Son dakika
İtalyan-Ligustica-Damızlık-
apis mellifera carnica apis mellifera aucasica apis mellifera anatoliaca

Kraliçe Arı Yetiştiriciliği

Kraliçe Arı diğer adı ile Ana Arı  daha eski zamanlarda Arı Beyi olarak bilinir

Kraliçe arı olarak ifade ettiğimiz ana arı veya arı beyi diye tabir edilen bu canlı bir koloniyi ayakta tutan en önemli canlıdır.

Yani arı neslinin devamını sağlayan arıya biz kraliçe arı demekteyiz. Bu arı, yumurta atması için daha öncesinden bir erkek arı ile çiftleşmesi gerekmektedir ve çiftleşen kraliçe arı ise ortalama 5-6 yıl yumurta atmaktadır. Ama teknik arıcılıkta ise ana arının 2- bal sezonu 3. yılda bir değiştirilmesi verimlilik açısından önemlidir.

Kraliçe arı bir arı koloninin annesidir eğer anne yoksa yavruları dağılır ,ölür ve koloni söner . İşçi arıların çalışması ana arının kovan içindeki etkinliğine bağlı olarak çalışırlar.

Eğer ana arı kovan içinde hareketli ve verimli ise diğer işçi arılarda ona bakarak daha fazla çalışır ve doğadan daha fazla bal ve yiyecek getirmeye çalışır.

Kraliçe Arı Üretimi; Kraliçe arının üretilmesinin bir kaç yolu vardır. Arıcı kendi teknik bilgi  ve deneyimi  ile üretebilir yada arı kovandaki işçi arıları kendi  içgüdüsel olarak  verimsiz,sorunlu veya sakan olan ana arıyı değiştirebilir.

Kovan içerisinde kraliçe arı yaşlı ve yumurta atmıyorsa işçi arılar yeni ana arının oluşması için çalışmalara başlarlar.

İşçi arılar yine eski kraliçe arının atmış olduğu yumurtalardan herhangi birisine özel ilgi sev-kat  ve yoğun arı sütü ile beslediği zaman o gözdeki işçi arı daha büyük ve geniş olmaktadır.

Bu şekilde olan arı ise doğduğu zaman kraliçe arı olmaktadır. Bu şekilde doğan kraliçe arı eski ve yaşlı ana arıyı kendi iğnesi ile öldürüp kovanın hakimiyetinin kendi olduğunu belirtir buna supersdure denir.

Yada eski ana arı kovanın bir kısım arısını alarak yani oğul verme yöntemi ile kovanı terk ederek gidebilirler.

Kraliçe Arını Çiftleşmesi; Kraliçe arı olarak doğan ana arı memesinden çıktıktan bir kaç gün sonra dışarıya çıkar ve bunun çıktığını anlayan diğer erkek arılar ise bu kraliçe arının peşine düşerler.

Ortalama 11-16  erkek arı kıyasıya yarış yaparak en güçlü  en sağlıklı ve hızlı olan erkek arı bu kraliçe arı ile çiftleşir.

Çiftleşmeden dönen Ana arı  kovan önünü gelip erkek arının penisini çıkardıktan sonra kovanın içine girer.

Ortalama 2 Bal sezonu 3 yıl çok verimli bir şekilde yumurta atar. 2 Bal sezonu 3 yıl da ise kovanın veriminin düşmemesi için ana arı değişimi yapmak gerekir.

Sonuç itibari ile kraliçe arı diğer adı ana arı yada arı beyi hepsi aynı ifadedir. O yüzden dolayı yukarıdaki yazıda üç adet terim kullandığımızdan dolayı kafanızı karıştırmasın. Kraliçe arı  ve ANA ARI Arı Beyi Hepsi aynı seyden bahsedilmektedir.

Ana arı üretim garantili ve Ana Arı ve arı satışlarında Kalite ve Güvenilir firma  Arı Dostları Önemli Bir Kuruluş

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcı'nın Ar-Ge hocaması Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

Ayrıca Kontrol Edin

italyan İtalyan Cordovan Ana Arısı dirilebilir.

İtalian Cordovan

İtalyan Cordovan Ana Arısı diğer bir tabirle Gold ana arı,Apis mellifera Cordovan olarak adlandırılan bur …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir