Son dakika
yapay-tohumlama
ana arı yapay-tohumlama

SUNİ TOHUMLAMA TEKNİKLERİ

Erkek Arı Penisinin, Tohumlama İçin Dışarıya Çıkartılması
Kısmi çıkarma
          Sperm (Semen) elde etmek için erkeklik organının çıkarılması, iki aşamalı bir süreçtir, kısmi ve tam çıkarma. Kısmi çıkarmayı başlatmak için, başparmak ve işaret parmağı arasında, erkek arının karın baş ve göğsü kavranır.

  1. Bütün vücudu, parmaklarınızın arasında döndürün veya baskı uygulayın. Olgun erkeklerin karnı büzülecek ve sarı-turuncu mısır gibi bir boynuz açığa çıkacaktır. Karın yumuşak kalırsa veya boynuz kesesi açık renkli ise, erkek olgunlaşmamıştır ve sperm alamazsınız.
  •  

Tam çıkarma
 
         Spermleri (semeni) ortaya çıkarmak için, kısmi çıkarmadan daha fazla sıkma uygulanarak tamamlanır. Hemolimf ve hava kesesi basıncının artması, erkeklik organını tamamen dışarıya çıkmaya zorlar. Üst karın kısmını, başparmak ve işaret parmağı ile göğüse yakın tutun. Karın kenarları boyunca, karın tabanından başlayıp arka uca doğru basınç uygulayın. Parmaklarınızı sıkın ve bir adım önde ileri harekette bir araya getirin, tam ters düşmeye zorlayın. Erkeklik organı, spermi açığa vuracak kuvvetle, yukarı çıkacaktır. Parmaklarınızla bulaşmayı önlemek için, açığa çıkan balonu aşağı doğru tutun.

sperm

Dışarı çıkarma işleminin her iki basamağı da, birkaç saniye içinde gerçekleştirilir.  Sperma (semen) krem – mermer renkte, altta taraftaki mukus yatağı beyazdır. Genç erkeklerde sadece ince bir tabaka vardır. Olgun erkeklerin semenleri daha koyu, daha sıkı bir şekilde kümelenmiş ve mukustan ayrılması daha kolaydır. Her erkekten sperm alınamadığı için, olgun erkeklerden bol miktarda bulundurun. Erkekleri sıcak bir ortamda ve iyi beslenmiş (tok) olarak koruyun. Aç ve üşümüş erkeklerden sperm almak çok zordur ve çabuk ölürler.

 

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcı'nın Ar-Ge hocaması Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

Ayrıca Kontrol Edin

Brother Adam kimdir.?

Adı Karl Kehrle diğer adı ” Brother Adam”. 11 yaşında Almanya’da hastalandığı için annesi iyileşmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir