Son dakika

İtalian Cordovan

İtalyan Cordovan Ana Arısı diğer bir tabirle Gold ana arı,Apis mellifera Cordovan olarak adlandırılan bur arı ırkı,Dünyada üretilen siyah ve sarı ırk arılar olarak iki çeşit arı ırkı vardır,Kendi içlerinde farklı ekolojik yapılara bölünerek Biçimlendirilebilir.

Bir Önceki yazımızda dediğimiz gibi italyan ırkı arılar,40 ve üzeri eko tip arıyı içinde barındırmaktadır,Deniz sevisinde işlem yapan İtalyan ana arı,Deniz seviyesinin üstünde işlem yapan ana arı olarak sınıflandırabiliriz.

Türkiyede ağırlık olarak kullanılan İtalyan ana arılar,iki çeşittir.İtalyan ligustica ve İtalyan Cordovan yani Gold Arı ırklarıdır.Sıradan sarı ve siyah arılardan farklı Olarak,Gold rengi Suni tohumlama ve izole bölgelerde çiftleşme alanları olarak,yalnızca kontrollü bir çalışma neticesinde Arının ırkı korunabilmektedir.

Yapılan Bilimsel araştırmalar neticesinde,Çaprazlama Usulu İle bir çok farklı İtalyan Arısı Ortaya çıkarılmıştır.Saf İtalyan Cordovan arısının Rengi resimde gösterilmiştir.

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcı'nın Ar-Ge hocaması Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

Ayrıca Kontrol Edin

İtalyan-Ligustica-Damızlık-

Kraliçe Arı Yetiştiriciliği

Kraliçe arı, ana arı ya da arı beyi; genellikle bal arısı kolonilerinde görülen; yetişkin, çiftleşmiş dişi arı. Genellikle bir kolonide tek bir kraliçe bulunur ve Arıcı kendi teknik yöntemi ile üretebilir yada arı kovanındaki işçi arıları içgüdüsel olarak ana arıyı yaşlı ,verimsiz,sakat olduğu için değiştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir