Son dakika
ana arı yapay tohumlama
yapay tohumlama

Suni Tohumlama İçin Bir Salin Solüsyonu örneği ( Antibiyotikli )

Bal arılarında sperma toplamak ve suni tohumlama için, genellikle salin solüsyonu kullanılır.

Aşağıdaki tarif, bal arısı spermasının korunması ve kısa süreli depolanması için Susan Cobey tarafından önerilmektedir. Toplanan sperma oda sıcaklığında tutulabilir ve birkaç hafta boyunca iyi bir canlılık sağlayabilir.

Açıklama; Yukarıdaki salin solüsyonu sadece bir örnektir. Bu solüsyonu yapamayacak olmanız sizin için engel değildir. Piyasada satılan salin solüsyonları da işinizi rahatlıkla görecektir. Aşağıdaki kısım başka bir kaynaktan alıntıdır. Hakan BOZKURT
 
OMÜ Zir. Fak. Dergisi 2006,21(3): 370-378
  Ahmet GÜLER “Bal Arılarında Yapay Tohumlama ve Türkiye İçin Önemi” 
Adlı bilimsel makaleden Alıntıdır
 
          “Şırınganın hazırlanmasında çeşitli fizyolojik sıvılardan yararlanılmaktadır.
Bunlardan en yaygın olarak yararlanılanları;
     Ringer solüsyonudur ve bu solüsyonun içeriği (NaCl, 0.85 g; KCl, 0.025 g; CaCl, 0.030 g; glukoz, 0.50 g ve damıtık su, 100 ml); Bir diğeri Kiev solüsyonudur (Trisodyum citrate-2 hydrate, 2.43 g; NaHCO3, 0.01 g; KCl, 0.30 g; glukoz, 0.30 g ve damıtık su, 100 ml); ve bir başkası ise Salina solüsyonudur (NaCl, 0.85 g; damıtık su 100 ml).”
 
      “Bu solüsyonlar sterilize edilmeli veya % 0.25 oranında  dihydrostreptomycin sülfat (NOT: Bazı solüsyonlarda yaygın olarak Gentamisin’de kullanılmaktadır.

ilave edilerek bakteri üremesi önlenmelidir (Harbo, 1985; Cobey ve Schley, 2002). Şırınga adaptörü hazırlanan bu sıvı ile doldurulur ve şırınga iğnesi adaptöre monte edilerek şırınga sperm toplama işlemi için hazırlanır.

Şırınganın kontrol düğmesi saat yönünde döndürüldüğünde bir miktar fizyolojik sıvı iğneden dışarıya akar, ters yönde döndürüldüğünde ise sıvı iğne içerisinde geri çekilerek bir vakum yaratır. Bu vakum ile erkek arı semeni şırıngaya çekilir.”
 

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcı'nın Ar-Ge hocaması Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

Ayrıca Kontrol Edin

Arılarda Akraba Döllenmeleri

Arılarda Akraba Evliliği Sakıncaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir