Son dakika

Brother Adam kimdir.?

Adı Karl Kehrle diğer adı ” Brother Adam”. 11 yaşında Almanya’da hastalandığı için annesi iyileşmesi için ingilterede bir manastıra gönderdi. Daha sonraları manastırda görevli olarak kaldı.

1916’da ingiltere arı kolonileri trake akarları nedeniyle çoğu yok oldu… Manastırda 46 koloniden sadece 16 koloni sağ kaldı bunların hepsi Apis mellifera carnica (karniyol) ve apis mellifera Ligustica (italyan) arıları idi.

1917 yılında trake akarlarına karşı koyabilen bir arı hattı oluşturdu. 1919 yılında manastırın arı kolonisinden sorumlu görevi olarak atandı. 1950 yılına kadar avrupa, yakın doğu (Türkiye de dahil), Afrika’da bir çok ülkede arı ırklarını inceledi. İzole bölgede 10 yıl boyunca o ürettiği hattın yavrularının sabit değerde tutulması için çaba harcadı.

İlk oluşturduğu (F1) kraliçelerden elde edilen kraliçelerin (F2) çoğu yine atalarının özelliklerini taşıyordu bir kısmı italyana yakın bir kısmı ingiliz kara arılarına yakın.

10 yıl sonra ingiliz kara bal arısı (apis mellifera mellifera) ile italyan (apis mellifera lugistica) ırkları arasında sabit bir hat oluşturmayı başardı.

İşte bu Adam sakinlikleri ile verimlilikleri ile bilinen ”Buckfast” arı hattının babası… Ülkemizde çoğu kişi buckfast ayrı bir ırk olarak bazıları ise buckfastı F1 olduğunu sanıyor fakat ne ayrı bir ırk ne de F1. Buckfast bir hattır.

İtalyan arı ırkı ile ingiliz kara arısı arasında oluşturulmuş özel bir hattır. İnsan eli ile oluşturulmuş alt türdür aslında.

Bu başarıyı genetik alanında eğitim almamış bir insanın azimli çalışması sağlamıştır ki o yıllarda daha yeni yeni gen tanımı ortaya atılmıştı.

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcı'nın Ar-Ge hocaması Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

Ayrıca Kontrol Edin

HOŞ ÇAKAL BAL

İtalyan bilim insanları balın 100 yıl içinde ortadan kalkabileceğini söylüyor… Milano üniversitesinin yaptığı araştırma ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir