Son dakika
arılarda genotip
arılarda genotip

fenotip = genotip çevre etkileşimi

fenotip = genotip + çevre + genotip-çevre etkileşimi.

Bal Arılarında Fenotip ya da Dışyapı, genetik ve çevresel etkenlerin yarattığı özelliklerin canlının dış görünüşündeki yansıması. Fenotip çoğunlukla genler tarafından belirlenir ancak bazı koşullarda diğer etkenler, fenotipin genotipe yüzde yüz uymasını engelleyebilir. Bu duruma hipomorfizm denir. Fenotip, zaman içinde değişebilir.

En önemli araç Arılar hakkın da veri  ve bilgi girişi, az sayıda arıcı tarafından saklanan bir şey.
Hepimiz arı kovanlarımız da eminim mükemmel kraliçelere  rastlamış sınırdır, birçok insanın elinde mükemmel kolonilerimiz var ve kraliçeleri “toplu” incelemeye alınmamalarının  genotip incelemeye alınmamasının  bir hata olduğunu düşünüyorum.

Arı kovanlarımıza genotip kan  için, Dışarıdan alınan Ana  F1 yerine kendini ispatlamış bir damızlık bir kraliçe satın fikri zaman içerisinde, çökmüştür ve  yetiştiricilerin her zaman iyi ve kötü “DİYE AYIRMADAN” Damızlık sattıklarını biliyoruz.

Kanat Yapısı

Benim düşüncem Bal verimi yüksek Arı kovanlarınız ne kadar hibridizme (kan karışımı) sahip olursa, elde ettiğimiz melez canlılık nedeniyle o kadar iyidir.

Bu manada önce bir karakteristik seçin, örneğin: bal üretimi, en iyi kovanlarınızın % 20 ila % 25’ini  seçin ve onlardan kızları (kraliçeler) ve Dronlar (erkek arıları) yetiştirin. Sonra bu kızlardan verileri tekrar kaydedin ve bu kızlardan kızları tekrar seçin, dronları yükseltmek için kolonileri seçmeyi unutmayın.

Islah için bu şartıdır,arı kovanlarının üretimi nasıl geliştirdiğini görecekler. Konu size söylediğimden daha geniş, şimdi daha fazla araştırma yapmak siz değerli meslektaşlarıma kalmış.

Kendi Arı çiftliğimizde Çevrenizde Dünyanın neresinde olursa olsun Üretken, uysal, hastalığa dayanıklı arılar arayın.

Bu yoldan giderek bütün bir dünyayı keşfetmek. Kendi bölgenize uygun kraliçenizi oluşturun

EN İYİ KRALİÇE GENETİK ÇALIŞMANIZI YAPABİLİRSİNİZ !

Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

MUSTAFA ŞİMŞEK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir