Son dakika
kafkas arı ırkı

Kafkas arısı 2

Şimdi, nispeten popüler olmayan arılardan biriyle, yani ana vatanı Hazar Denizi yakınlarındaki Ural Dağlarının alt kısımları olan Kafkas Irkıyla ilgili birkaç söz söyleyeyim.
Kafkas arısı, diğer arılardan çok daha sonrasına kadar gerçekten “uyanamıyor ve canlanmıyor”, Avrupa Yavru Çürüklüğü ve Nosema’ya dirençsiz görünüyor.

Arıların belki de en uzun diline (6.8 – 7.4 mm.) sahip olması ve bir koloninin her elemanının muazzam miktarda çok “yapışkan” propolis kullanmasının istenmeyen bir nokta olması arıcılar arasında çok iyi bilinmektedir.
Son derece uysaldır, ancak kalıtsal sorunları nedeniyle arıcılar tarafından kullanılmaz.
Belki de en büyük kullanımı olarak, Kafkas ve Karniyolun bir melezleme kombinasyonu olan Midnite arısı telafi etmektedir.

Buckfast ve Midnite’den bahsettikten sonra, Amerikan Starline ve The Double gibi diğer hibritlerden de bahsedebilirim.

Melezler ve elbette Joe Amca, Kuzen Bill, Mary teyze ve eğer SİZİN planlanan bir programınız yoksa.
Arılarınız oldukça fazla MELEZ’dir.

Çiftleşmemiş ana arılarınızın yalnızca bölgeniz doğasının sağladığı gezip duran bir sürü erkek arılarla çiftleşmelerine izin verirseniz, arılığınıza belki de her çeşit hastalık mikroplarını, akarları, başka bir ırkı taşıyan bir melezliği bulaştırabilirsiniz.
Ve kim bilir, belki de Körfeze doğru giden tankerden kaçan bir sürüden saldırgan Afrika arısının erkeğini de bulabilirsiniz.

Afrika kökenli arılar, şoförlü bir limuzinle Rio Grande’ye getirilmedi, aksine Meksika nehri boyunca fark edilmeden aktılar.
Melezlerin tümü, eksikliği gidermek veya bazı sorunlu özellikleri azaltmak umuduyla birisi tarafından özel olarak yetiştirildi.

Arıların hepsinin aynı olduğuna inanan bir grup bilgisiz insan var ya da arıcılığı sadece bir bal arısı sananlar.
Son olarak, bilinen ırk bir kraliçe için iyi özelliklerin ve kötü özelliklerin, bu ırkın özelliklerinin bir parçası olan 100 dolar harcamak istemeyen insanlar var.
Bir bilgili arıcı, koloni manipülasyonunda, daha fazla bal ürünü elde etmesinde veya genelde sağlıklı olduğu bilinen arılara sahip olmak için bu özelliklerden faydalanabilir.
Starline arısı, Dadant Co.(şirketi) Dr. Gladstone Cale tarafından, arılarının her ay büyük bal stoğu depolaması ve aklınıza gelebilecek diğer istenen özelliklerin hepsine sahip olan göçer arıcılar için tasarlanmış bir arı olarak geliştirildi ve tabii ki olumsuz özelliklerin hiçbiri yoktu.
Hiçbir ana arının çok uzun yaşaması beklenmemektedir bu yüzden kolonilerde yılda bir veya iki yılda bir analar değiştirilir.

Bu melez, İtalyanlar’ın iki farklı hat içi soyundan yetiştirilmiştir; Ve 20 yıl önce oldukça popüler olduktan sonra popülerliğini kaybetti.
Bu raporu bir ırkı veya alt tipi seçmelisiniz demeden sonlandırmak istiyorum.
Çünkü; “George iyi olduğunu söyledi” ya da “Ticari arıcı Charlie’nin XYZ arısını kullanması nedeniyle o arının iyi olması gerekir” veya “Profesyonel arıcılık uzmanı John, yalnızca High Bee Şirketi’nden arılar satın aldığı için en iyi arılar onlar olmalı ” söylemlerinin ardından koşmamalıyız.
Ve son olarak ana arılarınızı en ucuzu olduğu için satın almayınız.
(Arabalar bu şekilde satın alınsaydı, herkes EZride sedan alırdı ve hiç kimse bir Cadillac veya bir Mercedes almazdı).

ALLAH sana bir akıl verdi – kullan! Arı özelliklerinden hangisini en çok istiyorsunuz?
Hangi, kötü özelliklerden kaçınmak istiyorsunuz? Özellikle Maryland bölgesi için yazdıklarımı okudun; Arıcılık kitapları okumak ve arıcılık becerilerini bilen insanlarla konuşmak (Sadece Kulübünüzde veya çevrenizdeki arıcılarla değil.

Kasabınıza veya bilgisayar öğretmeninize apandist ameliyatı konusunda tavsiyeler vermek istemediğinizi umarım).
Bütün bunları yaptıktan sonra, kararınızı verin ve aynı bilgili insanlara “Hangi ana arı damızlık ırkını kullanıyorsunuz, Damızlıkçınızın bilgilerini alabilir miyim?” deyin.

Arı kulübündeki iyi dostunuzun söylediğini unutmayın – belki de bir Lincoln ve bir Lexus almak arasında tartışıyorsunuz ve iyi dostunuz eski kasa Rambler’i övüyor ve size heyecanla anlatıyor: “O en iyisi!”.

Özet
Kafkas arısı, diğer arılardan çok daha sonrasına kadar gerçekten “uyanamıyor ve canlanmıyor”, Avrupa Yavru Çürüklüğü ve Nosema’ya dirençsiz görünüyor.Hiçbir ana arının çok uzun yaşaması beklenmemektedir bu yüzden kolonilerde yılda bir veya iki yılda bir analar değiştirilir.

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcı'nın Ar-Ge hocaması Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

Ayrıca Kontrol Edin

Kafkas ana arı satışı

Kafkas arısı

Kafkas arısı bilindiği Dış Görünüşü: (Morfolojik Özellikleri),Koloni Davranışları: (Fizyolojik Özellikleri),Kafkas arısının genel özellikleri,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir