ANA ARI ÜRETİMİ VE ANA ARI SATIŞI

Doğal Çiftleşen ve Yapay Tohumlama.?

Doğal Çiftleşen ve Yapay Tohumlama.?
25 Ekim 2018 - 7:11

Doğal Çiftleşen ve Yapay Tohumlanan Ana Arıların Bazı Özellikler Bakımından Performanslarının Karşılaştırılması.

Comparison of Some Performance Characteristics for Naturally Mated and Artificially Inseminated Honey Bee Queen Bees.

ÖZET nadolu arısı (Apis mellifera anatolica) Ege ekotipi bal arılarında yapılan çalışmada aynı ana arıdan üretilen ana arılar doğal çiftleştirilerek ve yapay tohumlanarak iki grup oluşturulmuştur.

İki gruptaki arılarda arılı ve yavrulu çerçeve sayıları, hırçınlık eğilimleri, koloni ağırlık artışları, kışlama yetenekleri ve bal verimi özellikleri bakımından farklılıklar araştırılmıştır.

Araştırma sonucunda incelenen özellikler bakımından doğal çiftleşen ve yapay tohumlanan ana arıların performansları arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmamıştır.

Doğal Çiftleşen ve Yapay Tohumlanan Ana Arıların Bazı Özellikler Bakımından Performanslarının Karşılaştırılması.

GİRİŞ Bal arısı (Apis mellifera L.) ıslahı çalışmalarında en büyük engel ana arının çiftleşme davranışıdır.

Çiftleşme açık havada olduğu için ana arı ile çiftleşen erkek arılar denetim altına alınamamaktadır.

Bal arısı ıslahında ana arıların seçimi ne kadar isabetli olursa olsun, ana arılarla çiftleşecek erkek arılar denetlene-mediği sürece amaca ulaşılamamaktadır.

Çiftleşmeleri denetlemek ya izole çiftleşme bölgeleri oluşturarak ya da yapay tohumlama tekniği ile mümkündür (Gencer ve Kahya, 2011). Diğer yandan, yapay tohumlanmış ve doğal çiftleşmiş ana arıların verim özelliklerinin aynı olup olmadığı inceleme konusu olmuştur.

Yapay tohum-lanmış ve doğal çiftleşmiş ana arıları bazı özelliklere göre kıyaslayan çeşitli çalışmalar bulunmaktadır (Roberts, 1946; Woyke and Ruttner 1976; Vesely,

1984; Harbo and Szabo 1984; Konopacka, 1987; Wilde, 1987; Nelson and Laidlaw, 1988; Boigenzahn and Pechhacker, 1993; Szalai, 1995; Cobey, 1998; Gerula, 1999; Pritsch and Bienefeld, 2002; Al-Qrni et al., 2003; Cermak, 2004; Tajabadi et al., 2005). Vesely (1984), Konopacka (1987),

Nelson and Laidlaw (1988), Cobey (1998), Gerula (1999), Pritsch and Bienefeld (2002),

yaptıkları çalışmalarda yapay tohumlanmış ve doğal çiftleşmiş ana arılar arasında yaşam uzunluğu, yavru üretimi ve bal verim özellikleri bakımından herhangi bir fark olmadığını, Roberts (1946), Woyke and Ruttner (1976), Wilde (1987), Boigenzahn and Pechhacker (1993), Szalai (1995), Doğal Çiftleşen ve Yapay Tohumlanan Ana Arıların Bazı Özellikler Bakımından Performanslarının Karşılaştırılması.

Yaptıkları çalışmalarda yapay tohumlanmış ana arıların yaşam uzunluğu, yavru üretimi ve bal verim özellikleri bakı-mından doğal çiftleşen ana arılara göre daha yüksek performans gösterdiklerini, buna karşılık Harbo and Szabo (1984), doğal çiftleşen ana arıların yapay tohumlanan ana arılara göre yaşam uzunluğu, yavru üretimi ve bal verim özellikleri bakımından daha yük-sek performans gösterdiklerini ortaya koymuşlardır.

Gençer (1998), doğal çiftleşmiş ana arıların yapay tohumlanmış ana arılardan daha ağır olduklarını ve daha fazla yumurta bırakarak, daha fazla bal ürettik-lerini; yapay tohumlanmış ana arıların doğal çiftleşmiş ana arılara göre kısa ömürlü olduklarını ve yumurtla-maya doğal çiftleşmiş ana arılardan daha geç başladıklarını çeşitli araştırmacılara atfen bildirmiştir.

Bu çalışmanın amacı, Ege ekotipi arılarında aynı ana arıdan üretilen ana arıları doğal çiftleşme ve yapay tohumlama ile çiftleştirerek söz konusu arıların, arılı ve yavrulu çerçeve sayısı, hırçınlık eğilimi, koloni ağırlık artışı (nektar toplama eğilimi), kışlama yeteneği ve bal verimi özellikleri bakımından farklılıklarını araştırmaktır.

Ayrıca, araştırma konusunun ülkemizde yapılan ilk çalışma özelliği ile literatüre katkı sağlan-ması hedeflenmiştir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ANA ARIANA ARI SATIŞI
Yapay Tohumlamanın Önemi
ARICILIK VİDEOLARI
Arılarınız Yok olmasın 1
ARICILIK VİDEOLARI
Arılarınız Yok olmasın 2
ARICILIK VİDEOLARI
KAFKAS ARI IRKI
DAMIZLIK ANA ARIKarniyol Ana Arı
Ana arı yetiştiriciliği, ana arı üretimi
ANA ARIANA ARI SATIŞI
Yapay Tohumlamanın Önemi
ARICILIK VİDEOLARI
Arılarınız Yok olmasın 1
ARICILIK VİDEOLARI
Arılarınız Yok olmasın 2
ARICILIK VİDEOLARI
KAFKAS ARI IRKI
DAMIZLIK ANA ARIKarniyol Ana Arı
Ana arı yetiştiriciliği, ana arı üretimi

Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur. Encok bulunan konular. ana arı satışı,ana arı yetiştirme,ana arı yetiştiriciliği,ana arı kaç günde yumurtlar,ana arı üretimiana arı yetişdirmek,ana arı fiyatları,ana arı yumurtası gibi konuklar