Son dakika

Yerel Arının Kıymetini Bilin…

Hırvatistan’da yapılan ve 20 Haziran 2020’de yayımlanan çalışma sonuçları bize aslında sürdürülebilir arıcılık için gerekli olan yerel arılar olduğudur…

Deneyde 3 tip karniyol ırkı kullanılmıştır.
1. Hırvatistan’ın yerli ve ıslah edilmemiş arıları (NS)
2. Hırvatistan’ın yerli ve ıslah edilmiş arıları (MS)
3. Almanya’da ıslah edilmiş karniyol ırkları kullanılmış (HS)

Kıştan çıkma (OI), Yetişkin arılarda bulunan varroa miktarı (BI), Hijyeniklik derecesi (HYG), Varroa üremesi baskılaması (SMR), Kapakları tekrar kapatma davranışı (REC) oranları karşılaştırmışlar…

Elde edilen sonuçlar Almanya’da yetişen karniyol ırkı kış kayıpları Hırvatistan’ın ıslah edilmemiş ve ıslah edilmiş yerli karniyol arılarından daha fazla olmuştur.

Oysa ıslah edilememiş yerli karniyol ırkı ile varroa bulaşıklık düzeyi aynıdır. Alman karniyol ırkı hijyeniklik derecesi yüksek olsa da SMR ve REC davranışları Hırvatistan’ın yerli arılarına göre düşük çıkmıştır.

Aynı deneyde arı sayısı (Nbees), Kuluçka hücre sayısı (N brood), saldırganlık (DB ve CAL), oğul verme düzeyleri (SWA) ve bal verimleri (HE) de karşılaştırılmış. Her 3 grupta anlamlı bir fark görülmemiş.

Bu karniyol ırkının doğal yaşam alanı olan Hırvatistan’daki durumdur. Hırvatistan’da Alman karniyol ırklarının kıştan çıkma oranı %49-57 arasında kalmıştır.

Oysa ıslah edilmemiş yerli ırkın kıştan sağ çıkması %68-78, Islah edilmiş yerli ırkın kıştan çıkma oranı %73-78 oranında olmuştur.

Şimdi Türkiye gibi bir coğrafyada, Karniyol ırklarının alışık olmadığı iklimde özellikle iç anadolu ve akdeniz ikliminde karniyol arılarını yaşatmaya kalkanların başarısız olma nedeni çok açıktır.

Karniyolların doğal yaşam alanında bile Almanya iklimine adapte olmuş karniyol arıların kışlatmadaki başarısızlığı…

KAYNAK:
https://www.researchgate.net/publication/342315800_Effects_of_selection_and_local_adaptation_on_resilience_and_economic_suitability_in_Apis_mellifera_carnica

Hakkında Mustafa ŞİMŞEK

Arıcı'nın Ar-Ge hocaması Arıcılık,da Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge)

Ayrıca Kontrol Edin

Perga nedir ?

ARI EKMEĞİ perga nedir ? Perga en basit tabiri ile olağanüstü bir besin kaynağı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir