Son dakika
italyan ana arı
italyan cordova

İtalyan Ana Arı Ve özellikleri Nelerdir?

iTALYAN arısı (Apis mellifera ligustica) olarak da adlandırılan bu ırk, ılıman iklim kuşaklarında yetiştirilir. İnce karın ve nispeten uzun bir dile sahiptir.

Bu ırkta kıllar sarı renkte olup bu durum erkek arılarda daha belirgindir.
İtalyan ırkı arılar sakin arılardır.

Çoğalma kabiliyetleri fazladır. Yavru büyütme yeteneği fazla olup erken ilkbaharda kuvvetli koloni oluştururlar. Bol nektar toplayarak çok bal yaparlar. Oğul verme meyilleri zayıftır.

Obur oldukları için kış mevsiminde fazla bal tüketirler. Kısmen uzun dilleri sayesinde yonca çiçeklerinden kolaylıkla yararlanırlar. Üstün petek örme özelliği İtalyan arısını, arılar arasında en iyi petek ve petekli bal üreten arı haline getirmiştir. Bu olumlu özelliklerine karşın yön tayin etme duyguları zayıftır ve yağmacılığa eğilimlidirler.
İtalyan ana arı

İtalyan Ana Arısı (Apis mellifera ligustica) Eskiden beri üstün özelliklerini koruyan üstün bir arı ırkıdır. Asıl yurdu Kuzey İtalya’dır. İtalyan arıları çok çalışkan ve uysaldılar.

Ana arı bol yumurtlama yeteneğine sahiptir. İtalyan arı ırkı, ılıman iklim kuşaklarında yetiştirilir. İnce karın ve nispeten uzun bir dile sahiptir. Bu ırkta kıllar sarı renkte olup bu durum erkek arılarda daha belirgindir.
İtalyan ana arı

İtalyan ırkı arılar sakin yaradılışlı dırlar. Çoğalma kabiliyetleri fazladır. Yavru büyütme yeteneği fazla olup erken ilkbaharda kuvvetli koloni oluştururlar. Bol nektar toplayarak çok bal yaparlar. Oğul verme meyilleri zayıftır.

Obur oldukları için kış mevsiminde fazla bal tüketirler. Kısmen uzun dilleri sayesinde yonca çiçeklerinden kolaylıkla yararlanırlar.

Üstün petek örme özelliği İtalyan arısını, arılar arasında en iyi petek ve petekli bal üreten arı haline getirmiştir. Bu olumlu özelliklerine karşın yön tayin etme duyguları zayıftır ve yağmacılığa eğilimlidirler.
italyan ana arı

Arı Irkları İçersindeki en uysal ırktır, arılıgınızda mutlaka bulundurulması gereken bir arı ırkıdır.

Bahar mevsiminde erken besleme yapıp, erkek arı kolonisi oluşturabilir siniz, amacındaki çiftleşme döneminde, döllenmeye çıkan ana arılarınız, farklı saldırgan bir ırkla değilde, İtalyan ırkı erkek arılarla Çiftleşirse ,çok UYSAL BİR IRK MEYDANA GELİR.

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcı'nın Ar-Ge hocaması Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

Ayrıca Kontrol Edin

Karniyol Ana Arı

ıslah için Damızlık seçimi

Islah çalışmalarında veya damızlık için seçilecek kolonilerde doğal yollar ile düşmüş varroaları inceliyor musunuz? İncelemiyorsanız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir