Son dakika
Arıcılık Nedir
Arıcılık nedir?,Arıcılık ne kadar kazandırır?,Arıcılığın gelecekteki yeri ve önemi,Arı yetiştiriciliği nasıl yapılır,Arıcılığa başlarken nelere dikkat edilmelidir,Arıcılık yaparak nasıl para kazanılır.hangi yöntemler uygulanır,Gezginci (Mobil) Arıcılık Nasıl Yapılır,Organik Bal Üretimi Yaparak Nasıl Para Kazanılır

Nasıl Arıcılık Yapılır

Arıcılık nedir?

Arıcılık,fazla sermaye gerektirmeyen,öğrenmesi kolay, hobi,kazanç yada bir ek gelir sağlamak amacıyla yürütülen bir tarımsal faaliyet.

Mazisi,M.Ö 1300 yıllarına dayanan çok eski geçmişi olan bu tarımsal faaliyet insan sağlığına,doğanın polinasyon seviyesinin artmasına dolayısıyla tarımsal verimliliğinin artmasına büyük katkı sağlamaktadır.

Arıcılık ne kadar kazandırır?

Aslında bu sorunun cevabı kişinin yeteneğine bağlıdır.
Mesleği yapan işletmecinin bilgisi,yeteneği,pazarlama bilgisi,teknolojiyi takip edebilmesi ile üretkenliği o kişinin başarısını etkileyen faktörlerdir, piyasada ufak işletme düzeyinde başlayıp büyüyen bir çok işletme örneklerine rastlanır.
Arıcılık da  kişinin elinde olmayan faktör ise küresel ısınma..bu sektörün en büyük düşmanı.

Ülkemizde,  geçmişte eski  tip  kovanlarda  koloni başına ortalama 5  kg  verim alırken  fenni  kovanlara  geçilmesi  ile  bu  verim  ortalama  15-20  kg  civarına  çıkmış.  Gezgin  arıcılığın yapıldığı  yerlerde ise ortalama 30  kg’kadardır.  Modern  tekniklerinin  yaygın  kullanıldığı  ülkelerde  kovan başına  verim  ortalama  50-60  kg’a  çıkmaktadır.

Arıcılığın gelecekteki yeri ve önemi

İnsan sağlığına çok faydalı bir besin olması nedeniyle,bala olan talebin gelecekte daha fazla artmasına, alternatif tıp uygulamalarının giderek çoğalması,doğal beslenme ihtiyacı ve organik ürünlere talebin artması gibi etkenler gelecekte daha fazla önemli bir konuma oturacağı düşünülmekte.
Organik arıcılığın başta, bal,arı sütü, polen,arı zehiri,propolis gibi ürünlerin giderek yaygınlaşmasına neden olmaktadır.
Bu tarımsal faaliyetin bir takım proplemleri mevcut bu sıkıntıların başında  konaklama yeri sıkıntısı geliyor ikincisi ise pazarlama..arıcılığa başlamadan önce bu iki etkeni düşünmeniz faydalı olur.

Arı yetiştiriciliği nasıl yapılır

yetiştiricilik de bir çok kaynak mevcuttur, öncelikle ilk bakacağınız kaynak kitaplar olsa da internet üzerinden  görsel kaynaklar da mevcut.

Özellikle YouTube kaynağını iyi değerlendirmenizi tavsiye ederim çünkü,bir çok deneyimli arıcılarımız,paylaşımlarda bulunmuşlar bunları iyi değerlendirmeniz gerekir, ikincisi ise kitap satın alıp daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz, avantajları ise daha detaylı bilgiye ulaşmanızın en kolay yoludur bir diğeri ise arıcılık kurslarına katılmanız,8 günlük eğitimin avantajları ise,bilgi edinmenin yanında  diğer arıcı bireyleri ile iletişim  halinde olmanız, ileri ki evrelerde yardım almanızı sağlayacaktır,ayrıca uygulamalı bir günlük dersin olması arı ile temasınız olmasa dahi pisikolojik korkularınızı yenebilecek bir fırsat kazanmış olursunuz.

Arıcılık yaparak çeşitli para kazanma yöntemleri vardır.özellikle  gezginci arıcılık yaparak koloniyi çiçek popülasyonu nun güclü olduğu yerlere sefk ederek yapılan bir uygulama diğeri ise sabit arıcılık bu işe adından da anlaşılacağı gibi sabit bir bölgede konumlandırılan kolonilerin diğer bir bölgeye sefk etmeyerek bulundurulması.

Arıcılığa başlarken nelere dikkat edilmelidir.

1-Bölgede  arıların  uçuş  alanı  içerisinde    (yaklaşık 5  km  çapındaki  bir  alanda)  özellikle   yoğun  olarak ziyaret  ettikleri besin kaynakları belirlenmelidir.
2-  Bu  bitkilerin  çiçeklenme  zamanları  belirlenmeli ve  o  bölgenin  çiçeklenme  takvimi hazırlanmalıdır.
3-  Arıların  uçuş  alanı  içerisinde  yapılan  tarımsal faaliyetler  incelenmelidir.  Eğer  bölgede  sulu  tarım  ve
mono  kültür  uygulanıyorsa  mutlaka  zirai  mücadele  ilaçları kullanılmaktadır.  Zirai  mücadele  ilaçlarının  kullanılacağı zamanlar  ve  hangi  ilaçların  kullanılacağı  öğrenmeli, gerekirse  o  bölgeden  uzaklaştırılmalı.
4-  Bölgenin  iklim  raporları,  toprağın  yapısı  ve gece-gündüz  arasındaki  ısı  farkları  öğrenilmelidir.  Eğer bölge  aşırı  rüzgarlı  ise  arılar  rüzgarlı  havalarda uçamayacakları  için,  ne  kadar  çok  çiçek  olursa  olsun koloni  bunlardan  yararlanamaz.  Yine  aynı  şekilde geceleri  soğuk  geçen  bölgelerde  kolonilerin  bal  tüketimi  de artacaktır.

Bu  nedenle  arılık  seçimini  yaparken  rüzgar tutmayan,  fazla  soğuk  olmayan,  güneş  alabilecek  yerler tercih  edilmelidir.

Arıcılık yaparak nasıl para kazanılır.hangi yöntemler uygulanır.

Arı ürünleri üreterek para kazanma yöntemlerinde ilk akla gelen bal olur,sırasıyla polen, propolis,arı sütü gibi besin değeri yüksek bu gıdalar üretilerek para kazanabilirsiniz.
Bal ve polen ürünlerinin talebi çok yüksek,alıcısı bulunduğu için sıkıntı yaratmayan gıdalar iken arı zehiri ile Propolis arı sütü gibi ürünlerin üretimi sipariş üzerine yapılmaktadır.

Gezginci (Mobil) Arıcılık Nasıl Yapılır.
Gezginci (mobil)sistem,koloninin bir yerden bir yere daha kolay ve seri bir şekilde sevkini sağlayan bir sistem.
Tır dorsesinde içerisinde bal süzme makineleri,bal dinlendirme üniversitesi,konaklama gibi arıcıların ihtiyacını giderecek bu sistem,geleneksel gezginci arıcılık dan çok farklı.
Bilindiği gibi geleneksel gezginci arıcılık faaliyetinin,nakil işlemlerinin yavaş olması, kovan taşıma,yerleşimi ve konaklama işlemlerinde zorluklar ile bitkilere ulaşımındaki zorluk ve hızlı nakil ihtiyacı böyle bir sistemi gerekli kılmaktadır.Ayrıca Tarım ve kalkınmayı destekleme kurumu (TKDK) tarafından Mobil arıcılık sistemine %50 hibe vermektedir.

Organik Bal Üretimi Yaparak Nasıl Para Kazanılır.

Organik tarım nedir,Önce bu tanımı bilmek gerekir.Organik tarım havayı,suyu doğal yapısını bozmadan bölgede yaşayan canlıların yüz yılar boyunca bozulmamış yapısını bozmadan,üretimde doğal yöntemler kullanılarak yapılan bir uygulama burada amaç ürün miktarı ziyade ilaçsız doğal ürünler üretmek.

Bölgenin doğal yapısının bu tarımsal faliyetin uygunluğu, arılarda kullanılan ilaçların,yapılan suğni beslenmesi,paketleme,ürünün saklanması ve üretimde kullanılan tüm malzemelerin Organik yapıyı bozacak etkilerin ortadan kaldırılarak yapılan bir tarımsal faliyet.

Üretimin ilk yılı sürece uyum sağlanmaya çalışılır uyum sağlamış ise Organik-üretim sertifikası verilir ve uygun koşulların sağlanması ile sertifika verilir.

 

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcılık Araştırma ve geliştirme Uzmanı

Ayrıca Kontrol Edin

Arı sütünün Faydaları

Yapılan bilimsel araştırmalarda göre Kemoterapi’nin Karaciğer ve Böbreklerde Yol Açtığı Oksidatif Baskı ve Doku Hasarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir