Son dakika
Ana Arı, Saf Kafkas, Saf Kafkas Ana Arı
Damızlık Kafkas, Damızlık Ana Arı Satışı,

Kafkas Ana Arı Özellikleri

Emininki Sizde Kafkas arısının özelliklerini araştırırken, farklı sitelerden farklı yazılarla karşılaştınız.

Kimilerine göre  Kafkas arısının iyi olmadığını hastalıklara yakalanma riskinin daha fazla olduğunu,kimisini ne göre ise  gelişmediğini detaylı olarak yazmışlardır,Bir ırk hakkında yazılar yazılabilmesi için O arı ırkı ile yıllarca çalışılması gerekmektedir.

Kafkas Arısı dünyanın en çok bal toplama özelliğine sahip tek arı ırkıdır,Hiç kimse bunun aksi olduğunu ispatlayamaz 29 yıllık arıcı tecrübelerime dayarak şunları sizlerle paylaşacağım..

Arıcılıkta verimli olabilmek için İlk önce hangi bölgede arıcılık yaptığımız,Kullanacağımız Ana arı ırkı ve Bilhassa ana arının genç olması,Arıcılığımızı ileri seviyeye taşımamıza yardımcı olacaktır.

Belki bu yazılarım Bazı  işletmelerin işine gelmeyecek ama bir ana arı üreticisi olarak bunları paylaşmak benim borcudur.

Sevgili arı dostları Kafkas Arısı Kendi bölgesinde farklı eko tip arıları barındıran bir arı ırkıdır.

Kafkas posof eko tipi,Kafkas macahel tipi,Bunların arasına son yıllarda isim yapan giresun eko tipi,yığılca eko tipi Hepsi kafkasın farklı genetik ara Hatlarıdır.

Ana Arı, Saf Kafkas, Saf Kafkas Ana Arı
Damızlık Kafkas, Damızlık Ana Arı Satışı,

Bir saf Kafkas Arı ırkını adana bölgesinde sabit arıcılık yapan bir arkadasınız denesin,emininki o yıl arı hiç gelişmeyecek bal verimi çok düşük olacak.

Burada özellikle altını çizerek söylüyorum Bulunduğunuz bölge iklimine uyum sağlamış denenmiş arı ırklarıyla çalışacaksınız.

O bölgede kullanılacak arı ırkı Kafkas f1 dir veya Posof ekotip arıdır, Camili bölgesinde saf ırkların korunması ile ilgili yıllardır bir çalışma yapılıyor,Saf Kafkas ana arıyı temin edeceğiniz tek yerdir.

Karadeniz’de yaşanan arı ölümlerinin başlıca sebeplerinden ,nem ve rutubet her yıl binlerce koloni arı ölümlerine maruz kalıyor,Buda gösteriyor ki hastalıklara karşı sağlıklı olmadığını gözler önüne seriyor.

İlk arıcılık yaptığımız dönemlerde yavru çürüklüğü Nosema gibi bir çok hastalıklarına karşı savaştık,Tabii o yıllarda kullanmış olduğumuz ırk Kafkas arısından başkası değildir.Hatayı Kafkas arısına bağlamak yanlış olur,arı dostları TAVSİYEM şudur..

Hangi arı ırkını kullanırsanız kullanın ,arılarımızın kışlık bakımları yapıldıktan sonra arılarınızı iyice sıkıştırın,8 çerçevelik arıyı 4 çerçeveye indirin

Arı Bölme İşlemi
o şekilde arızının bahara daha sağlam çıkmasına ve hastalıklara karsı daha dirençli olacağına teminat verebilirim.

Varroa Mücadelesi-Doğal mücadele ile erken ilkbaharda erkek arı çıtası atarak daha kolay bir şekilde varroa dan kurtulabilirsiniz,Kullanmış olduğunuz Varroa ilaçları tarım bakanlığının izinleriyle üretilmiş olmasına dikkat ediniz.
Arılarımızı Kışlatmaya hazırlarken kovanlarımızın yerden en az 30 cm yüksek olmasına özen göstermeliyiz.
Arı soğuktan Ölmez

Bir arının içerisinde, arının yiyeceği kadar bal bırakınız.Normal bir koloni kışın 10 ile 15 kg kadar bal tüketir.
Arı nemden rutubetten ve açlıktan Ölür.

Karadeniz bölgesinde arıcılık yapan arkadaşlar özellikle kovanlarımızın havalandırma deliğini açık bırakın hatta polen tuzaklı kovanları kullanarak,kış boyunca Polen tuzaklarını çıkartın ,Bu şekilde arılarınızı nemden koruyabilirsiniz.

Yapılan tüm çalışmaların ardından Arı ölümlerini en aza İndirebilirsiniz.
Kafkas arısın Başlıca Özelliklerini söyle sıralayabiliriz.
Özellikler : Kafkas Arısı
Renk :Koyu Gri ve gümüş
Vücut yapısı :İnce uzun
Çiftleşmiş ana arı ağırlığı :200 mg
Bal verimi :Yüksek
Hırçınlık :Uysal
Kışlama Yeteneği :İyi
Hastalıklara karşı Dayanıklık :Nosemaya Hassas
Oğul verme eğilimi :Az
Propolis Toplaması :Çok
Arı Sütü Toplaması :Az
İlkbahar gelişimi :Az gelişir çabuk ilerleme kaydeder
Dil Uzunluğu :6.7-7.2
Bir arkadaşımızın yazısını eklemeden Duramayacam

Kafkas arısının öncelikle vatanına karar veremiyorum. Madem karar veremiyorum bu arının anavatanın Türkiye’nin her yeridir. Asıl bölgesinden tüm yurt geneline dağılmış ve hiç kimsede bu ırk bazı yerlerde olmaz diyenler çıksa da seslerini yükselememişler.

Doğudan batıya kara denizden Akdeniz’e kadar girmediği bölge ve şehir kalmamıştır. Bu ne kadar doğru, ne kadar yanlış soranda olmamıştır.

Dün akşam macahel sitesine bir göz attım, bir araştırma yapmışlar. 2007 Baharında 32 bin arı kolonisi sönmüştür. Muğla da kayıp%50, Kahramanmaraş’ta %60, Edirne de ise kayıp sayısı%62. Felaket bir sonuç, macahel göre bunlar kaskas arısı olmadığı için ölmüşlerdir.

Bana göre ise bu ölen arılar Kafkas arısıydı. Muğla arısı Muğla’da niye sönsün ki. Yada Edirne’deki arı niye sönüyor, ona keza bir başka yer Kahraman Maraş. Kafkas’ın yaşadığı yer belli. Peki bu bölgelere kafası hem verip sonrada işin içinden sıyrılmak yok.

Kafkas arımızın özelliklerine, kitaplarda yazdığı gibi bakmamak lazım. Bu arı yavaş gelişir ve yazın ortasında ancak kovan bal toplamaya hazır hale gelir.

Nosema ya en çok yakalanan arıdır. Bir başka özelliği ise çok az üremesine rağmen çabuk yavru çürüklüğü hastalıklarına yakalanır.

Balı bulduğunda ölümüne yavruyu kesip balı depolar ve çok az bir mevcutla kışa girer.

Kışa girerken başka ırklardan bu ırka takviye gerekiyor, baharda güçlenmesi için gene takviye gerekiyor.

Arının dili uzun olsa ne yazar ki. Arıcılıkta tüm düğümler gelip popilasyonun da birleşiyor. Birde Kafkas arısıyla çalışanlar iki kovanı varsa bal hesabı yaparken bir kovandan şu kadar bal aldık demekteler. Neden bu yapılıyor kovanlarınızın birisi yedektir, yani bala çalışacak kovana bastonluk yapar.

Gerçi tüm saf arıların melezleri kadar istenilen performansı vermezler. Ülke olarak ıslah yapamadığımız için bilim adamlarımız veya bu işte sözü geçenler en iyi kullanma melezinin F1 ler olduğunu söylerler, yani safın ilk melezi. Bu ise arıcılarımızı uyutmaktan başka bir şey değildir.

Evet F1 ler saflardan daha verimlilerdir, fakat en kaliteli arılar değillerdir. Amerikalılar 1957 yılında olması lazım Kafkas ın ıslahını yaparak saf hatta oranla %130 ile 200 arası verimli arılar üretmişlerdir adıda Midnite.

.” Midnite : 1957´de ABD´de üretilmiştir. Kafkas soyunun dört hat hibrididir. Saf hat ebeveynlere göre % 130 – 200 daha verimlidir.”

Şimdilik bu kadarlık yeter sanırım. Bu yazdıklarımı ben kitaplardan okumuyorum, gözlemlerimizi aktarmaya çalışıyoruz. Kitaplardan okur isek her şey dört dörtlüktür.

Burada Arıcılarımızın dikkat etmesi gereken nokta Bölge iklimine uygun arı ırkları ile çalışmalıdırlar,Karadeniz bölgesi için Karniyol ve Kafkas Arısı

Doğu Anadolu bölgesi Kafkas Posof ekotip arı,karniyol,belfast ve Anadolu ırkı

Güneydoğu Anadolu bölgesi için Posof eko tip,karniyol belfast

Akdeniz bölgesi için,Belfast Anadolu ve italyan

Ege bölgesi belfast,iTALYAN ve Anadolu ırkı

Batı karadeniz bölgesi için Yığılca Karniyol

Trakya Bölgesi için Karniyol Belfast ırkı

Son yıllarda Farklı ıslah çalışmaları yapılan Muğla ırkı var ,tatbiki yapılan tüm çalışmalar meyvesini vermiş ise Muğla ırkı arıyıda göz ardı etmemekte fayda var…

Arı ırkı ile ilgi gözlemlerinizi yorum kısmına yazarak görüşlerinizi, bize bildirirseniz,misafirlerimize yardımcı olursunuz

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcı'nın Ar-Ge hocaması Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

Ayrıca Kontrol Edin

Kafkas arısı 2

Kafkas arısı, diğer arılardan çok daha sonrasına kadar gerçekten "uyanamıyor ve canlanmıyor", Avrupa Yavru Çürüklüğü ve Nosema'ya dirençsiz görünüyor.Hiçbir ana arının çok uzun yaşaması beklenmemektedir bu yüzden kolonilerde yılda bir veya iki yılda bir analar değiştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir