Son dakika
bees-belfat
bees-belfat

Belfast & (Buckfast) Ana Arı

Belfast Irkı Ana Arı,Hibrit Bir arı ırkıdır,ana hattı İtalyan Olup Baba Hattı Karniyol ve Farklı Eko tiplerinden Üretilmiştir.

Avrupa’daki arıların hasta olmasından dolayı büyük ölümlere neden olan hastalık sonucu papaz Edıms yapmış olduğu araştırmalarda melez arıların pek etkilenmediğini gördü ve bundan sonra İtalyan arısı başta olmak üzere Avrupa esmer arısı ,kaniyol,iran,da arısı,yunan arısı ve hatta Anadolu arısı gibi arıları birbirlerine çaprazlayarak hirbit bir ırk oluşturmuştur.

Bu hirbit arı hastalıklara daha dayanıklı olmuştur.
belfast ana arı çaprazlama sonucunda melez azmanı dediğimiz bir özellik ortaya çıkmıştır. Yani anne ve babalarından yüzde otuza kadar daha verimli hiprid bir arı ortaya çıkmıştır. Ama bu arı f2 ye kadar verimi iyidir. bu seviyeden sonrakiler için verimliği düşmektedir.

Bu yüzden daima damızlık tan ana arı üretim yapmak lazımdır. Belfast , arisi petek örmede çok verimli, petek bal yapmada çok verimli. kapalı yavru yapmada verimli, çok sakin ve oğul neredeyse hiç vermeyen soğuğa dayanıklı dünyanın en verimli hirbit arısıdır.

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcı'nın Ar-Ge hocaması Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

Ayrıca Kontrol Edin

ANA ARI ÜRETİMİ

ANA ARI YETİŞTİRİCİLİĞİ  TALİMATNAMESİ

AMAÇ Ana arı arıcılıkta koloni verimliliğini etkileyen en önemli girdilerden biridir. Arıcılıkta yüksek verim elde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir