ANA ARI ÜRETİMİ VE ANA ARI SATIŞI

KARNİYOL ARISI

KARNİYOL ARISI
17 Ekim 2018 - 8:11

apis mellifera carnica, tüm Avrupa arıcılarındaki en popüler ırk ve belki de dünyanın 2. en popüler ırkıdır.

Orijinal yurdu, Doğu Avusturya, Hırvatistan, Doğu Çekoslovakya, Macaristan, Bulgaristan ve Romanya’daki (tüm Tuna Nehri vadisi) Alplerin doğusundaki Karniyol Dağlarıdır.

Siyah (esmer) arılardan birisidir (sarı veya altın İtalyanlara nazaran) ve coğrafi mirası Akdeniz bölgesinden daha soğuk iklimlere daha uygun olmasını sağlar.

İtalyan ırkında olduğu gibi coğrafi konum farkları ve seçici ana arı yetiştiriciliği nedeniyle Karniyol arılarında çok farklı alt tipler oluşmuştur ve alt tiplere bağlı olarak biraz değişken özelliklere neden olur;

Örneğin Avusturya alt tipleri, çok az propolis üreten diğer karniyol alt tiplerinden kovanlara daha fazla propolis bulaştırmaktadır.

Arı ırkımı İtalyan arılarından Karniyola (1949) değiştirmiş ve uzun yıllar sonra onlar hakkında çok şey bildiğimi hissetsem de, Karniyollar hakkında dünyaca ünlü bazı genetikçiler ve arıcıların beyanlarını ve yazılarını vereceğim.

Dünya’ca kabul edilen Karniyolların iki özelliği;

 

(1) Olağanüstü uysallığı (Brother Adam (1966), Karniyolların tüm arıların en sessiz ve en uysal ırkı olduğunu belirtmiştir)

(2) Karniyolların, ilkbaharda polen akımının ilk işaretiyle “patlayıcı” erken gelişme dönemleri olduğudur.

Brother Adam’ın “Bal Arılarının En İyi Alt-Türlerinin Arayışında” adlı kitabı, baharda erken gelişmesinden dolayı Karniyol arısına “mükemmellik için bahar arısı” demiştir.

Karniyollar ve diğer ırklar arasındaki en büyük fark, nektarın yavaşlaması sırasında ya da özellikle sıcak kuru yaz mevsiminde nektar çok azaldığında, yavruların üretimini önemli ölçüde azalttığından, yiyeceklerden tasarruf ederek, enerjilerini ve besin stoklarını neredeyse insan aklıyla paylaşıyor görünmektedir.

 

Yaz mevsiminde arıların uzun ömürlülüğüne arttıran, bu sağlamlık ve kışlama yeteneğinin doğal yetiştirmeye katkıda bulunmasının bir yararıdır.

Dolayısıyla, karniyollar diğer arılardan çok daha az bir kadroyla kışlar ve dolayısıyla çok daha az kış stoğu kullanırlar.

Bal arısı genetiği araştırmacısı Ruttner (75) ve araştırmacı Deitz (68) diğer arılardan bu farklılık hakkında çok şey yazdılar ve Karniyolun patlayıcı bir yavru yetiştirme döngüsünü tetikleyen polen mevcudiyetine aşırı bağımlı olduğuna dikkat çektiler.

(Söylemeye gerek yok, Maryland polen mevcudiyeti bakımından zengindir ve Noel’den kısa bir süre sonra polen ikame mevcudiyeti vardır).

İtalyanların aksine Karniyolların, yanlış kovana girmemesi veya yanlışlıkla güçlü bir koloninin zayıf bir koloniyi tüketmemesi için mükemmel bir yönelim duyusuna sahiptir.

Belki de bu güçlü yönelim duygusu, Karniyolların YAĞMACILIK YAPMAMA özelliğiyle ilgilidir.

(Bu, Ağustos ayında arılıkta bal döküp, yağmalanmak zorunda kalacağınız anlamına gelmez; bu, Ağustos ayında kovanlarınızı bir sonraki bölgeye götürmekten korkmadan kontrol veya manipüle edebileceğiniz anlamına gelir.)

 

İtalyanlar gibi Karniyollar da bal peteklerini parlak beyaz kapatırlar. Ne gösteri ama! Sonuçta, yavru hastalıkları Karniyol arısının anavatanı bölgesinde neredeyse bilinmiyor ve bir dereceye kadar dünyanın geri kalanında hastalıklara dirençlidir.

OFFF! şimdi neden Karniyolların tüm arıcılar için en iyi arı olarak düşünülmediğini açıklamak zorundayım ve aslında değil! Sıcak bir noel gününde arılarımın oğul vermeyeceğini söylediğim insanlara şaka yaptım.

 

Karniyolların en büyük dezavantajları onların yüksek yaşama gücü ve erken baharda kolonilerinin çok hızlı gelişiminden dolayı oğul verme arzusudur.

Bununla birlikte, arı davranışlarının bilinmesi, iyi bir ıslah yönetimi, ana arı için her zaman yumurtlama alanının olması ve bir yaşın üzerinde hiç ana arı bulundurmamak fazla oğul eğilimini tolere edilebilir sınırlara indirebilir (Brother Adam, 1951: Ruttner, 1975; Imirie , 1994).

Ayrıca, İtalyanlara kıyasla, Karniyollar, etkin bir petek örücü değildir ve bu nedenle petekli bal üreticileri için veya petek oluşturmak için çok iyi olmayabilir.

Yukarıda bahsettiğim gibi, petek kabarttırmak için ve geç dönem petekli bal yaptırmak için İtalyan arılarını kullandım.

Son olarak, Karniyolu diğer arılara tercih ettiğim kadar, o siyah bantlarından herhangi bir haz almıyorum ve sessizce içimden onun ALTIN olmasını diliyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ANA ARIANA ARI SATIŞI
Yapay Tohumlamanın Önemi
ARICILIK VİDEOLARI
Arılarınız Yok olmasın 1
ARICILIK VİDEOLARI
Arılarınız Yok olmasın 2
ARICILIK VİDEOLARI
KAFKAS ARI IRKI
DAMIZLIK ANA ARIKarniyol Ana Arı
Ana arı yetiştiriciliği, ana arı üretimi
ANA ARIANA ARI SATIŞI
Yapay Tohumlamanın Önemi
ARICILIK VİDEOLARI
Arılarınız Yok olmasın 1
ARICILIK VİDEOLARI
Arılarınız Yok olmasın 2
ARICILIK VİDEOLARI
KAFKAS ARI IRKI
DAMIZLIK ANA ARIKarniyol Ana Arı
Ana arı yetiştiriciliği, ana arı üretimi

Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur. Encok bulunan konular. ana arı satışı,ana arı yetiştirme,ana arı yetiştiriciliği,ana arı kaç günde yumurtlar,ana arı üretimiana arı yetişdirmek,ana arı fiyatları,ana arı yumurtası gibi konuklar