik asitler gibi organik asitler nedeniyle asidik bir gıda özelliği taşımaktadır.
Titrasyon asitliği değeri ortalama %0.57 ve pH değeri ise ortalama 3.9 düzeyindedir [10]. Bal, B grubu vitaminlerini ve C vitamini içermekte olup bu vitaminlerin balın antioksidan özellik kazanmasına da katkıda bulundukları belirtilmektedir.
Bal bileşiminde bulunan potasyum, fosfor, demir, magnezyum, sodyum, mangan, klor, kükürt ve iyot gibi insan vücudunun ihtiyaç duyduğu mineral maddelerce de zengin bir besin kaynağıdır.
Yapılan bir çalışmada bal örnekleri içerisinde ağır metallere de rastlamış olup arı ürünlerinin çevre
kirliliğinin indikatörlerinden biri olabileceğini ve bu yöntemle çevre kirliliğinin tespitinin ucuz ve etkili bir takip yöntemi olduğunu belirtilmiştir.
Bal, flavonoidler (luteolin, kuersetin, apigenin, galangin vd), fenolik asitler (kafeik asit, ferulik asit vd) ve bu maddelerin türevlerini içermekte olup balın yapısında bulunan bu tür polifenoller balın görünüşü ve fonksiyonel özellikleri üzerine de etkili olmaktadır.
Balın fenolik bileşen miktarı nektar kaynağına ve coğrafik ve ekolojik şartlara göre değişiklik göstermekle birlikte açık renkli bal örneklerinin fenolik bileşen içeriğinin koyu renkli
ballara göre genellikle daha düşük olduğu bildirilmektedir.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.